آیا می‌دانید علت برجستگی‌ کلیدهای J و F روی کیبورد چیست؟

آیا می‌دانید علت برجستگی‌ کلیدهای J و F روی کیبورد چیست؟

اگر تا به‌حال به کیبورد کامپیوترتان که معمولا از نوع کیبوردهای QWERTY هستند دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد که کلیدهای J و F -و در صورت وجود پد اعداد، عدد ۵- دارای برجستگی‌هایی به شکل یک خط تیره (-) هستند؛ مهم نیست از چه کیبوردی برای چه سیستمی استفاده می‌کنید، چراکه این خط‌ها در همهٔ کیبوردها وجود دارند! احتمالاً تا به‌حال این سؤال ذهن‌تان را درگیر کرده که علت این برجستگی‌ها بر روی کلیدهای F و J چه هستند و چه معنایی دارند؟ برای یافتن پاسخ به این سؤال، با سکان آکادمی همراه باشید.

حروف F و J هستند در خط میانی کیبوردهای QWERTY قرار دارند که این خط میانی در آموزش‌های تایپ ۱۰ انگشتی به Home Row (ردیف خانه) معروف است؛ هدف از برجستگی‌ کلیدهای F و J این است که تایپیست متوجه شود که انگشت‌های خود را در جای صحیح قرار داده است، همچنین وقتی در حال تایپ هستید، برجستگی‌ها نشانه‌ای هستند که شما را به Home Row هدایت می‌کنند. وقتی در حال یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی هستید، ۲ اصل اساسی را باید رعایت کنید:

۱. هرگز و هرگز به کیبورد نگاه نکنید، حتی اگر اشتباه کردید (دقیقا مثل کسانی که در یادگیری رانندگی هستند و نباید به دسته دنده نگاه کنند!)
۲. بعد از لمس هرکلید، بلافاصله انگشتان‌تان باید به ردیف میانی (Home Row) بازگردد!

احتمالاً خیلی از افراد از اهمیت این برجستگی‌ها برای تایپیست‌ها آگاه نیستند، علت این امر هم مشخص است چون تا به‌حال هیچ آموزشی را در زمینهٔ تایپ نگذرانده‌‌اند و همچنان به مهارت‌های غریزی و ابتدایی خودشان -تایپ ۲ انگشتی- تکیه می‌کنند!

جالب است که بعد از عادت کردن به تایپ معمولی، هرکس برای خود سبک خاصی در تایپ کردن دارد! اما هرکسی با قدری تلاش می‌تواند به راحتی تایپ ۱۰ انگشتی را ظرف ۱۰ روز و حتی کم‌تر فرابگیرد که به‌راحتی و بدون نگاه کردن به کیبورد می‌تواند به سرعت تایپ کند. بعد از یادگرفتن تایپ ۱۰ انگشتی، رقابت جدیدی میان شما و تایپیست‌های خبره شکل می‌گیرد که آن‌هم میزان خطا و صحت تایپ (Accuracy) است.

در‌واقع شما بعد از مدتی تمرین، سرعت تایپ‌تان به سرعت رشد می‌کند و تفاوت تایپیست‌ها بیستر در زمینهٔ صحت تایپ است و سرعت تایپ در اولویت بعد قرار می‌گیرد! طبیعی است که هیچ برجستگی بر روی کیبور مجازی گوشی‌های هوشمند و لمسی مشاهده نمی‌کنیم، با این‌حال سرعت تایپ بالایی هم داریم! اما توسعه دهندگان و محققان دست‌بردار نیستند و همچنان احساس می‌کنند که لازم است کیبوردهایی برای سرعت تایپ بیشتر در گوشی‌های هوشمند طراحی شود. نتیجهٔ این تلاش‌ها، کار کردن بر روی نوعی کیبورد است به‌نام KALQ! (که با سرچ در گوگل‌پلی، می‌توانید نسخهٔ بتا این کیبورد را دریافت کنید.)

منابع یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی
به طور کلی، می‌توان گفت که برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی نرم‌افزارها و وب‌سایت‌های بسیاری به بازار عرضه شده اند که به طور مثال، برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی به زبان انگلیسی، وبسایت‌های typing.com و typingclub.com منابع یادگیری فوق العاده‌ای هستند!

ضرورت یادگیری تایپ‌ ۱۰ انگشتی برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان
پیش از این، در سایر مقالات و آموزش‌های منتشر شده در سکان آکادمی به کرات در مورد ضرورت برخورداری از مهارت‌های زبان انگلیسی و تایپ ۱۰ انگشتی برای علاقمندان به برنامه‌نویسی نکاتی را متذکر شده‌ایم (اگر علاقمند به یادگیری زبان انگلیسی هستید، توصیه می‌کنیم به مقالات استراتژی‌هایی برای یادگیری یک زبان خارجی و یک زبان برنامه‌نویسی! و آسیب‌شناسی آموزش زبان انگلیسی در وبلاگ سکان آکادمی مراجعه نمایید.)

جهت یادآوری مجدد به این نکته اشاره می‌کنیم که مهارت‌های زبان انگلیسی و تایپ ۱۰ انگشتی به عنوان دروس پیش‌نیاز یادگیری برنامه‌نویسی هستند و در صورتی که علاقمند به ورود به دنیای برنامه‌نویسی هستند اما در این مهارت‌ها ضعف دارید، حتما توصیه می‌کنیم که ابتدا به ارتقاء این مهارت‌ها بپردازید و یا در آن واحد، این مهارت‌ها را در کنار آموزش برنامه‌نویسی خود در دستور کار قرار دهید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به نظر شما داشتن مهارت‌های زبان انگلیسی و تایپ ۱۰ انگشتی چقدر به یک برنامه‌نویس مبتدی در تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای کمک می‌کنند؟ و سوال دیگر این‌که اگر به تایپ ۱۰ انگشتی تسلط دارید، سرعت تایپ شما چقدر است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع