لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
برای انتخاب یک زبان برنامه نویسی میزان دستمزد مرتبط با آن را معیار قرار ندهید!

برای انتخاب یک زبان برنامه نویسی میزان دستمزد مرتبط با آن را معیار قرار ندهید!

شما می توانید با پرداخت مقدار زیادی پول شروع به برنامه نویسی COBOL کنید اما توجه داشته باشید که این انتخاب می تواند در انتخاب شغل، شما را محدود کند. به طور کلی هرچه یک زبان برنامه نویسی محبوبیت کمتری بین برنامه نویسان سرتاسر دنیا داشته باشد، کارفرمایان به برنامه نویس آن زبان به خصوص پول بیشتری پرداخت می کنند. این یک مساله ساده از عرضه و تقاضا است. Kelly Stirman آن را اینچنین تعریف می کند: "پتانسیل مقدار درآمد و پذیرش در یک شغل عکس هم هستند." به همین دلیل است که لیست سایت Quartz درباره "با ارزش ترین مهارت های برنامه نویسی در رزومه" چیزی بس  اشتباه و فریبنده خواهد بود چرا که "بهترین" زبان برنامه نویسی بودن به عوامل زیادی بستگی دارد. احتمالا فاکتوری که کمتر اهمیت دارد آن این است که برای آن مهارت چقدر پول پرداخت می شود. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا ببینیم که چه ارتباطی می تواند مابین میزان محبوبیت یک زبان برنامه نویسی و کسب درآمد حاصله از آن وجود داشته باشد.

رقابت در محبوبیت
پس از همه این ها، بهترین زبان برنامه نویسی آن زبانی است که همیشه برای آن تقاضا وجود داشته باشد، نه آن زبانی که در یک بازه زمانی بیشترین پرداخت را برای آن می کنند. با تحقیقات فصلی ای که توسط Redmonk درباره محبوب ترین زبان برنامه نویسی (از طریق بررسی اطلاعات GitHub و Stack Overflow) انجام شده است، ممکن است بتوانید گزینه مناسب تری برای انتخاب زبانی که بعدا می خواهید یاد بگیرید داشته باشید:

انتخاب زبان برنامه نویسی

در این رتبه بندی زبان های جاوا و جاوا اسکریپت شانه به شانه هم دیگر در بالاترین سطح محبوبیت هستند و زبان Go شرکت گوگل با پیشرفت نسبتا قابل توجهی به رتبه 21 دست پیدا کرده است. هنگامی که یک راه درست برای بررسی اهمیت زبان های برنامه نویسی در همه شاخه ها وجود ندارد، فقط یک راه ذهنی منحصر به هر توسعه دهنده برای تعیین بهترین زبان برای خودش هست. یعنی شما باید زبانی را انتخاب کنید که منطبق با اهداف آینده خود شما باشد.

منظور از آینده چیست؟
برای مثال کارشناس رایانش ابری، Simon Wardley، اشاره می کند که: "اگر اینترنت را به عنوان یک سیستم عامل در نظر بگیریم در آن صورت جاوا اسکریپت زبانی برای آن خواهد بود." با توجه به حرف های Paul Lundin اگر باور دارید که آینده در دست فضاهای ابری است، زبان Go باید به بالای لیست شما به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی در فضای ابری اضافه شود چون که این زبان حل بسیاری از مشکلات را آسان کرده است.

انتخاب مابین زبان سویفت و جاوا: مسئله این است!
اگر شما به قضاوت های خود اعتماد ندارید، رتبه بندی های محبوبیت زبان های برنامه نویسی مانند Redmonk درک کلی از آینده به شما می دهند. پس فقط به دنبال گزینه هایی که سریع محبوب می شوند (مانند زبان Go) باشید. به نمودار زیر که مربوط به محبوبیت در بین کارفرمایان است توجه کنید. توجه داشته باشید که این نمودار با دستمزد بررسی نشده و فقط به میزان شغل پرداخته است. با توجه به اطلاعات Indeed.com میزان شغل Ruby درحال سقوط است، Python تقریبا ثابت است و Go درحال پیشرفت چشمگیری است. اما بیشترین پیشرفت برای Node.js است:

انتخاب زبان برنامه نویسی

دریافت حقوق برای برنامه نویسی آنچه دوست دارید
عنوان فوق به این معنا نیست که توسعه دهندگان باید بین تناسب با آینده و دستمزد فعلی یکی را انتخاب کنند، لیستی از Quartz به بعضی از زبان هایی اشاره کرده است که همزمان با محبوبیتی که دارند موقعیت شغلی خوبی نیز برای توسعه دهندگان فراهم می کنند. مانند جاوا اسکریپت و پایتون:

انتخاب زبان برنامه نویسی

بعید است که یادگیری یک زبان برنامه نویسی این روزها سرمایه گذاری بدی باشد، که با بازار سازی به کمک توسعه دهندگان دیگر ممکن است آن زبان نیز رونق پیدا کند. شرکت ها تمام سعی خود را برای جذب توسعه دهندگان و ایجاد انگیزه در آن ها می کنند و این روندی است که به این زودی ها کاهش پیدا نخواهد کرد. پس با توجه به همه این موضوعات آنچه را که دوست دارید انجام دهید و در زبانی برنامه نویسی کنید که بیشتر آینده خود را در آن می بینید. هیچ زمانی بهتر از زمان حال برای برنامه نویسی به زبانی که آن را دوست دارید مناسب نیست.