لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
کاش قبل از شروع برنامه نویسی این 7 مورد را می دانستم!

کاش قبل از شروع برنامه نویسی این 7 مورد را می دانستم!

همه ی ما در دوران برنامه نویسی خود، چه کوتاه و چه دراز مدت، دچار اشتباهاتی شده ایم که پس از صرف زمانی طولانی، کلافه کننده و پر از ناسزاها به زمین و زمان، بالاخره بر مشکل غلبه کرده ایم و نحوه ی مواجهه با آن مشکل را در کتابخانه ی ذهن خود ثبت نمودیم تا بلکه دیگر به آن چاله نیفتیم. حال چه خوب می شد اگر کسی از همان ابتدا راه و چاه را نشانمان می داد تا هم در زمان صرفه جویی کرده باشیم و هم اعصاب خود را حفظ کرده باشیم. نه اینکه سر و کله زدن با آن مقالات مطلبی یادمان نداده باشد، خیر! اما بهتر بود که از همان ابتدا راه صحیح را پیش می گرفتیم و در رابطه با این مشکلات در مقالات می خواندیم تا آنکه خودمان با آن ها دست و پنجه نرم کنیم. در این مقاله قصد داریم ۷ مورد از ساختاری ترین و ابتدایی ترین قوانین برنامه نویسی را بیان کنیم تا آن دسته از دوستانی که به تازگی به این میدان پا گذاشته اند، بتوانند از اشتباهات زمان بر و خسته کننده ی آینده جلوگیری نمایند.

1- کد خود را تمیز بنویسید
اولین نکته ای که به هنگام اجرای پروژه های بزرگ متوجه آن خواهید شد، آن است که زمان زیادی از وقت برنامه نویس به رفع مشکلات یا Debugging اختصاص می یابد. در بسیاری از موارد زمانی که برنامه نویس برای دیباگ کردن کد صرف می کند، بسیار بیشتر از زمانی است که کد را نوشته است. در چنین شرایطی، تمیز و مرتب نویسی کد به همراه کامنت های مناسب می تواند بیش از آنچه فکرش را بکنید مفید باشد. فرض کنید که با صدها خط کد مواجه هستید و در این میان، به دنبال مشکلی جزئی می گردید. در این موقعیت، چه چیز می تواند بدتر و خسته کننده تر از کد نامرتب، درهم و بدون راهنمایی باشد؟ مطمئنم هیچکس نمی خواهد در این شرایط قرار گیرد، پس "خوشگل" بنویسید!

2- اول یادگیری زبان سپس فریم ورک
بیشتر مردم ابتدا قابلیت ها و ترفندهای یک فریم ورک را فرا می گیرند و سپس به سراغ خود زبان می روند اما در حقیقت این راه اشتباه است. دلیل ساده ی این موضوع نیز آن است که اگر ابتدا زبانی که فریم ورک مذکور با آن کار می کند را بشناسید، کاملاً از ساز و کار فریم ورک سر در خواهید آورد. اما از طرفی اگر با آن زبان بیگانه باشید و صرفاً نحوه ی استفاده از قابلیت های فریم ورک را بلد باشید، هرگز نخواهید فهمید که توابع و یا کدهای مختلف آن فریم ورک چرا و چطور کار مشخصی را انجام می دهند.

3- جاوا اسکریپت را یاد بگیر نه jQuery!
این بخش مثالی مهم از مورد پیشین است. در این جا نیاز بود تا به جاوا اسکریپت توجه ویژه ای شود چرا که در دسترس ترین زبان دنیا بوده و هر شخص، تنها به کمک یک مرورگر می تواند کدهای نوشته شده با این زبان را اجرا نماید. اشتباهی که عمده برنامه نویسان تازه کار مرتکب می شوند آن است که زمان خود را صرف یادگیری jQuery می کنند بدون آنکه مطالعه ای در رابطه با جاوا اسکریپت داشته باشند. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از کدنویسان مبتدی هیچ ایده ای در رابطه با نحوه ی شکل گیری jQuery و میزان وابستگی آن به جاوا اسکریپت ندارند. در حقیقت jQuery یک سری از توابع است که با جاوا اسکریپت نوشته شده اند و تنها دلیلی که مردم از آن استفاده می کنند آن است که با استفاده از jQuery تعداد خط کد کمتری خواهید نوشت. البته جدیدترین نسخه های جاوا اسکریپت، زبان یا Syntax خود را ساده تر و قابل فهم تر کرده اند که بدین ترتیب بسیاری از توابع jQuery از دور خارج شده اند. در اینجا نمی خواهیم بگوییم که استفاده از jQuery اشتباه است بلکه تنها راه و مسیر صحیح یادگیری را به شما نشان خواهیم داد. در آخر تصمیم گیری به عهده ی شماست.

