چرا Go گوی سبقت را از زبان‌های Python ،Java و C ربوده است؟

چرا Go گوی سبقت را از زبان‌های Python ،Java و C ربوده است؟

زبان برنامه‌نویسی Go که توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است، در سال ۲۰۱۶ توانست در شاخص TIOBE بیشترین رشد محبوبیت را کسب کند؛ دلایل مختلفی را می‌توان برای محبوبت فوق‌العادهٔ این زبان نوظهور در میان برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان مد نظر قرار داد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ساپورت شرکت بزرگی همچون گوگل است. در این مقاله قصد داریم تا با مقایسه کردن امتیازهای به‌دست آمده در شاخص TIOBE، ببینیم که چه‌طور زبان تازه وارد گوگل توانسته رقیبان سرسختی همچون Python ،Java و یا C را به لحاظ رشد محبوبیت پشت سر بگذارد. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

زبان برنامه‌نویسی Go توانسته 2.16 درصد نسبت به سال گذشته (2016) امتیاز کسب کند و به امتیاز 2.325 درصد برسد. اتفاق جالبی که برای این زبان افتاده این است که این زبان توانسته در جدول محبوبترین زبان‌های برنامه‌نویسی جایگاه ۱۷ را به خود اختصاص دهد، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته یعنی ژانویه 2016 در جایگاه 54 جدول محبوبترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان از نظر شاخص TIOBE بود (لازم به ذکر است که شاخص TIOBE بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از موتورهای جستجویی مانند Google Bing, Wikipedia و ... بر اساس یکسری فرمول خاص این نتایج را ایجاد می‌کند؛ TIOBE به عنوان ارائه‌دهندهٔ سرویس‌های کنترل کیفی نرم‌افزار، اعلام کرد که هر روزه مشتریان بیشتری را می‌بیند که زبان Go را در کارهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌دهند که این خود نشان از میزان محبوبت بیش‌از‌پیش این زبان است.)

ویژگی‌هایی که باعث شده تا زبان Go به این موفقیت دست پیدا کند عبارتند از: منطق واقع‌گرایانه (به عبارت دیگر، مواردی در این زبان تعبیه شده‌اند که در دنیای واقعی کاربرد دارند نه صرفاً یکسری مفاهیمی که در حوزه Computer Science کارایی دارند) و سادگی یادگیری آن. این زبان مفاهیمی که صرفاً جنبه تئوری دارند را پوشش نمی‌دهد(برای مثال Virtual Inheritance) اما در عوض این زبان برای برای مفاهیم کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از این موارد، برنامه‌نویسی Concurrent می‌باشد. 

محبوبیت 5 عدد از محبوبترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا که در سال گذشته از جایگاه 1 تا 5 جدول را به خود اختصاص داده بودند، امسال رو به نزول است! زبان جاوا که در سال گذشته محبوبترین زبان برنامه‌نویسی بود امسال 17.278 درصد محبوبیت دارد که با کاهش 4.19 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه‌رو شده است، زبان سی با 6.69 درصد کاهش به 9.349 درصد محبوبیت رسیده است، زبان سی‌پلاس‌پلاس با 0.61 درصد کاهش به 6.301 درصد محبوبیت رسیده است، سیشارپ با 0.67 درصد نزول به عدد 4.039 درصد رسیده است، و حتی زبان پایتون با 0.39 درصد کاهش به 3.465 رسیده است (مشاهدهٔ دورهٔ آموزش رایگان زبان برنامه‌نویسی پایتون).

نزول زبان‌های محبوب مسألهٔ جالبی است که علت آن محبوب شدن ردهٔ دوم زبان‌های برنامه‌نویسی است؛ زبان‌های برنامه‌نویسی در حال تخصصی شدن هستند و عملاً زبانی وجود نخواهد داشت که به معنای واقعی کلمه، همه‌کاره باشد. حتی شرکت‌ها نیز برای انجام پروژه‌های خود به یک زبان بسنده نمی‌کنند و در پروژه های خود از چندین زبان استفاده می‌کنند.

و اما سؤال که چرا زبان C با آن پشتوانهٔ عظیم (سیستم عامل Unix و بسیاری از پروژه‌های اپن‌سورس با این زبان نوشته شده‌اند) چرا باید این‌گونه نزول کند؟ جواب آن ساده است. به این علت که در این زبان برای تلفن‌های همراه امروزی یا توسعهٔ وب راهکاری وجود ندارد و حتی یک سازمان یا یک شرکت به صورت منسجم اقدام به به‌روزرسانی فیچرهای این زبان نمی‌کند (برای پی بردن به اهمیت زبان برنامه‌نویسی سی، به مقالهٔ اگر زبان برنامه نویسی C نبود، چه بلایی سر دنیای نرم‌افزار می‌آمد! مراجعه نمایید.)

اکنون شما برای ما بگویید با چه زبان برنامه‌نویسی، پروژه‌های نرم‌افزاری خود -از اپ موبایل گرفته تا وب‌ اپلیکیشن و دسکتاپ- را پیاده‌سازی می‌کنید؟ همچنین نظرتان در مورد آیندهٔ زبان‌های برنامه‌نویسی به‌خصوص زبان برنامه‌نویسی Go چیست؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع