مهاجرت گوگل از MySQL به MariaDB

مهاجرت گوگل از MySQL به MariaDB

در دنیای تجارت اگر کاری بر علیه یک شرکت انجام دهید، روزی آن شرکت بر علیه شما مقابله به مثل خواهد کرد! احتمالا ما هیچ گاه دلیل اصلی جابجایی تمامی دیتابیس های گوگل از محصول شرکت Oracle یعنی MySQL به MariaDB را نمی فهمیم اما می توان دریافت که ممکن است پاسخی به اشتباهات اخیر Oracle در برابر Google بوده باشد. اگر علاقمند به یافتن دلیل اصلی این مسئله هستید، با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

شرکت اوراکل تلاش زیادی در چند سال گذشته برای متهم کردن گوگل به نقض قوانین کپی رایت با کپی کردن بخشی از کدهای جاوا در سیستم عامل اندروید گوگل کرد و در نهایت گوگل پیروز در دادگاه فدرال بود با این که شرکت اوراکل درخواست دادگاه تجدید نظر کرد. با این حال به نظر می رسد شرکت گوگل حافظه بلند مدتی در به یاد آوردن وقایع دارد. بحث جایجایی دیتابیس های گوگل از MySQL به MariaDB در سخنرانی پایگاه داده های بسیار بزرگ Jeremy Cole -مهندس ارشد سیستم های گوگل- در دانشگاه آکسفورد در چند هفته پیش مطرح شد. در این سخنرانی Cole به این موضوع اشاره کرد که گوگل در چند مدت پیش در حال کار بر روی MariaDB 10.0 بوده تا آن را برای استفاده در پایگاه داده های گوگل آماده سازد.

وی موضوع را در این سخنرانی این طور مطرح کرد: "ما در حال اجرای پایگاه داده های خود روی MySQL 5.1 هستیم که کمی قدیمی شده است، بنابراین قصد مهاجرت به MariaDB 10.0 را داریم." کمی بعد گوگل در بیانیه ای به سایت The Register گفت: "تیم MySQL گوگل در حال جابجایی کاربران داخلی خود از MySQL به MariaDB است. تیم MySQL گوگل و SkySQL از MariaDB به دنبال همکاری با یکدیگر برای افزایش اعتبار و قابلیت های MariaDB است." کار روی این مهاجرت گوگل ظاهرا از سال پیش آغاز شده بوده اما تا آگوست سال 2014 هیچ نشانه ای به بیرون درز نکرد تا هنگامی که گوگل یک مهندس تمام وقت را به کار در موسسه MariaDB اختصاص داد.

تصور می شود زمانی که این مهاجرت صورت گرفت تمرکز شرکت گوگل روی تقویت MariaDB به منظور حفظ تنوع در جامعه کاربران MySQL بوده است. زمانی که اوراکل MySQL را از شرکت سان مایکروسیستمز در سال 2010 خرید، جامعه کاربران این دیتابیس می بایست با سیاستهای اوراکل درباره مشارکت خارجی کم در کدهای MySQL کنار می آمدند. کاربران MySQL می خواستند تا تغییرات مناسبی که کاربران جامعه ایجاد می کنند را در توزیع اصلی MySQL مشاهده کنند و فقط به ایده های خود برنامه نویسان اوراکل اکتفا نکند. با توجه به نکاتی که Cole در اسلاید سخنرانی خود (و گوگل) مطرح کرد می توان موضع او را در مورد MySQL اینطور فهمید: ادامه به توسعه خوب اما اغلب بدون توجه به نظرات عموم در نسخه نهایی.

نادیده گرفتن اشکالات، بازخوردها و ارتباطات با جامعه عدم تعامل با جامعه دلیلی است که خالق MySQL یعنی Monty Widenius پروژه MySQL را رها کرد و به MariaDB پیوست تا بتواند نسخه ای از MySQL را به کاربران ارائه دهد که همه بتوانند در بهبود آن مشارکت کنند. به گفته Cole، گوگل به طور خاص به نسخه ای داخلی از MariaDB مهاجرت می کند که تغییرات خاص گوگل در آن ایجاد شده است تا توانایی رقابت با MySQL 5.6 را داشته باشد در حالی که تنه اصلی کدهای آن نسخه را خود MariaDB تشکیل می دهد. در این مقاله به بررسی همه دلایل معتبری که گوگل برای مهاجرت از MySQL داشته است پرداختیم که میل گوگل را برای مهاجرت از آن زمانی که اوراکل این پروژه را تصاحب کرده است افزایش داده است.