معرفی فریمورک Ruby on Rails بررسی قابلیت‌های کلیدی آن

معرفی فریمورک Ruby on Rails بررسی قابلیت‌های کلیدی آن

در طی سال‌های گذشته، فریمورک روبی آن ریلز (Ruby on Rails) به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای ساخت وب اپلیکیشن‌های مختلف تبدیل شده است. در شرایطی که دنیای تکنولوژی مدام در حال تغییر و تحول است، RoR می‌تواند با صرفه‌جویی در زمان و هزینهٔ پیاده‌سازی پروژه‌ها، به کسب‌وکارهای مختلف کمک کند تا ایده‌های خود را با کمترین هزینه و سریع‌ترین زمان ممکن، از حالت بالقوه به بالفعل درآورند. 

امروزه پروژه‌ها و سمت‌های شغلی بسیار جذابی در بازار کار وجود دارند که همگی بر پایهٔ زبان Ruby به پیش می‌روند. در همین راستا، RoR -که یکی از محبوب‌ترین فریمورک‌های زبان روبی است- می‌تواند در این مسیر بهترین همراه دولوپرهای علاقمند به پروژه‌های اپن‌سورس تحت وب باشد.

روبی آن ریلز چیست؟
در پاسخ به این سؤال که RoR دقیقاً چیست، بایستی گفت که در حقیقت روبی آن ریلز یک فریمورک طراحی وب اپلیکیشن است؛ این فریمورک بر اساس زبان روبی طراحی شده که ساختاری تمیز و یکپارچه را برای کدهای شما فراهم می‌آورد. در مورد چرایی علاقمندی برخی دولوپرها به RoR هم بایستی گفت که دولوپرهای وب بدین دلیل RoR را انتخاب می‌کنند که برای آنها انجام کارهای تکراری و دشوار را به آسان‌ترین صورت ممکن امکان‌پذیر می‌سازد، اپن‌سورس است،‌ رایگان می‌باشد و دولوپرها بسیاری از سراسر دنیا به توسعهٔ آن مشغولند. اگر این دلایل به تنهایی برای شما قانع‌کننده نیستند، بهتر است دلایل زیر را نیز مد نظر داشته باشید:

سرعت بالای توسعهٔ‌ وب اپلیکیشن‌ها 
برخی ادعا می‌کنند که به کمک فریمورک روبی آن ریلز می‌توانید در زمانی به کوتاهی چند هفته، وب اپلیکیشن خود را راه‌اندازی کنید. این موضوع چه حقیقت داشته باشد و چه نداشته باشد، یک مطلب را به خوبی بیان می‌کند و آن هم اینکه روبی آن ریلز می‌تواند پروسهٔ طراحی وب را به میزان قابل‌توجهی سرعت بخشد.

کدها در RoR بسیار تمیز و مرتب بوده و همچنین می‌توانید از کامپونت‌های آن بارها و بارها استفاده کنید بدون آنکه نیاز باشد آنها را از ابتدا بنویسید. علاوه بر این، به کمک پلاگین‌های کاربردی تحت عنوان Ruby Gems می‌توانید قابلیت‌های متعددی را به سایت خود بیافزایید که اگر این جِم‌ها نبودند، باید آنها را از ابتدا می‌نوشتید. این قابلیت‌ها و امکانات مختلف در کنار یکدیگر، این فریمورک را به یکی از سریعترین و محبوب‌ترین فریمورک‌ها در میان دولوپرهای وب تبدیل کرده است.

مقرون به صرفه بودن
هرچه سرعت پیشرفت پروژه بالاتر برود، هزینهٔ پیاده‌سازی آن پایین‌تر خواهد آمد به همین دلیل با استفاده از RoR نه تنها زمان، بلکه سرمایهٔ خود را نیز حفظ خواهید کرد. RoR به صورت خودکار بسیاری از کارها را انجام داده و به برنامه‌نویس کمک می‌کند که بخش‌های حجیم و زمان‌بر پروژه را به راحتی اجرا نماید.

