چگونه اپلیکیشن های موبایلی را که می‌نویسیم تست کنیم؟

چگونه اپلیکیشن های موبایلی را که می‌نویسیم تست کنیم؟

برای هر توسعه دهنده اپلیکیشن موبایلی لازم است تا قبل از انتشار نهایی اپلیکیشن خود مطمئن شود که اپلیکیشن اش بدون هیچ گونه مشکل و یا باگی کار می کند. ابزارهایی که در این مقاله به معرفی آن ها می پردازیم این امکان را برای شما به وجود می آورند که گزارش های خرابی، تحلیل، بازخورد و ... را درباره اپلیکیشن خود جمع آوری کنید. در این مقاله به برخی از این ابزارهای رایگان و غیر رایگان اشاره می کنیم که به شما برای انتشار بهتر اپ خود کمک می کنند.

TestFlight برای توسعه دهنگان
iOS
TestFlight ابزار بسیار خوبی برای تست اپلیکیشن های iOS و Android بود. با این حال پس از خریداری شدن توسط Apple پشتیبانی آن از اپلیکیشن های اندرویدی حذف شد. اگر شما توسعه دهنده iOS 8 هستید، TestFlight یک ابزار رایگان و در عین حال مناسب برای تست اپلیکیشن خود است که به راحتی با استفاده از آن می توانید برنامه های خود را پیش از انتشار آزمایش کنید. TestFlight به شما امکان دعوت حداکثر 1000 کاربر خارجی برای تست اپلیکیشن با استفاده از آدرس ایمیل شان را به شما می دهد. هنگامی که کاربران خارجی به TestFlight دعوت شدند، لینکی را برای دانلود اپلیکیشن از App Store دریافت می کنند. برای دریافت بازخورد سریع از اعضای تیم خود، شما می توانید نسخه بتا را با حداکثر 25 نفر از اعضای تیمتان که حتما باید نقش فنی یا مدیریت در iTunes داشته باشند به اشتراک بگذارید. هر یک از اعضای تیم می توانند نسخه بتا را تا روی حداکثر 10 دستگاه تست کند.

TestFlight کار را برای دریافت بازخورد از کاربران واقعی ساده کرده است. شما می توانید از TestFlight برای تست اپلیکیشن ها روی آیفون و آیپد و آیپاد تاچ دارای iOS 8 استفاده کنید اما هنوز این سرویس برای استفاده از نرم افزارهای مک راه اندازی نشده است.

TestFlight را امتحان کن

TestFairy
TestFairy کاملا رایگان است اما نسخه Enterprise آن برای استفاده سازمانی ارائه می گردد. این ابزار ویژگی های استثنایی ای برای برنامه نویسان ارائه می دهد که از آن جمله می توان به ضبط ویدیو دقیق از مراحل تست کاربر و نمایش کامل اطلاعات CPU، GPU، Memory، نظارت بر شبکه، لاگ ها، گزارش های خرابی و ... اشاره کرد. برای تست اپلیکیشن اندروید لازم نیست هیچ SDK یا API ای به اپلیکیشن خود اضافه کنید و فقط لازم است تا فایل APK خود را آپلود کرده، سپس خود سرویس TestFairy فایل را تکه تکه کرده و فایل های لازم را به اپلیکیشن اضافه می کند و دوباره فایل APK را بازسازی می کند. برای پلتفرم iOS نیز فقط یک خط کد برای اضافه کردن API ها لازم است. شما می توانید برای دعوت کاربران، از ایمیل یا صفحه اپلیکیشن وب استفاده کنید. اپلیکیشن ها می توانند از طریق یک صفحه وب که در میزبانی TestFairy است به کاربران عرضه شود.

TestFairy را امتحان کن

اپلیکیشن بومی تست Google Play
اگر یک توسعه دهنده اندروید هستید، می توانید به کنسول توسعه دهندگان گوگل دسترسی داشته باشید. می توانید برای دسترسی به این بخش از یک حساب شخصی گوگل استفاده کنید اما گوگل برای شرکت ها ساخت اکانت جدید را پیشنهاد می کند. در جولای سال 2014 تیم Google Play اعلام کرد که Google Play Publishing API که مربوط به بخش آپلود و انتشار برنامه و انجام کارهای دیگر مربوط به انتشار است، برای همه توسعه دهندگان در دسترس است. برخی ویژگی های این ابزار عبارتند از:

- اعلانات از طریق ارسال ایمیل
- نکات بهینه سازی
- آمار پیشرفته درآمد
- ذخیره سازی بررسی ها
- بهینه سازی نتایج بررسی ها برای موتورهای جستجو

ثبت نام در کنسول توسعه دهندگان Google Play

HockeyApp
سرویس HockeyApp این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تا اپلیکیشن های iOS، Android، Windows Phone و Mac OS خود را تست کنند. هم اکنون مایکروسافت صاحب HockeyApp است و این در حالی است که هیچ کدام از سرویس های آن رایگان نبوده و فقط برای یک ماه برای آزمایش رایگان است و پس از آن باید برای هر ماه مبلغ 10 دلار پرداخت کنید که در ابتدا فقط امکان ساخت 5 اپلیکیشن را می دهد. HockeyApp به شما هم فضای نامحدود و هم امکان برخورداری از تعداد کاربران نامحدود را برای تست اپلیکیشن ارائه می کند. برخی از امکانات این سرویس عبازتند از:

- توزیع یکپارچه برای آپدیت کردن اپلیکیشن
- گزارش های خطا و بخش تجزیه و تحلیل ادغام شده با بخش کنترل نسخه
- ارسال آسان بازخورد برای کاربران
- گزارش تحلیل کاربران، سخت افزار و نرم افزار
- مدیریت تیم و کاربران

HockeyApp را امتحان کن

Ubertesters
Ubertesters یک سرویس جامع برای تست اپلیکیشن ها است که طیف گسترده ای از ابزارها برای توزیع نسخه های آزمایشی جدید و گزارش مشکلات ارائه می دهد. حتی می توانید نسخه ای را برای تست فعال یا غیر فعال کنید. Ubertesters در نسخه های رایگان و غیر رایگان ارائه می شود که طرح رایگان 100 مگابایت فضای ذخیره سازی و اشتراک دو پروژه را ممکن می سازد و در حال حاضر از اپلیکیشن های iOS و Android پشتیبانی می کند و به زودی پشتیبانی از ویندوز فون نیز اضافه خواهد شد. برخی امکانات این سرویس عبازتند از:

- تجزیه و تحلیل گزارش مشکلات
- توزیع نسخه های بتا و به روزرسانی ها
- مدیریت تیم
- پیام رسانی
- یکپارچگی با سیستم ردیابی مشکلات خارجی

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این سیستم این است که شما می توانید مردم را برای کمک و تست روی دستگاه های واقعی استخدام کنید.

Ubertesters را امتحان کن

سکان آکادمی امیدوار است که با به کارگیری از سرویس های فوق، علاقمندان به توسعه اپ موبایل بتوانند اپلیکیشن های بسیار حرفه ای و در عین عاری از هرگونه باگ و نقصی طراحی کنند.