لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
حقایقی جالب درباره لینوکس

حقایقی جالب درباره لینوکس

پیش از این هم گفته بودیم که یکی از رسالت های سکان آکادمی حمایت از سیستم عامل لینوکس است. داستان تنها به جنبش متن باز خلاصه نمی شود بلکه ما حامی آموزش آزاد و رایگان نیز هستیم. در همین راستا، در این پست قصد داریم تا به حقایقی جالب در مورد سیستم عامل محبوب Linux بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

تشابه با سیستم عامل UNIX 
لینوکس مانند سیستم عامل UNIX رایگان و متن باز است. با این حال لینوکس به دنبال جایگاه برند UNIX نیست. بسیاری از توزیع های لینوکس ترجیح می دهند تا به خاطر حقوق و هزینه هایی که برای صدور گواهینامه نیاز است با یونیکس برند سازی نشوند.

مبتکر سیستم عامل گنو/لینوکس 
Linus Torvalds سازنده و طراح ارشد هسته لینوکس است. در حال حاضر او مسئول هماهنگی لینوکس است. نام لینوکس نیز از همان هسته لینوکس گرفته شده است که در اصل در سال 1991 توسط Linus Torvalds نوشته شده است. او در ابتدا قصد داشته تا هسته ای را که توسعه داده است را Freax نامگذاری کند. Torvalds مالک مارک تجاری لینوکس است و هرگونه استفاده از این نام توسط سازمان های غیر انتفاعی را تحت نظر دارد.

اطلاعات بیشتر در مورد کدهای هسته لینوکس 
حدود 2% کدهای لینوکس توسط Torvalds نوشته شده است و لینوکس امروزه سهمی از هزاران برنامه نویس در کل دنیا را دارد. Torvalds کدهای جدید هسته استاندارد لینوکس را در kernel.org قرار داده است سپس توزیع های دیگر لینوکس با توجه به نیاز کاربران، هسته اصلی را اصلاح می کنند.

علامت لینوکس 
Tux (همان پنگوئن در لوگوی لینوکس) با استقبال گسترده جامعه لینوکس به عنوان علامت رسمی هسته لینوکس انتخاب شده است.

اطلاعات بیشتر درباره کپی رایت 
هسته لینوکس، خدمات گنو و نرم افزارها تحت مجوز کلی گنو یا GPL محفوظ است. GPL اطمینان حاصل می کند که هرکس که بخواهد توزیعی از لینوکس ایجاد کند باید کدهای منبع (و هرگونه تغییرات آن را) تحت شرایط مشابهی در دسترس کاربرانش قرار دهد. با این حال نرم افزارهای دیگر همراه با توزیع لینوکس ممکن است با هر لایسنس منبع بازی مانند BSD یا MIT ارائه شوند.

زبان برنامه نویسی و ابزارهای مورد استفاده برای نوشتن هسته لینوکس
لینوکس با زبان C و با استفاده از مجموعه کامپایلر GNU/GCC نوشته شده است. تعداد کمی از بخش های کد با زبان اسمبلی نوشته شده است. با این حال شما می توانید از بسیاری زبان های برنامه نویسی دیگر مثل پرل، پایتون و ... برای مدیریت سیستم لینوکس استفاده کنید.

قابلیت جابجایی
هسته لینوکس قابل اجرا بر روی انواع سخت افزارها از جمله تلفن های همراه، کامپیوترهای قابل حمل، سرورهای پردازنده مرکزی، ابر کامپیوترها، کامپیوترهای دسکتاپ و بسیاری از دیگر دستگاه های کوچک است. لینوکس در حال حاضر یکی از گسترده ترین سیستم عامل های به کارگرفته شده در دنیا است.

پذیرش لینوکس
درحال حاضر لینوکس به سرعت در حال پیشرفت است و توسط بسیاری از کاربران در تمام نقاط جهان پذیرفته شده است. بازار لینوکس نیز خیلی سریع رشد کرده و درآمد حاصل از کامپیوترهای رومیزی، سرورها و نرم افزارهای در حال اجرا در سال 2008 به بیش از 35.7 میلیون دلار رسیده است. این سیستم عامل توسط دانش آموزان، تجارت، مصارف خانگی، سازمان ها، شرکت ها و دولت ها مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که سهم بازار لینوکس از کمتر از 1 درصد به حدود 2 درصد رسیده است و سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز 88% سهم بازار را در دست دارد. با این حال لینوکس بیشترین سهم در بین سرورها، نوت بوک ها و ابزارهای Embedded را دارا است.

رابط گرافیکی کاربری
تعداد زیادی از محیط های دسکتاپ در حال حاضر در دسترس هستند از جمله GNOME و KDE که بیشترین استفاده را دارند.

رابط خط فرمان
تعدادی رابط کاربری خط فرمان نیز در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به BASH اشاره کرد که به طور گسترده استفاده می شود. بسیاری از خدمات کوچک و تخصصی به منظور کار با یکدیگر و ادغام با نرم افزارهای دیگر وجود دارد.

فرآیند زمان بندی
هسته لینوکس 2.6 زمانی از یک الگوریتم برنامه ریزی سازگار با فرآیندهای تعاملی استفاده می کرد. با این حال لینوکس دیگر فرآیندهای زمان بندی مانند Completely Fair Scheduler را نیز ارائه می دهد.

پشتیبانی 
لینوکس بیشتر توسط جامعه خود از طریق انجمن های آنلاین و لیست های ایمیل پشتیبانی می شود. Red Hat، Canonical، Novell و دیگر توزیع کنندگان پشتیبانی تلفنی هم دارند.

مستندات و آموزش ها
مقدار زیادی از اطلاعات در این باره به صورت وبلاگ ها، آموزش ها، ویکی ها یا کتاب ها موجود است. مستندات دقیق برای دستورات، برنامه ها، توابع، کتابخانه ها، فایل ها، فرمت فایل های خاص و ... از طریق صفحات اصلی از طریق خط فرمان (ترمینال) یا رابط گرافیکی در دسترس هستند. آموزش نیز از طریق بسیاری از دوره های دانشگاهی رایانه در برنامه نویسی یا علوم رایانه در دسترس می باشد. همچنین گواهینامه های آموزش آن توسط موسسات حرفه ای لینوکس و برخی توزیع کنندگان این سیستم عامل ارائه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش لینوکس در ایران، می توانید به «خانه لینوکس ایران» مراجعه نمایید.