سروری سخت‌جان که از سال ۱۹۹۳ تاکنون سرویس‌دهی می‌کند!

سروری سخت‌جان که از سال ۱۹۹۳ تاکنون سرویس‌دهی می‌کند!

شاید عجیب به نظر برسد اما سروری که اطلاعات شرکتی تحت عنوان Double Eagle Steel Coating بر روی آن ذخیره می‌شود، از سال 1993 تاکنون بدون کوچک‌ترین مشکلی در حال فعالیت است! این کامپیوتر که توسط شرکت Stratus Technologies ساخته شده، با وجود چندین مرتبه تعمیر و جایگزینی قطعات، همچنان بیش از 80 درصد قطعات اولیۀ خود را حفظ کرده و مثل روز اول کار می‌کند. اما اخیرا، شرکت Double Eagle Steel Coating اعلام کرده که می‌خواهد سرورهای خود را به‌روز کند و بخشی از این به‌روزرسانی شامل تعویض برخی سیستم‌ها و قطعات آن‌ها می‌شود؛ بنابراین به احتمال قوی این سرور در سال جاری برای مدتی از کار خواهد افتاد. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این سرور سخت‌جان، با سکان آکادمی همراه شوید.

احتمالا همین الان، شما از یک سیستم نسبتا خوب یا یک تلفن همراه هوشمند برای خواندن این مقاله استفاده می‌کنید؛ شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در حال حاضر کامپیوترهایی بسیار قدیمی در سراسر دنیا وجود دارند که همچنان با قدرت و بدون اشکال، دهه‌ها است که مشغول به کار هستند. یکی از این کامپیوترها، یک دستگاه کومودور 64 است که سال گذشته در یک تعمیرگاه ماشین در کشور لهستان دیده شد. شاید برای نسل جوان نام کومودور 64 کمی غریب باشد. بد نیست بدانید که نخستین بار، این سیستم در سال 1982 به بازار عرضه‌ شد و نامش در کتاب گینس به عنوان پرفروش‌ترین مدل کامپیوتر ثبت شده‌است! این سیستم 8 بیتی تنها 64 کیلوبایت حافظۀ رم داشت و فقط 16 رنگ را نمایش می‌داد!

اما این دستگاه کومودور 64، تنها یک کامپیوتر نیست و پس از این همه سال، هنوز هم از آن به عنوان سرور استفاده می‌شود و در طول این 23 سال بدون هیچ‌گونه اشکالی مشغول به کار بوده است. این سرور بسیار مقاوم، ساختۀ شرکت Stratus Technologies است و به دست یک مهندس طراحی اپلیکیشن به نام فیل هوگان در سال 1993 در شرکت Great Lakes Works EGL طراحی شده است. شرکت Great Lakes Works EGL امروزه با نام Double Eagle Steel Coating شناخته می‌شود. این شرکت در سال 2015 توسط سازمان صنایع فلزی ایالات متحده خریداری شد و هوگان پس از 28 سال، هنوز در این شرکت مشغول به کار است.

این دیتا سرور نخستین بار در سال 2010 کشف شد؛ زمانی که شرکت Stratus Technologies اقدام به برگزاری مسابقه‌ای کرد که در آن باید قدیمی‌ترین سرور شرکت پیدا می‌شد. جالب است بدانید با این‌که سرور فیل هوگان در آن زمان 17 سال بیشتر نداشت، برندۀ این مسابقه شد. هوگان دربارۀ سرور خود می‌گوید:

هیچ‌گاه پیش نیامد که به دلیل مشکل خاصی، سیستم خود‌به‌خود خاموش شود. اصلا موردی را به یاد نمی‌آورم که در آن سیستم به طور غیرمنتظره‌ای خاموش شده‌ باشد. 

در طول این 23 سال، بسیاری از قطعات این کامپیوتر تعویض شده‌اند؛ اما فیل هوگان مدعی است که حدود 80 درصد قطعات این کامپیوتر، همان قطعات اولیۀ هستند. سیستم‌عامل این سرور، سیستم عامل اختصاصی شرکت Stratus Technologies است که به گفتۀ هوگان از سال 2000 به بعد، به‌روزرسانی نشده‌است.

هم اکنون این کامپیوتر به قدری قدیمی شده‌ است که به عقیدۀ متخصصان، بیش از ۲ سال دیگر نمی‌تواند کار کند؛ ولی در حال حاضر بدون هیچ اشکالی در حال کار کردن است و قرار است که طی ماه‌های آتی تقویت شود.

منبع


روزبه ژوله