معرفی و مقایسهٔ ویرایشگرهای کد آنلاین

معرفی و مقایسهٔ ویرایشگرهای کد آنلاین

در چند سال گذشته، اپلیکیشن‌های تحت‌وبی که می‌توان در آن‌ها به ویرایش کدها پرداخت و به‌صورت زنده پیش‌نمایش آن‌را دید رواج پیدا کرده‌اند که بیشتر آن‌ها صرفاً برای سهولت بیشتر دولوپرها ساخته شده‌اند. بهترین بخش از این گونه وب‌سایت‌ها، رایگان بودنشان و امکان اشتراک کد بین چند دولوپر برای دیباگینگ یا جهت آموزش است. در این مقاله با سکان آکادمی همراه باشید تا به بررسی ۶ مورد از این اپلیکیشن‌های تحت‌وب بپردازیم.

Codepen
Codepen یکی از محبوبترین این‌گونه وب اپلیکیشن‌ها است. جدا از رابط کاربری جذابی که دارد، این وب اپلیکیشن دارای بخشی برای نشان دادن زندهٔ پیش‌نمایش تغییراتی است که در کدها ایجاد می‌کنید که به‌سادگی تأثیر کدهای خود را می‌توانید مشاهده کنید.

این وب اپلیکیشن از زبان‌های طراحی فرانت‌اند شامل CSS ،HTML و JS به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند؛ همچنین دارای چندین لایبرری آمادهٔ جاوااسکریپت برای استفاده در کدها است. درضمن، دارای قابلیت‌هایی برای ایجاد فضایی خصوصی برای همکاری بین دولوپرهای فرانت‌اند است که البته برای استفاده از آن ها باید مبلغی پرداخت کنید. 

JSFiddle
JSFiddle یکی از اولین و معروفترین این‌گونه وب اپلیکیشن‌ها است که در‌حال‌حاضر دارای بیش از 30 لایبرری جاوااسکریپت برای استفادهٔ سریع است. همچنین بااستفاده از JSFiddle می‌توانید فایل‌های خارجی را به‌سادگی به محیط کار خود وارد کنید.

اگر شما دنبال محیطی برای همکاری با طراحان دیگر می‌گردید، JSFiddle یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است چراکه در بین تمامی این دست وب اپلیکیشن‌ها، JSFiddle بهترین امکانات را در اختیار دولوپر قرار می‌دهد. علاوه‌بر آن، استفاده از این سرویس خیلی ساده کاملاً رایگان است! 

JS Bin
سیستم پیش‌پردازندهٔ جاوااسکریپت JS Bin شامل CoffeeScript ،TypeScript ،Traceur و JSX است و شما همچنین می‌توانید فایل‌های خارجی را به‌صورت دستی اضافه کنید. همچنین امکان دانلود فایل‌ها روی کامپیوتر فراهم شده که بااستفاده از این قابلیت شما می‌توانید در حالت آفلاین نیز به کدنویسی بپردازید. JS Bin همچنین قابلیتی برای ایجاد فضای خصوصی نیز دارد که برای استفاده از آن باید مقداری پول پرداخت کنید.

CSSDeck
این وب اپلیکیشن چند سالی است که ساخته شده است اما هدفش ایجاد تغییرات و نوآوری نبوده است اما اگر شما هم هنوز به دنبال سادگی هستید، استفاده از این اپلیکیشن به شما توصیه می‌شود. این اپلیکیشن تمام امکانات یک ویرایشگر خوب را در محیطی ساده برای شما فراهم می‌کند. این وب اپلیکیشن دارای تعداد زیادی لایبرری CSS و JS است و همچنین امکان اضافه کردن دستی لایبرری به آن نیز وجود دارد.

همچنین این اپلیکیشن دارای ویژگی ساده و ابتدایی اما پرکاربرد افزایش سایز متون است؛ اگر شما به‌دنبال یک اپلیکیشن فانتزی که دارای امکانات متعددی است، پس CSSDeck مناسب شما نیست اما همین ویژگی سادگی، خصیصه‌ای کلیدی است که این اپلیکیشن را از سایر رقبا مجزا ساخته است.

Dabblet
ویژگی جذاب این اپلیکیشن نشان دادن رنگ HEX در هنگامی است که نشانگر ماوس روی آن قرار می‌گیرد که این جزو معدود اپلیکیشن‌های تحت‌وبی است که این کار را انجام می‌دهد که درعین‌حال خیلی تمیز و زیبا این قابلیت را ایجاد کرده است. قابلیت دیگری که این اپلیکیشن به‌وجود آورده است، امکان مشاهده در 5 حالت است: ویرایشگر CSS و پیش‌نمایش، ویرایشگر HTML و پیش‌نمایش، ویرایشگر CSS و HTML و پیش‌نمایش، جاوااسکریپت و نتیجهٔ قابل اجرای آن و یا همه باهم که این قابلیت در کمتر اپلیکیشن تحت‌وب دیگری وجود دارد.

Liveweave
Liveweave یک اپلیکیشن مفید و پر از ویژگی‌های مفید مانند قابلیت خاموش کردن پیش‌نمایش زنده یا تم حالت شب برای کدنویسی در شب است. این اپلیکیشن دارای بیش از 20 لایبرری جاوااسکرپیت است و حتی از فرمت SVG نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین دارای یک خط‌کش داخلی برای ایجاد طرح‌های دقیق و زیباتر است. ویژگی جذاب این اپلیکیشن بخش همکاری آن است که بسیار ساده طراحی شده است و اگر قبلاً از نرم‌افزار TeamViewer استفاده کرده باشید، این اپلیکیشن نیز از همان روش استفاده می‌کند.

تنها کاری که باید بکنید، کلیک بر روی دکمهٔ ایجاد تیم است سپس می‌توانید لینک مدنظر را با اعضای تیم خود به اشتراک بگذارید و این درحالی است که این امکان برای دولوپر فراهم شده تا کارهای خود را در یک فایل HTML دانلود کرده یا به‌عنوان یک فایل ZIP هر بخش را به‌صورت جدا دریافت کند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. تاکنون تجربهٔ کار با کدام‌یک از سرویس‌های فوق را داشته‌اید و کدام مورد را به دیگران توصیه می‌کنید؟ علاوه‌بر این، آیا پلتفرم ویرایشگر کد آنلاین دیگری می‌شناسید که به‌خوبی موارد فوق‌الذکر باشد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.