معرفی ابزارهایی که دولوپرهای موبایل می‌توانند از آن طریق اپ‌های خود را تست کنند

معرفی ابزارهایی که دولوپرهای موبایل می‌توانند از آن طریق اپ‌های خود را تست کنند

برای هر دولوپر اپلیکیشن موبایلی لازم است تا قبل از انتشار نهایی اپ خود مطمئن شود که اپلیکیشن‌اش بدون هیچ‌گونه مشکل و یا باگی کار می‌کند. ابزارهایی که در این مقاله به معرفی آنها می‌پردازیم این امکان را برای شما به وجود می‌آورند که گزارش‌های خرابی، تحلیل، بازخورد و ... را دربارهٔ اپلیکیشن خود جمع‌آوری کنید.

TestFlight
TestFlight ابزار بسیار خوبی برای تست اپلیکیشن‌های iOS و Android بود اما پس از خریداری شدن توسط اپل، پشتیبانی آن از اپلیکیشن‌های اندرویدی حذف شد! اگر شما دولوپر iOS هستید، TestFlight یک ابزار رایگان و در عین حال مناسب برای تست اپلیکیشن‌ها است که به راحتی با استفاده از آن می‌توانید اپلیکیشن‌های خود را پیش از انتشار آزمایش کنید.

TestFlight به شما امکان دعوت حداکثر 1000 کاربر خارجی برای تست اپلیکیشن با استفاده از آدرس ایمیل‌شان را به شما می‌دهد و هنگامی هم که کاربران به TestFlight دعوت شدند، لینکی را برای دانلود اپلیکیشن از App Store دریافت می‌کنند. برای دریافت بازخورد سریع از اعضای تیم خود، شما می‌توانید نسخهٔ بتا را با حداکثر 25 نفر از اعضای تیم‌تان که حتماً باید نقش فنی یا مدیریت در iTunes داشته باشند، به اشتراک بگذارید.

TestFairy
TestFairy کاملاً رایگان است اما نسخهٔ اینترپرایز آن برای استفادهٔ سازمانی ارائه می‌گردد. این ابزار ویژگی‌هایی استثنایی برای برنامه‌نویسان ارائه می‌دهد که از آن جمله می‌توان به ضبط ویدیو دقیق از مراحل تست کاربر و نمایش کامل اطلاعات مموری، سی‌پی‌یو، جی‌پی‌یو، نظارت بر شبکه، لاگ‌ها، گزارش‌های خرابی و ... اشاره کرد.

برای تست اپلیکیشن‌های اندرویدی اصلاً لازم نیست هیچ SDK یا API‌ جدیدی به اپلیکیشن خود اضافه کنید بلکه فقط لازم است تا فایل APK خود را آپلود کرده، سپس خود سرویس TestFairy فایل را تغییر داده و فایل‌های لازم را به اپلیکیشن اضافه می‌کند و دوباره فایل APK را بازسازی می‌کند. برای پلتفرم iOS نیز فقط چند خط کد برای اضافه کردن API‌ مورد نیاز لازم است.

Google Play
اگر یک دولوپر اندروید هستید، می‌توانید به کنسول توسعه‌دهندگان گوگل دسترسی داشته باشید که برای دسترسی به این بخش، می‌توانید از یک حساب شخصی گوگل استفاده کنید. در جولای سال 2014، تیم گوگل‌پلی اعلام کرد که Google Play Publishing API که مربوط به بخش آپلود و انتشار برنامه و انجام کارهای دیگر مربوط به انتشار است، برای همهٔ توسعه‌دهندگان در دسترس است. برخی ویژگی‌های این ابزار عبارتند از:
- اعلانات از طریق ارسال ایمیل
- نکات بهینه‌سازی
- آمار پیشرفتهٔ درآمد
- ذخیره‌سازی بررسی‌ها
- بهینه‌سازی نتایج بررسی‌ها برای موتورهای جستجو

HockeyApp
HockeyApp این امکان را به دولوپرها می‌دهد تا اپلیکیشن‌های اندروید و آی‌او‌اس خود را به سادگی تست کنند. هم اکنون مایکروسافت صاحب HockeyApp است و این در حالی است که هیچ‌کدام از سرویس‌های آن رایگان نبوده و فقط برای یک ماه برای آزمایش رایگان است و پس از آن باید برای هر ماه مبلغی پرداخت کنید. HockeyApp به شما هم فضای نامحدود و هم امکان برخورداری از تعداد کاربران نامحدود را برای تست اپلیکیشن ارائه می‌کند. برخی از امکانات این سرویس عبازتند از:
- توزیع یکپارچه برای آپدیت کردن اپلیکیشن
- گزارش‌های خطا و بخش تجزیه و تحلیل ادغام شده با بخش کنترل نسخه
- ارسال آسان بازخورد برای کاربران
- گزارش تحلیل کاربران، سخت‌افزار و نرم‌افزار
- مدیریت تیم و کاربران

Ubertesters
Ubertesters یک سرویس جامع برای تست اپلیکیشن‌های موبایل است که طیف گسترده‌ای از ابزارها برای توزیع نسخه‌های آزمایشی جدید و گزارش مشکلات ارائه می‌دهد. Ubertesters در نسخه‌های رایگان و غیررایگان ارائه می‌شود که طرح رایگان چندین مگابایت فضای ذخیره‌سازی و اشتراک چند پروژه را ممکن می‌سازد و در حال حاضر از اپلیکیشن‌های iOS و Android پشتیبانی می‌کند. برخی امکانات این سرویس عبارتند از:
- تجزیه و تحلیل گزارش مشکلات
- توزیع نسخه‌های بتا و به‌روزرسانی‌ها
- مدیریت تیم
- پیام‌رسانی
- یکپارچگی با سیستم ردیابی مشکلات خارجی

همچنین یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این سیستم این است که شما می‌توانید کاربران عادی را برای کمک و تست روی دستگاه‌های واقعی استخدام کنید!