آشنایی با سازوکار رتبه‌بندی سایت‌ها توسط سرویس Alexa

آشنایی با سازوکار رتبه‌بندی سایت‌ها توسط سرویس Alexa

متأسفانه یا خوشبختانه در وب فارسی، یکی از نشانه‌های موفق بودن یک سایت یا وب اپلیکیشن، رتبهٔ الکسای آن است. به عبارت دیگر، اگر سایتی سیاست درآمدزایی خود را بر پایهٔ جذب تبلیغات گذاشته باشد، می‌بایست تمام تلاش خود را به کار بندد تا این رتبه را تا حد ممکن نسبت به رقبایش ارتقاء بخشد. اگرچه از دید برخی وب‌مسترهای حرفه‌ای این رتبه اصلاً قابل اعتماد نیست، اما در این مقاله قصد داریم برای آن دسته از افرادی که معیار موفقیت سایت خود را رتبهٔ الکسای آن تلقی می‌کنند، سؤالاتی را پاسخ گوییم که به ایشان در درک نحوهٔ عملکرد سرویس Alexa کمک خواهند کرد.

Data Panel چیست؟
دیتا پنل الکسا نمونه‌ای از ترافیک اینترنتی است که به منظور محاسبهٔ رنکینگ الکسا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داده‌ها از میلیون‌ها کاربر اینترنتی که یکی از ۲۵ هزار پلاگین مختلف مرورگر وب را مورد استفاده قرار می‌دهند، محاسبه می‌گردد.

آیا الکسا مستقیماً ترافیک وب‌سایت را نیز محاسبه می‌کند؟
در پاسخ به سؤال فوق می‌بایست گفت آری! الکسا امکان محاسبهٔ ترافیک را به صورت مستقیم از سایت‌هایی که اسکریپت اختصاصی الکسا را درون صفحات خود قرار داده‌اند دارا است. ترکیب دیتای به دست آمده از دیتا پنل الکسا + دیتای به دست آمده به صورت مستقیم از وب‌سایت‌ها، این امکان را به الکسا می‌دهد تا آمار و ارقام دقیقی به کاربران ارائه دهد.

رنکینگ الکسا چگونه محاسبه می شود؟
به صورت پیش‌فرض، ترافیک و رنکینگ سایت بر اساس رفتار کاربران اینترنتی در دیتا پنل الکسا تعیین می‌شود. این رنکینگ برگرفته از ویزیتورهای غیرتکراری که در هر روز به سایت سر می‌زنند + تعداد بازدید از صفحات در یک بازهٔ زمانی سه ماهه مشخص می‌گردد. هر سایتی که ترکیب تعداد کاربران غیرتکراری آن + تعداد بازدید از صفحات‌اش بیشترین باشد، جایگاه اول را به خود اختصاص خواهد داد.

رنکینگ سایت‌ها هر چند وقت یک بار آپدیت می‌شود؟
هر روز

آیا السکا ساب دامین‌ها را هر در رنکینگ دخالت می‌دهد؟
رنکینگ الکسا صرفاً برای دامین اصلی سایت محاسبه خواهد شد. به طور مثال sokanacademy.com و این در حالی است که رنکینگ مجزایی برای ساب‌ فولدرها مثل sokanacademy.com/subfolder و ساب دامین‌ها مثل subdomain.sokanacademy.com در نظر گرفته نمی‌شود مگر آنکه از دید الکسا به عنوان بلاگ یا سایتی مجزا قابل تشخیص باشند (همچون سایت‌هایی که از طریق سرویس Blogger ایجاد شده‌اند که در این صورت سایت‌های ایجاد شده توسط بلاگر دارای رنکینگ الکسای مجزایی نسبت به سایت اصلی خواهند بود).

