یادگیری اصول برنامه‌نویسی از طریق سایت Waterbear به صورت رایگان

یادگیری اصول برنامه‌نویسی از طریق سایت Waterbear به صورت رایگان

با نگاه به پیشرفت زبان‌های برنامه‌نویسی و مشاهدهٔ رشد آنها، متوجه می‌شویم که همیشه برای ایجاد زبان‌های جدید این نکته مد نظر بوده که تا حد ممکن آن زبان به مکالمات روزمرهٔ آدم‌ها نزدیک‌تر گردد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علوم برنامه‌نویسی، زبان‌ها و پلتفرم‌های جدیدی برای افراد مبتدی به وجود آمده‌اند تا دیگر نیازی به یادگیری قواعد پیچیدهٔ برنامه‌نویسی نداشته باشند و برنامه‌نویسی تماماً در یک محیط بصری (Visual) انجام می‌شود که از جملهٔ این پلتفرم‌ها می‌توان به Waterbear اشاره کرد که در ادامه قصد داریم بیشتر با ویژگی‌هایش آشنا شویم.

Waterbear یک پلتفرم آموزش کدنویسی سرگرم‌کننده است اما در حقیقت داشتن یک محیط بصری در این پلتفرم آموزشی بدین معنا است که شما بدون یادگیری قواعد دشوار و سینتکس پیچیده هم می‌توانید به برنامه‌نویسی بپردازید. این سرویس برای هر کسی، به خصوص کودکان، ساخته شده که می‌خواهند بدون مواجهه با چالش‌های یادگیری کدنویسی، کامپیوتر را وادار به انجام کارهای مد نظرشان کنند.

این سیستم از بلوک‌هایی که قابل Drag & Drop هستند تشکیل شده که با استفاده از زبان‌های HTML5 ،CSS3 و JS طراحی شده‌اند. در واقع،‌ ویرایشگر جاوااسکریپت Waterbear به شما این امکان را می دهد تا در یک محیط بصری به اسکریپت‌نویسی بپردازید، پیش‌نمایش کدهای خود را مشاهده کنید و یا آنها را در مرورگرتان اجرا کنید.

این سیستم شباهت خیلی زیادی به زبان برنامه‌نویسی Scratch دارد که مخصوص بچه‌های ۸ تا ۱۶ سال است اما آن را فقط برای یک تقلید کورکورانه از اسکرچ یا به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی جدید ایجاد نکرده‌اند؛ در واقع، این سیستم با ایجاد ابزاری که سینتکس‌ها را به صورت بصری نشان می‌دهد قصد دارد لذت آموختن کدنویسی را به افراد مبتدی انتقال دهد (برای شروع دورهٔ زبان Scratch، به دورهٔ آموزش برنامه‌نویسی به کودکان (زبان اسکرچ) در سکان آکادمی مراجعه نمایید).