لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
آیا برنامه نویسان موفق برای پول کار می کنند؟

آیا برنامه نویسان موفق برای پول کار می کنند؟

شاید به جرأت بتوان گفت که تا این تاریخ هیچ زمانی بهتر از این برای برنامه نویسی نبوده است و شاهد این ادعا هم آمار و ارقام استخدامی برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزار در سرتاسر دنیا است. به گزارش سایت Dice.com، استخدام در حوزه آی تی با سرعتی غیر قابل پیش‌بینی رو به رشد است. برای متخصصین فعال در حوزه فناوری، این خبر حاکی از آن است که زمان کنونی بهترین زمان برای یافتن شغلی بهتر با درآمد به مراتب بیشتر خواهد بود (اما آیا شرکت های برنامه نویسی هم از این Trend خوشحال و راضی هستند؟) در دنیای تجاری حال حاضر چیزهایی همچون سایت، نرم افزار، اپلیکیشن، امنیت و … به منزله جزء لاینفکی برای تمامی کسب و کارها مبدل شده است. برای روشن‌تر شدن این مسأله شاید بهتر باشد کمی به آمار و ارقام رسمی در سرتاسر دنیا اشاره‌ای داشته باشیم: - ۷۵ درصد از شرکت های پیشرو در هر زمینه‌ای پیش‌بینی می‌کنند که در شش ماهه اول سال ۲۰۱۵ نسبت به پایان سال ۲۰۱۴ اقدام به استخدام کارشناسان آی تی بیشتری نمایند. - ۷۲ درصد از شرکت ها در تلاش اند تا در اوایل سال ۲۰۱۵ چیزی در حدود ۱۰ درصد کسب و کار خود را توسعه دهند. - با توجه به Trend به وجود آمده در صنعت آی تی، مدیران منابع انسانی اظهار داشته‌اند که متقاضیان مشاغل مربوطه همچون ادمین شبکه، طراح سایت، برنامه نویس، توسعه‌دهنده و … تقاضای حقوق بیشتری داشته اند. - جالب است بدانیم بسیاری از این تقاضاهای جذب متخصصین آی تی توسط استارت آپ های دره سیلیکون (جایی که شرکت های بزرگی همچون اپل، فیسبوک و … در آن قرار دارند.) اعلام نشده بلکه از طرف شرکت های نسبتاً کوچک‌تری هستند. - علیرغم رقابت بر سر کسب استعدادها، پول و درآمد بیشتر چیزی نیست که برنامه نویسان و توسعه دهندگان به دنبال آن هستند. حال که پول انگیزه اصلی نیست، چه عامل نهفته ای پشت پرده قرار دارد؟ در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا برای روشن‌تر شدن این مسأله مثالی بزنیم.

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا بسیاری از توسعه دهندگان میلیونر نیستند؟ (البته در مورد تعداد محدودی این قضیه صدق نمی کند!) شاید در پاسخ به سؤال فوق بتوان گفت که علت اصلی این که بسیاری از توسعه دهندگان به دنبال پول نمی‌روند این است که ایشان «عاشق کاری هستند که انجام می دهند». به گفته Kroah Hartman که یکی از توسعه دهندگان ارشد کرنل لینوکس است: «سرگرمی من کدنویسی بود و پس از مدتی این سرگرمی به حرفه‌ای که از آن کسب درآمد می‌کنم مبدل شد. خب آدم‌ها برای سرگرمی شان چه کار می کنند؟» از همه چیز گذشته مشکل اصلی توسعه دهندگان این است که در شرکت های بزرگ، استعدادهای ایشان زیر لایه‌های مدیریتی دست و پاگیر دفن شده و آن طور که باید و شاید نمی‌توانند استعدادهای خود را شکوفا سازند. به گفته آقای Keizer که یکی از متخصصین در زمینه آی تی است: «حتی اگر هم یک برنامه نویس خوب بتواند از هفت خان رستم عبور کرده و وارد یک شرکت بزرگ شود، باز هم هزاران لایه مدیریتی مابین وی و مدیرعامل شرکت وجود خواهد داشت که هر کدام از این مدیران میانی درآمد به مراتب بالاتری نسبت به مدیر زیرشاخه خود دارند و این در حالی است که به نسبت حقوق دریافتی شان، سهم بسزایی در موفقیت شرکت، محصولات و خدمات آن ندارند. با این تفاسیر، نقش برنامه نویسان یا توسعه دهندگان همچون کشاورزانی است که در مزرعه کار می کنند. درست است که کشاورزان بیشترین زحمت را برای تولید چیزی همچون گندم می‌کشند اما واقعیت امر این است که کمترین سود عاید ایشان می شود.

اگر توسعه نرم‌افزار همانند دنیای ورزش، هنر، موسیقی و … بود باز هم اوضاع قابل تحمل‌تر بود چرا که در این مهارت ها فرد به راحتی شناخته می شود. توسعه‌دهنده ها به عنوان نیروی کاری خلاق شناخته می‌شود اما در دید End-userها اسم و رسمی از ایشان برده نخواهد شد و این فقط شرکت است که برند اش روز به روز محبوب تر می شود. به هر حال، آنچه مسلم است این که عشق به کدنویسی است که سایت ها، نرم‌افزارها و اپلیکیشن های موبایل موفقی که تاکنون دیده ایم را منجر شده و مسلماً پول عامل اصلی انگیزشی افراد، به‌خصوص توسعه دهندگان نیست. به گزارش سایت VisionMobile، بسیاری از برنامه نویسان از طریق کد می‌خواهند ابراز وجود کنند همان‌طور که یک نقاش از طریق یک اثر هنری خود را به جامعه معرفی می‌کند و جالب است بدانیم که این گروه از افراد هرگز به خاطر پول این کارها را انجام نمی دهند.

 آیا برنامه نویسان موفق برای پول کار می کنند؟

آنچه تاکنون گفتیم را می‌توان به این شکل خلاصه کرد که اگر قصد استخدام استعدادهای فنی همچون برنامه نویسان را در ذهن دارید، پول خیلی عامل تاثیرگذاری برای جذب این گروه از افراد نیست. شرکت هایی همچون فیسبوک، توییتر، نتفلیکس و … دائماً برنامه نویسان را خود تشویق می‌کنند تا در پروژه های متن باز مشارکت داشته باشند چرا که با دنبال کردن این استراتژی، هم نیازهای جامعه کاربران و هم جنبه احساسی برنامه نویسانشان ارضاء می گردد. جان کلام این که بهتر است به توسعه دهندگان چیزهایی که علاقه دارند ارائه دهیم که پول هم بخشی از آن چیزها است ...بهزاد مرادی