بدین شکل، شما به جای کارهای روتین و زمان‌بر، تنها بر روی بیزینس لاجیک اپلیکیشن خود تمرکز می‌کنید. با سرعت اجرا و انعطاف‌پذیری بالای خود، RoR به صاحبین ایده این امکان را می‌دهد که به سادگی با جریانات بروز دنیا همراه شوند و پروژه‌های خود را سرعت بخشند! پروژه‌هایی که در حالت عادی زمان بسیار زیادی برای سرهم‌بندی و اجرا نیاز خواهند داشت.

روبی زبانی قدرتمند است
با اینکه یادگیری زبان Ruby در مقایسه با سایر زبان‌ها همچون پایتون، خیلی آسان نیست اما این موضوع دلیل بر بی‌توجهی به این زبان نمی‌شود. در واقع، روبی بهترین مشخصه‌های زبان‌های داینامیک را در خود جای داده و از آنجایی که روبی بر پایهٔ معماری OOP طراحی شده است، به کمک این زبان می‌توانید کارها را در کوتاه‌ترین و بهترین شکل ممکن انجام دهید. 

اپن‌سورس است
یکی از مهمترین ویژگی‌های زبان روبی، اپن‌سورس بودن آن است؛ هم فریمورک و هم بخش عمده‌ای از لایبرری‌های RoR به صورت متن‌باز در اختیار دولوپرها قرار دارد. پروژه‌ای که بر پایهٔ زبان روبی و فریمورک روبی آن ریلز نوشته شده باشد، به هیچ‌گونه هزینه‌ای جهت لایسنس و خرید مجوز برنامه‌ها نیاز نخواهد داشت که یکی دیگر از استراتژی‌های صرفه‌جویی در هزینه است.

از طرفی دیگر، متن‌باز بودن بدان معنا است که گروهی از دولوپرها و متخصصان مشتاق و کاربلد همواره RoR را پشتیبانی می‌کنند؛ پس اگر در جایی به مشکل برخوردید، تنها لازم است سؤال خود را در انجمن RoR در استک‌ اورفلو یا دیگر فوروم‌های برنامه‌نویسی مطرح نمایید.

انعطاف‌پذیری بالا
پس از پایان پروژه و اجرای وب اپلیکیشن خود بر پایهٔ RoR، می‌توانید به راحتی آن را تغییر دهید، ریفکتور کنید و بخش‌های جدید به آن بیفزایید. افزودن امکانات جدید، اصلاح ماژول‌های مختلف و دیگر تغییرات در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به آسانی تمام قابل‌اجرا است که باز هم به قدرت RoR در صرفه‌جویی زمان و هزینه دلالت دارد.

درک آسان سورس‌کد
کدها در RoR بسیار قابل‌فهم و خوانا هستند (یک قابلیت دیگر که در زمان تغییر تیم برنامه‌نویسی به کمک کمپانی‌ها می‌آید) که این به یمن مستندسازی خوب این فریمورک صورت گرفته است.

در کل باید اقرار کرد که RoR راه‌کار بسیار خوبی است که آینده روشنی نیز در پیش‌رو دارد به طوری که در چند سال آینده شاهد توانایی‌های منحصر به فرد RoR در راه‌اندازی پروژه‌هایی که زمان کم و سرمایهٔ محدودی دارند، خواهیم بود.

علاوه بر این، سایت IranOnRails به عنوان مرجع مناسبی است برای علاقمندان ایرانی برای فراگیری زبان برنامه‌نویسی Ruby و فریمورک Ruby on Rails می‌باشد. همچنین پیش از این در رادیو فول‌استک با سمیر رحمانی که یکی از دولوپرهای باسابقهٔ زبان روبی است مصاحبه کرده‌ایم که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به پادکست سمیر رحمانی: برنامه‌نویس ارشد و فعال جامعهٔ اپن‌سورس مراجعه نمایید.