لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
فقط برنامه‌نویسی یاد نگیرید، یاد بگیرید چگونه مانند یک متخصص کامپیوتر فکر کنید!

فقط برنامه‌نویسی یاد نگیرید، یاد بگیرید چگونه مانند یک متخصص کامپیوتر فکر کنید!

اخیرا بحث های زیادی درباره این که "آیا هر کسی باید کدنویسی یاد بگیرد یا نه؟" شکل گرفته است. Yevgeniy Brikman که یکی از مهندسین نرم افزار صاحب نظر در زمینه آموزش برنامه نویسی است بر این باور است که این سوال اساسا اشتباه است: تفاوت بزرگی بین یادگیری برنامه نویسی و یادگیری علم رایانه، که مهارت با ارزشتری است، وجود دارد. به گفته وی یادگیری برنامه نویسی مزایای زیادی دارد. شما می توانید اپلیکیشن های مختلفی طراحی کنید یا باگ های موجود در فناوری های موجود را بیابید. حتی می توانید به واسطه این مهارت شغل مد نظر خود را پیدا کنید. به هر حال، برنامه نویسی بخش کوچکی از علم رایانه است و راه های دیگری نیز برای به کار بردن مفاهیم رایانه در زندگی روزمره نیز وجود دارد.

برنامه نویسی به طور کلی عبارت است از «دستور دادن به کامپیوتر برای انجام کار خاصی». اگر شما تا به حال برنامه نویسی نکرده اید، به احتمال قوی تجربه تعامل با یک اپ موبایل و برنامه کامپیوتری را داشته اید. هر اپلیکیشن در پشت پرده شامل یکسری از کدها است که به سیستم می فهماند چگونه باید آن اپلیکیشن را در معرض دید کاربران گذاشته، در کجا اطلاعات را ذخیره و بازیابی کرده و یا چگونه به کلیک های کاربر واکنش دهد. برنامه نویسی بر اساس اصول علم رایانه ایجاد شده است ... در حقیقت برنامه نویسی یک بخش ضروری از یادگیری علم رایانه است که با فراگیری آن، راه و روش جدید فکر کردن را هم خواهیم آموخت.

توجه داشته باشیم که فراگیری علوم کامپیوتری، مهارت های تفکر انتقادی را به ما یاد می دهد که در خارج از بحث تکنولوژی نیز بسیار کاربردی است. به عبارت دیگر، تفکر انتقادی به شما قدرت پردازش ساده تر اطلاعات را می دهد که در نهایت تصمیمات به مراتب بهتری را می توانید اتخاذ نمایید. Brikman تفاوت بین برنامه نویسی و علوم رایانه را با این مقایسه شرح می دهد: "حالا که تکنولوژی در همه جا فراگیر شده است، این مسئله به این معنی نیست که شما برای یادگیری آن باید به مدرسه بروید. برای مثال همه ما با هواپیما پرواز می کنیم ولی گرفتن مدرک خلبانی بخشی از دروس دوران تحصیل ما نیست و این در حالی است که برای درک چگونگی پرواز، باید در دوران تحصیلی خود سرفصل هایی همچون موارد زیر را گذرانده باشیم:

- فیزیک و ریاضی به شما برای درک مفاهیمی مانند جاذبه، فشار، اصطکاک، سرعت و ... کمک می کند.
- زیست شناسی به شما می فهماند که در کمبود اکسیژن و سرمای ارتفاعات بالاتر چه اتفاقی برای بدن انسان می افتد.
- تاریخ به شما چگونگی ساخته شدن، تکامل هواپیما و نقش آن در سفر، تجارت یا جنگ را شرح می دهد.

با فارغ التحصیل شدن از دوران دبیرستان شما می دانید که هواپیما چیست، چگونه کار می کند و چگونه می توان از آن راحت تر استفاده کرد. هدف از کلاس های کلی مانند فیزیک، ریاضی، زیست شناسی و تاریخ یاد دادن چگونه فکر کردن درباره موضوعات مختلف به شماست من جمله هواپیما. این مغایر با اصول کلاس های درس است که به شما کار کردن با یک ابزار را آموزش می دهند، مانند راندن یک نوع خاصی از هواپیما. به همین دلیل، شما باید به یادگیری علم رایانه بپردازید نه فقط بحث برنامه نویسی آن چرا که با یادگیری علوم کامپیوتری اول یک هدف کلی برای فکر کردن را خواهیم آموخت و دوم این که از آن طریق یک ابزار خاص به دست خواهیم آورد که استفاده از آن کیفیت زندگی ما را بهبود خواهد بخشید."