HumHub: پلتفرم اپن‌سورس ساخت شبکهٔ اجتماعی

HumHub: پلتفرم اپن‌سورس ساخت شبکهٔ اجتماعی

وجود یکسری شبکه‌های اجتماعی ایرانی توانسته تا حدودی ما را به توانایی‌های برنامه‌نویسان داخلی امیدوار کند که از آن جمله می‌توان به شبکه‌های اجتماعی کلوپ، فیس‌نما و … اشاره کرد که هر کدام توانسته به نسبت خدمات و کیفیت تجربهٔ کاربری که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهند، سهم بازاری را به خود اختصاص دهند. 

HumHub پلتفرمی اپن‌سورس است که با زبان برنامه‌نویسی PHP نوشته شده که به سادگی با دانلود آن از روی ریپازیتوری HumHub در گیت‌هاب و انجام یکسری تنظیمات اولیه، می‌توان در کمتر از ۱ ربع شبکهٔ اجتماعی کاملاً شخصی خود در دسترس کاربران قرار داد! اگر بخواهیم به صورت خلاصه مزایای پروژهٔ اپن‌سورس HumHub را برشمریم، مزیت‌های زیر نسبت به مابقی در دید اول بیشتر جلب توجه می‌کنند:
- کاملاً رایگان و ۱۰۰٪ اپن‌سورس (جهت کاستومایز بیشتر)
- دارای طراحی ریسپانسیو (مناسب برای استفاده در دیوایس‌های هوشمند مثل موبایل، تبلت و …)
- استفاده از زبان برنامه‌نویسی PHP و پایگاه دادهٔ MySQL و سازگار با وب سرور Apache
- بسیار سبک و در عین حال قدرتمند
- رابط کاربری جذاب و کاربرپسند
- ماژولار بودن (امکان افزودن ماژول‌های بیشتر جهت کاراتر کردن شبکهٔ اجتماعی و یا نوشتن ماژول‌های شخصی برای آن)
- به کارگیری از فریمورک‌های قدرتمند Zend و YII در آن برای بک‌اند و فریمورک Bootstrap برای فرانت‌اند
- قابلیت جستجوی بسیار قوی
- امکان اشتراک‌گذاری عکس، فایل، ویدیو و به طور کلی هر نوع فایلی

همان‌طور که از لیست بالا مشخص است، پلتفرم ساخت شبکهٔ اجتماعی هام‌هاب دسته کمی از بسیاری از شبکه‌های اجتماعی ندارد و صرفاً برگ برندهٔ دولوپرهایی که تمایل دارند از این شبکهٔ اجتماعی استفاده کنند در این خواهد بود که بتوانند این پروژهٔ ارزشمند اپن‌سورس را با توجه به نیاز کاربران ایرانی شخصی‌سازی نموده و UX یا بهتر بگوییم «تجربهٔ کاربری» متفاوتی را برای کاربرانشان رقم بزنند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا با استفاده از HumHub می‌توان یک شبکهٔ اجتماعی وطنی محبوب ایجاد کرد و اینکه آیا می‌توان به امید روزی بود که شبکه‌های اجتماعی ایرانی در عین حال که ایمن باشند، بتوانند رقیبی جدی برای شبکه‌های اجتماعی معروف محسوب شوند یا خیر؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.