با Meta Tag افسار گوگل را به دست بگیرید

با Meta Tag افسار گوگل را به دست بگیرید

همان طور که می دانید موتور جستجوی گوگل بی چون و چرا برترین موتور جستجوی حال حاضر جهان است. اگرچه بسیاری از کاربران حرفه ای تر برای مقاصد خاص از دیگر موتورهای جستجوگر استفاده می نمایند اما باید اعتراف نمود که برای اکثریت کاربران اینترنتی تنها دریچه ی ورود به اینترنت، گوگل است. به همین دلیل وبمسترها و کارفرمایان همواره به دنبال راهی برای افزایش رتبه ی خود در میان صفحات آقای گوگل و کسب مقام و منزلت در جانب ایشان هستند! گوگل نیز راهکارهایی را برای کسب امتیاز در پیش روی وبمسترها گذاشته اما گاهی اوقات باید به گوگل یادآوری کنیم که ما تصمیم گیر نهایی بوده و خواهیم بود! پس اگر نخواهیم که برخی از محتوای سایتمان توسط ربات های گوگل شناسایی شوند و یا آنکه به برخی قسمت ها توجه بیشتری شود، چه باید کرد؟ در اینجاست که ابزار Meta Tagها را رو نموده و افسار گوگل را می کِشیم! Meta Robot Tagها نوعی از متا تگ ها هستند که در میان موتورهای جستجوگر همچون گوگل، یاهو و بینگ مشترک و شناخته شده هستند. به کمک این متا تگ ها می توان به Crawlerهای موتورهای جستجو فهماند که کدام بخش را خوانده و کدام بخش را نادیده بگیرند. به عنوان نمونه، عبارتی همچون noindex به ربات های موتورهای جستجو می گوید که "صفحه ی مرا نادیده بگیرید" و در نتیجه به اصطلاح "index" نخواهید شد. ربات دست آموز گوگل Googlebot نام دارد. در این مقاله می خواهیم چگونگی تربیت و کنترل این ربات توسط متا تگ ها را بررسی نماییم. با سکان آکادمی همراه باشید.

فراخوانی Googlebot جهت فراخوانی ربات گوگل نام (name) متا تگ خود را googlebot بگذارید. مثال زیر از شناخته شدن صفحه ی شما در index گوگل جلوگیری می کند اما موتورهای جستجوی دیگر همانند یاهو و بینگ همچنان سایت شما را Crawl خواهند کرد:

<meta name="googlebot" content="noindex">

گوگل ربات های بسیاری دارد که هرکدام بخش های متفاوتی از سایت همچون عکس ها، اخبار، ویدیوها، تبلیغات و محتوای مخصوص موبایل را شناسایی می کنند. به کمک متا تگ ها می توان تک تک این ربات ها را از شناسایی صفحه ی مورد نظر منع نمود. به عنوان مثال اگر سایت شما برای استفاده در گوشی های هوشمند بهینه نشده است، می توانید تا زمان تکمیل طراحی آن، از index شدن سایت در جستجوهای موبایلی جلوگیری نمایید. تگ زیر این کار را برای شما انجام می دهد:

<meta name="googlebot-mobile" content="noindex">

لیست کامل ربات های گوگل را می توانید در صفحه ی مربوط به Crawler در وبسایت گوگل

جلوگیری از شناسایی عکس ها بسیاری از هنرمندان و عکاسان حرفه ای به هیچ وجه دوست ندارند عکس ها و حاصل ساعت ها تلاش آنان تنها با یک جستجوی ساده مثل "عکس های خوشگل" در گوگل به دست دیگران بیافتد! البته شاید این قانون کپی رایت چندان در کشور ما رعایت نشود اما به هر حال اگر برای عکس های خود ارزش قائلید، می توانید به کمک متا تگ ها، ربات گوگل را از شناسایی آن ها منع کنید. با تعیین مقدار noimageindex تمامی عکس های صفحه ی مورد نظر از دید ربات گوگل پنهان خواهد شد و بدین ترتیب به هنگام جستجوی نام آن عکس در بخش تصاویر گوگل، عکس شما نمایش داده نخواهد شد.

<meta name="googlebot" content="noimageindex">

همچنین می توان با استفاده از googlebot-image به جای googlebot، به ربات های گوگل چنین گفت: "هر چه می خواهی ببر، عکس ها رو با خودت نبر!"

<meta name="googlebot-image" content="noimageindex">

بدین ترتیب ربات گوگل تمامی عکس های سایت شما را نادیده خواهد گرفت. جلوگیری از ترجمه مرورگر کروم قابلیتی دارد به نام Site Translation که می تواند یک وبسایت کامل را به زبان دلخواه کاربر ترجمه نماید. کروم به کمک Google Translate این کار را انجام می دهد و با وجود آنکه Google Translate روز به روز در ترجمه بهتر و با معناتر می شود، اما همچنان برخی از ترجمه های آن افتضاح و در مواردی کاملاً گمراه کننده است! در صورت تمایل می توان با استفاده از متا تگ زیر Google Translate را از ترجمه ی صفحه ی موردنظر باز داشت.

<meta name="googlebot" content="notranslate">

به طور دقیق تر، اگر می خواهید که تنها یک بخش از صفحه ترجمه نشود، می توانید کلاس notranslate را برای المنت دربرگیرنده ی آن بخش تعیین کنید:

<div class="notranslate">
<!-- "The Mohtavaa! -->
</div>

گوگل به طور کلی این div را نادیده خواهد گرفت و آن را ترجمه نخواهد کرد. جلوگیری از index شدن پس از زمانی مشخص علاوه بر موارد ذکر شده، وبمسترها می توانند از index شدن برخی صفحات خود پس از گذشت زمان مشخصی جلوگیری نمایند. اما چرا باید یک وبمستر چنین کاری کند؟ به عنوان نمونه، این قابلیت زمانی به کار می آید که شما صفحه ای موقت برای یک همایش چند روزه و یا تخفیف ویژه ای برای محصولات خود درنظر گرفته اید. اصولاً پس از تمام شدن مهلت آن رویداد، دیگر نیازی به مراجعه ی کاربران به آن صفحه نخواهد بود و اگر کاربران به سایت شما آمده و با صفحه ای بی استفاده و تا حدودی "Spam" مواجه شوند، اعتماد خود نسبت به سایت را از دست خواهند داد. جهت جلوگیری از این اتفاق مقدار unavailable_after را به همراه زمان دقیق برای متا تگ تعیین می کنیم. زمان مشخص شده در این متا تگ باید بر اساس فرمت RFC-850 تعیین شود. برای نمونه می توان به ساختار Thursday, 26-Sep-14 10:00:00 UTC اشاره کرد:

<meta name="googlebot" content="unavailable_after: Monday, 29-Sep-14 10:00:00 UTC">

با قرار دادن این متا تگ در صفحه، ربات گوگل پس از تاریخ 24-Sep-14 دیگر صفحه ی شما را index نخواهد کرد و در نهایت آن صفحه از جستجوهای گوگل حذف خواهد شد. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با ربات های گوگل و وظیفه ی هر کدام، به لینکی که در بالا قرار داده شده است مراجعه کنید.