برای انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی میزان دستمزد مرتبط با آن را معیار قرار ندهید!

برای انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی میزان دستمزد مرتبط با آن را معیار قرار ندهید!

شما می‌توانید به‌سادگی شروع به یادگیری برنامه‌نویسی با زبانی همچون COBOL کنید اما توجه داشته باشید که این انتخاب می‌تواند در یافتن شغل شما را محدود سازد. به‌طور‌کلی، هرچه یک زبان برنامه‌نویسی محبوبیت کمتری بین دولوپرهای سرتاسر دنیا داشته باشد، کارفرمایان به برنامه‌نویس آن زبان به‌خصوص پول بیشتری پرداخت می‌کنند چراکه این یک مسأله ساده از عرضه و تقاضا است اما درعین‌حال یافتن چنین شغلی هم کار آسانی نیست! 

بهترین زبان برنامه‌نویسی بودن به عوامل زیادی بستگی دارد؛ احتمالاً فاکتوری که کمتر اهمیت دارد این است که برای آن مهارت چقدر پول پرداخت می‌شود که در ادامه قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم تا ببینیم که چه ارتباطی می‌تواند مابین میزان محبوبیت یک زبان برنامه‌نویسی و کسب درآمد حاصله از آن وجود داشته باشد.

رقابت در محبوبیت
بهترین زبان برنامه‌نویسی آن زبانی است که همیشه برای آن تقاضا وجود داشته باشد، نه آن زبانی که در یک بازهٔ زمانی بیشترین حقوق برای آن پرداخت گردد. با تحقیقاتی فصلی‌ که توسط Redmonk دربارهٔ محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی (از طریق بررسی اطلاعات گیت‌هاب و استک اورفلو) انجام می‌شود، ممکن است بتوانید گزینهٔ مناسب‌تری برای انتخاب زبانی که بعداً می‌خواهید یاد بگیرید داشته باشید:

 برای انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی میزان دستمزد مرتبط با آن را معیار قرار ندهید!

در این رتبه‌بندی، زبان‌های جاوا و جاوااسکریپت شانه‌به‌شانهٔ هم‌دیگر در بالاترین سطح محبوبیت هستند و زبان Go شرکت گوگل پیشرفت نسبتاً قابل‌توجهی نسبت به سال‌های گذشته داشته است. هنگامی که یک راه درست برای بررسی اهمیت زبان‌های برنامه‌نویسی در همهٔ شاخه‌ها وجود ندارد، شما باید زبانی را انتخاب کنید که منطبق با اهداف آیندهٔ خود شما باشد.

منظور از آینده چیست؟
برای مثال کارشناس رایانش ابری، Simon Wardley در این‌باره اشاره می‌کند که:

اگر اینترنت رو به‌عنوان یک سیستم‌عامل درنظر بگیریم، در آن صورت جاوااسکریپت زبان توسعهٔ چنین سیستم‌عاملی خواهد بود.

اگر باور دارید که آینده در دست کلود است، زبان Go باید به بالای لیست شما به‌عنوان بهترین زبان برنامه‌نویسی در فضای ابری اضافه شود چراکه که این زبان حل بسیاری از مشکلات را آسان‌تر کرده است.

انتخاب مابین زبان سویفت و جاوا: مسئله این است!
اگر شما به قضاوت‌های خود اعتماد ندارید، رتبه‌بندی‌های محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Redmonk درکی کلی از آینده به شما می‌دهند. به نمودار زیر که مربوط به محبوبیت در بین کارفرمایان است توجه کنید؛ توجه داشته باشید که این نمودار با دستمزد بررسی نشده و فقط به میزان رشد پرداخته است. باتوجه به اطلاعات Indeed.com، میزان تقاضاهای شغلی روبی درحال سقوط است، پایتون تقریبا ثابت است و گو درحال پیشرفت چشمگیری است. اما بیشترین پیشرفت برای نودجی‌اس است:

 برای انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی میزان دستمزد مرتبط با آن را معیار قرار ندهید!

دریافت حقوق برای برنامه‌نویسی آنچه دوست دارید
عنوان فوق به این معنا نیست که دولوپرها باید بین تناسب با آینده و دستمزد فعلی یکی را انتخاب کنند؛ لیستی از سایت Quartz به بعضی از زبان‌هایی اشاره کرده است که هم‌زمان با محبوبیتی که دارند موقعیت شغلی خوبی نیز برای دولوپرها فراهم می‌‌کنند مانند جاوااسکریپت و پایتون:

 برای انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی میزان دستمزد مرتبط با آن را معیار قرار ندهید!

بعید است که یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی این روزها سرمایه‌گذاری بدی باشد. شرکت‌ها تمام سعی خود را برای جذب دولوپرها و ایجاد انگیزه در آن‌ها می‌کنند و این روندی است که به این زودی‌ها کاهش پیدا نخواهد کرد.

پس باتوجه به همهٔ این موضوعات، آنچه را که دوست دارید انجام داده و به زبانی کد بزنید که بیشتر آیندهٔ خود را در آن می‌بینید. هیچ زمانی بهتر از زمان حال برای برنامه‌نویسی به زبانی که آن‌را دوست دارید مناسب نیست!