لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
ویرایشگرهای کد آنلاین

ویرایشگرهای کد آنلاین

در چند سال گذشته اپلیکیشن های تحت وبی که می توان در آن به ویرایش کدهای سمت کاربر پرداخت و به صورت زنده پیش نمایش آن را دید، زیاد تر شده است که بیشتر آن ها صرفا برای بیشتر لذت بردن از طراحی وب ساخته شده اند. بهترین بخش از این گونه وب سایت ها رایگان بودنشان و امکان اشتراک کد بین چند نفر برای عیب یابی یا برای آموزش است. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا به بررسی شش مورد از این اپلیکیشن های تحت وب می پردازیم:

1- Codepen
Codepen یکی از محبوبترین این گونه وب اپلیکیشن ها است. جدا از رابط کاربری جذابی که دارد این وب اپلیکیشن دارای بخشی برای نشان دادن زنده پیشن مایش تغییراتی است که در کدها ایجاد می کنید که به سادگی تاثیر کدهای خود را می توانید مشاهده کنید. این وب اپلیکیشن از زبان های طراحی سمت کاربر HTML، CSS و JS به طور کامل پشتیبانی می کند. همچنین دارای 8 کتابخانه آماده جاوا اسکریپت برای استفاده در طراحی ها است. همچنین قابلیت هایی برای ایجاد فضایی خصوصی برای همکاری بین طراحان است که برای استفاده از آن ها باید مبلغی پرداخت کنید. 

2- JSFiddle
JSFiddle یکی از اولین و معروفترین این گونه وب اپلیکیشن ها است که در حال حاضر دارای بیش از 30 کتابخانه جاوا اسکریپت برای استفاده سریع است. همچنین می توانید فایل های خارجی را به سادگی به محیط کار خود وارد کنید. اگر شما دنبال محیطی برای همکاری با طراحان دیگر می گردید، JSFiddle بهترین گزینه برای شما است چرا که در بین تمامی وب اپلیکیشن ها، JSFiddle بهترین امکانات را در اختیار طراح قرار می دهد. علاوه بر آن، استفاده از این سرویس خیلی ساده و برخلاف Codepen رایگان است. اما ویژگی ای که در این سرویس استفاده نشده است، استفاده از پیشن مایش زنده در آن است و حتما برای رفرش شدن کد باید روی دکمه ای کلیک کنید که کمی آزار دهنده است.

3- JS Bin
سیستم پیش پردازنده جاوا اسکریپت JS Bin شامل CoffeeScript، TypeScript، Traceur و JSX است و بیش از کتابخانه جاوا اسکریپت در دسترس دارد. شما همچنین می توانید فایل های خارجی را به صورت دستی اضافه کنید. آنچه که این وب اپلیکیشن را از قبلی ها متمایز می سازد، امکان دانلود فایل ها روی کامپیوتر است که با استفاده از این قابلیت شما می توانید در حالت آفلاین نیز به کد نویسی خود بپردازید. JS Bin همچنین قابلیتی برای ایجاد فضای خصوصی نیز دارد که برای استفاده از آن باید مقداری پول پرداخت کنید. متاسفانه این وب اپلیکیشن از قابلیت همکاری چند کدنویس پشتیبانی نمی کند.

4- CSSDeck
این وب اپلیکیشن چندسالی است که ساخته شده است اما هدفش ایجاد تغییرات و نوآوری نبوده است. اما اگر شما هم هنوز به دنبال سادگی هستید استفاده از این اپلیکیشن به شما توصیه می شود. این اپلیکیشن تمام امکانات یک ویرایشگر خوب را در محیطی ساده برای شما فراهم می کند. این اپلیکیشن دارای تعداد زیادی کتابخانه CSS و JS است و همچنین امکان اضافه کردن دستی کتابخانه به آن نیز وجود دارد. همچنین این اپلیکیشن دارای ویژگی ساده و ابتدایی اما پر کاربرد افزایش سایز متون است. اگر شما به دنبال یک اپلیکیشن فانتزی که دارای امکانات متعددی است پس CSSDeck مناسب شما نیست. اما همین ویژگی سادگی، ویژگی کلیدی است که این اپلیکیشن را از سایر موارد مجزا ساخته است.

5- Dabblet
ویژگی جذاب این اپلیکیشن نشان دادن رنگ HEX در هنگامی است که نشانگر ماوس روی آن قرار می گیرد که این تنها اپلیکیشنی تحت وبی است که این کار را انجام می دهد. به علاوه، با این که برای اولین بار این کار انجام شده است اما خیلی تمیز و زیبا این قابلیت را ایجاد کرده است. قابلیت دیگری که این اپلیکیشن به وجود آورده است امکان مشاهده در 5 حالت است: ویرایشگر CSS و پیش نمایش، ویرایشگر HTML و پیش نمایش، ویرایشگر CSS و HTML و پیش نمایش، جاوا اسکریپت و نتیجه قابل اجرای آن و یا همه باهم که این قابلیت در هیچ اپلیکیشن تحت وب دیگری وجود ندارد. اما کمبودهایی که در آن وجود دارد عبارت است از استفاده نکردن از پیش پردازنده های CSS و HTML است. علاوه بر آن سایز پانل ویرایش کدها نیز سایز ثابتی دارد و قابل تغییر نیست. همچنین این اپلیکیشن گالری ای برای نمایش کدهای کاربران خود ندارد.

6- Liveweave
Liveweave یک اپلیکیشن مفید و پر از ویژگیهای مفید مانند قابلیت خاموش کردن پیش نمایش زنده یا تم حالت شب برای کد نویسی در شب است. این اپلیکیشن دارای بیش از 20 کتابخانه جاوا اسکرپیت است و حتی از فرمت SVG نیز پشتیبانی می کند. همچنین دارای یک خط کش داخلی برای ایجاد طرح های دقیق و زیباتر است. ویژگی جذاب این اپلیکیشن بخش همکاری آن است که بسیار ساده طراحی شده است و اگر قبلا از نرم افزار TeamViewer استفاده کرده باشید، این اپلیکیشن از همان روش استفاده می کند. تنها کاری که باید بکنید کلیک بر روی دکمه ایجاد تیم است و بعد می توانید لینک خود را با اعضای تیم خود به اشتراک بگذارید. شما در آن می توانید کارهای خود را در یک فایل HTML دانلود کنید یا به عنوان یک فایل ZIP هر بخش را بصورت جدا دریافت کنید.