4- مطالعه ی بدون اجرا یعنی هیچ!
برخی از افراد به مطالعه ی پروژه ها، آموزش ها و حتی کتاب های حجیم برنامه نویسی می پردازند بدون آن که قطعه کدی در آن رابطه بنویسند. فکر می کنید که اگر تنها به مطالعه اکتفا کنید، در نهایت چه مقدار از "خوانده هایتان" را به "تجربیات تان" خواهید افزود؟ برای نمونه اگر می خواهید که Ruby on Rails را فرا بگیرید، بهتر است که پروژه ی کوچکی را شروع کرده و در حین یادگیری و مطالعه ی مباحث RoR، آن دستورها را بر روی پروژه ی خود اعمال کنید. مطمئن باشید روشی سریع تر و بهتر از این برای یادگیری وجود ندارد.

5- همه را بلد بودن اما بر هیچ یک احاطه نداشتن
این مورد یکی از خطرناک ترین اشتباهاتی است که برنامه نویسان تازه کار گرفتار آن می شوند. مطالعه و "آشنایی" با تکنولوژی ها و زبان های جدید کار بسیار خوبی است اما یک برنامه نویس حرفه ای باید همواره یک زبان مرجع برای خود داشته باشد که بر آن احاطه دارد. اگر می خواهید که چندین زبان را یاد بگیرید، مشکلی نیست، اما یادتان باشد که ابتدا یکی را به پایان رسانده و به قولی "استاد" آن شوید و سپس به سراغ بعدی بروید.

6- از کدهای دیگران درس بگیرید
احاطه پیدا کردن بر یک تکنولوژی بسیار مفید و سازنده است اما گاهی اوقات یک برنامه نویس می تواند تنها با بررسی پروژه های دیگران اطلاعات بسیار مفید و مهمی را کسب نماید. می توانید از پروژه های دوستان، همکاران و یا حتی آموزش های اینترنتی استفاده نمایید و نحوه ی مواجهه با مشکلات مختلف را بررسی کنید. نکته ای که در اینجا باید به خاطر سپرد آن است که "دانستن همه چیز غیر ممکن است." پس نگران نباشید و اگر در جایی به مشکل برخوردید، تنها کافیست در اینترنت جستجو کنید. به طور حتم پیش از شما کسی با مشکلی که در حال حاضر رو به روی شماست برخورد کرده و پاسخ به آن مشکل نیز پیدا شده است. پس فقط کافیست کمی حوصله به خرج دهید.

7- از دیگران بخواهید که کد شما را ارزیابی کنند
اگر کدهای شما توسط یک فرد آگاه و باتجربه بررسی شود، مشکلات و ایراداتی که شاید تا مدت ها متوجه آن ها نمی شدید، به راحتی نمایان خواهند شد. البته یک ارزیابی دقیق و صحیح ممکن است زمان زیادی از شخص بررسی کننده بگیرد اما می توانید از همکاران و یا دوستانی که تجربه ی بیشتری در زمینه ی کد نویسی دارند کمک بگیرید. این کار سبب می شود که مشکلات عمیق و تا حدودی پنهان کد شما آشکار شود و همین پروسه سبب یادگیری می شود. اگر با شخصی برخورد کردید که به بررسی کدهای شما علاقه نشان داد و توانایی این کار را نیز داشت، حتماً به ارزیابی او از کد خود دقت کنید. (و البته او را به ما نیز معرفی کنید، این آدم ها کم پیدا می شوند!) همچنین هرگز انتقادات دیگران از کدهایتان را به خودتان نگیرید! کدنویسی یک هنر است؛ هنگامی که کسی مشکلات و کاستی های سازه ی هنری شما را بیان می کند، تحمل آن شاید کمی ناخوشایند باشد اما به یاد داشته باشید که ارزیابی کد از بهترین روش های موجود برای یادگیری سریع تر و دراز مدت است.

شما چطور؟
این نکات به نوبه ی خود می توانند برای کدنویسان تازه کار، مسیر صحیح را علامت گذاری نمایند اما همواره روش ها و نصایح (!) دیگری وجود دارند که تنها از طریق تجربه می توان به آن ها دست یافت. اگر شما نیز در این رابطه نصیحتی به دوستان تازه کارمان دارید، لطفاً دریغ نفرمایید!