منظور از Unique Visitor از دید الکسا چیست؟
به طور کلی، منظور از Unique Visitor تعداد کاربران غیرتکراری است که سایتی را در یک روز مشخص می‌بینند. به عبارت دیگر، منظور از UV تعداد افرادی است که در یک بازهٔ زمانی مشخص سایت شما را دیده‌اند و این در حالی است که این افراد اگر مجدد به سایت شما سر بزنند، در آمار محاسبه نخواهند شد.

منظور از Pageview چیست؟
به طور کلی اگر یک صفحه از سایت شما مشاهده شود و یا رِفرش شود، یک Pageview محاسبه خواهد شد و تعداد کل Pageviewها معادل است با تمامی صفحاتی از سایت شما که در یک بازهٔ زمانی خاص مشاهده شده یا رِفرش شده‌اند.

ترافیک سایت رو به افزایش بوده اما رتبهٔ سایت بدتر شده است! چرا؟
سیستم رنکینگ الکسا که رتبهٔ سایت شما را ارزیابی می‌کند، نسبت به سایر سایت‌ها تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، سایت الکسا رنکینگ وب‌سایت شما را نسبت به سایر سایت‌ها در کشورتان و همچنین سرتاسر دنیا تعیین می‌کند. برای روشن‌تر شدن این مسأله، مثالی می‌زنیم.

فرض کنیم که شما در مسابقهٔ دو صد متر شرکت می‌کنید و رتبهٔ سوم را به دست می‌آورید. روز بعد مجدد در چنین مسابقه‌ای شرکت کرده اما علیرغم اینکه سرعت شما افزایش یافته، جایگاه چهارم را کسب می‌کنید! دلیل کسب چنین جایگاهی در روز دوم این است که سایر رقبا به مراتب بهتر از شما عمل کرده‌اند.

افزایش حجم دیتا پنل الکسا چه ارتباطی با رنکینگ الکسا می‌تواند داشته باشد؟
چنین اتفاقی خبر بسیار خوبی است. این بدان معنا است که طیف گسترده‌تری از سایت‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته و بالتبع آمار صحیح‌تری را می‌توان در اختیار کاربران الکسا قرار داد.

آیا عواملی وجود دارد که دیتای سایت ما را تحت‌الشعاع قرار دهد؟
سیستم الکسا به گونه‌ای پایه‌ریزی شده است که بدون هیچ گونه تعصبی، آمار و ارقام تمامی سایت‌ها را مورد محاسبه قرار دهد اما به هر حال اتفاقاتی در دنیای وب رخ می‌دهد (مثل تقلب) که آمار الکسا را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

علاوه بر این، سایت‌هایی که تعداد کاربران آنها از ۱۰۰۰ نفر در ماه کمتر باشد، خیلی تحلیل دقیقی از آمار سایت نمی‌توانند به دست آورند. سیستم الکسا به گونه‌ای است که اگر داده‌های کافی در اختیار نداشته باشد، اصلاً تحلیل آمار را نشان نخواهد داد.

چگونه می‌توان تحلیل دقیق‌تری از آمار الکسا به دست آورد؟
بهترین راه این است که با ثبت‌نام در سایت الکسا و پرداخت حق اشتراک، سایت خود را اصطلاحاً Certify کرد.

آیا الکسا رنکینگ بهتری برای کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده‌اند اختصاص می‌دهد؟
خیر

آیا از طریق رنکینگ الکسا سایت خاصی منتفع می‌شود؟
خیر. الکسا یک سرویس رنکینگ است که هیچ شرکت یا سایت خاصی -در ظاهر- از آن منتفع نمی‌گردد. بیش از ۱۵ سال است که کارشناسان این شرکت در تلاش برای یافتن راه‌کارهایی به منظور ارائهٔ آمار دقیق به وب‌مسترها بوده‌اند و تمام تلاش خود را به کار بسته تا بدون هرگونه تعصب و منفعت‌طلبی سایت یا شرکت خاصی، وب‌مسترها را از آمار دقیقی مطلع سازند.