معرفی شرکت‌های فناورانهٔ مبتنی بر API که کار دولوپرها را آسان کرده‌اند!

معرفی شرکت‌های فناورانهٔ مبتنی بر API که کار دولوپرها را آسان کرده‌اند!

اگر در سال 2005 به دولوپرهای وب می­‌گفتید که می­‌توانند از طریق API پول به‌دست آورند، قطعا به شما می‌­خندیدند! اصلا این ایده که شما لایه‌ای از نرم‌افزاری را بسازید و به‌عنوان یک محصول آن‌ را بفروشید، مضحک به‌ نظر می‌­رسید. عملا API یک محصول غیر‌قابل رویت است، اما زمانی که با یک پلتفرم -مثلا وبسایت یا اپ موبایل شما- ادغام شود به محصولی قابل‌روئیت و در عین حال بسیار ارزشمند مبدل خواهد شد. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم این است که چه‌طور برخی شرکت‌های تکنولوژیک می‌توانند صرفا با ارائهٔ یک API کاربردی شروع به کسب‌ درآمد کنند و نیازی از نیازهای کاربران را مرتفع سازند. در ادامه، با سکان آکادمی همراه باشید.

پیش از ادامهٔ این بحث، خوانندگانی که با مفهوم API آشنایی ندارند اول می‌توانند به مطالعهٔ آموزش مفهوم API چیست؟ پرداخته تا مباحث طرح شده در این مقاله بیشتر برایش اثربخش واقع گردد؛‌ در ادامه نیز لیستی از شرکت‌هایی که در زمینه API باید از آن‌ها متشکر باشیم را باهم می‌بینیم:

Twilio پرچم‌دار و راه‌گشای مسیر API
به گفتهٔ Jeff Lawson، موسس و مدیرعامل شرکت Twilio، «ما معتقدیم که API‌ها، ساختاری ایجاد می‌کنند که مواد لازم برای نوآوری را فراهم می‌آورند، چراکه APIها به دولوپرها، سازمان‌ها، و استارتاپ‌ها این اجازه را می‌دهند که به سرعت ایده‌های نو ایجاد کنند.» زمانی که Uber برای اولین بار معرفی شد، آن‌ها یک سیستم ارسال پیام خیلی ساده داشتند که افتضاح بود. خیلی از این پیام‌ها یا ارسال نمی‌شد و یا این‌که با تاخیر ارسال می‌شد، که همین امر مشتریان زیادی را منتظر ماشین می‌گذاشت و در مواردی ماشین و راننده مدت‌ها بیرون از منزل منتظر مسافر می‌ماندند. Uber با آنچه که به‌عنوان یک تجربهٔ فوق مدرن به کاربران خود قول داده بود فاصلهٔ زیادی داشت.

بسیاری از شرکت‌ها، و همین‌طور Uber، میلیون‌ها دلار هزینه می‌کردند تا تیم‌های توسعه‌دهنده، قابلیت‌های مختص موبایل را به اپلیکیشن‌ها اضافه کنند؛ حتی با این‌که شرکت‌ها متخصصین و مهندسین حوزه مخابرات را استخدام می‌کردند، اما قابلیت‌های زیرساختی مخابرات، در سطح بسیار پایینی قرار داشت. در فضایی که گوشی موبایل به‌سرعت به پر‌مخاطب‌ترین دستگاه تبدیل می‌شد، نیاز به ارتباط آنی نیز بیش‌از‌پیش احساس می‌شد، اما بسیاری از شرکت‌های حاضر در صنعت تکنولوژی، فاقد دانش و منابع کافی برای این کار بودند.

به همین خاطر، زمانی که مدیرعامل شرکت Twilio، آقای Jeff Lawson محصول API خودش را به سرمایه‌گذاران معرفی کرد، ارزش‌های آن به‌عنوان یک محصول به‌ معنای واقعی کلمه، بیش‌از‌پیش نمایان شد. او محصول خود را این‌گونه معرفی کرد:

ما دنیای شلوغ و پیچیدهٔ تلفن رو به تنها 5 تماس API کاهش دادیم!

وقتی که او به‌صورت زنده نرم‌افزار خود را تست کرد و تلفن سرمایه‌گذاران تنها در چند ثانیه زنگ خورد، یکی پس از دیگری شروع به امضای قرارداد کردند. خوبی Twilio به‌قدری برای دولوپرها و افراد غیر‌متخصص مشخص بود، که با این‌که این یک محصول غیرقابل مشاهده بود، بسیاری آن‌را به دلیل نیاز شدید، از روز اول خریداری کردند.

Twilio نه‌تنها به‌راحتی و موفقیت مشتریان خود کمک کرد، بلکه این شرکت راه را برای شرکت‌هایی که مبتنی بر API بودند نیز باز کرد؛ چند سال بعد، شرکت‌ها شروع به‌کار کردند، اما نسخه‌های ساده‌تر و طبعا گران‌تری ارائه دادند. محصولاتی همانند Stripe که در سال 2011 معرفی شد خدمات پرداخت ارائه می‌داد، همچنین Algolia که در سال 2012 تولید شد و کاربردهایی مانند سرچ وب ارائه می‌داد.

ارائهٔ یک کاربری جدید، برای شرکت‌های کوچک تکنولوژی که قادر به ساخت کل نرم‌افزار نبوند، یک اتفاق بسیار مهم محسوب می‌شد. شرکت هایی همانند GroupMe ،Lyft، و Shopify مجبور بودند کنار بکشند، چراکه دیگر نمی‌توانستند با همچین مانع بزرگی برای تولید محصولی که همیشه آرزویش را داشتند مواجه شوند.

APIها، همراه با IFTTT و Zapier در مسیر درست قرار دارند
به گفتهٔ Linden Tibbets، موسس شرکت IFTTT، «همانند دنیای واقعی که یک بچهٔ 12 ساله بااستفاده از دستهٔ تی یا جارو، شمشیر لیزری درست می‌کند، در دنیای دیجیتال نیز با ادغام ۲ چیز، شما محصولی تولید می‌کنید که حتی تولیدکننده‌های اولیهٔ آن محصولات نیز فکرش را نمی‌کردند.» در سال‌های بعد، شرکت‌ها شروع به خرید راهکارهای API کردند، اما این محصولات خیلی معروف نبودند. مدیران و موسسان شرکت‌ها، خیلی به سرمایه‌گذاری بر روی محصولی که دولوپرهایشان می‌توانستند تولید کنند مایل نبودند، تا این‌که IFTTT و Zapier ارزش واقعی API را به این افراد نمایان کردند.

IFTTT در سال 2010 راه‌اندازی شد و به کاربران فرمول If-Then (اگر X بود، پس Y اتفاق بیافتد) را ارائه داد و کاری کرد که اینترنت به‌معنای واقعی کلمه در دست دولوپرها و کاربران قرار گیرد. یک وبلاگ‌نویس، می‌تواند هم‌زمان بر روی صفحات اجتماعی مختلفی مانند فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام مطلب پست کند. یک دانشجوی تازه فارغ‌التحصیل شده، می‌تواند یک ایمیل تشکر ایجاد کند که بعد از هر مصاحبهٔ کاری به‌صورت خودکار ارسال شود. به عبارتی، همه می‌توانستند برنامه‌نویسی کنند، بدون آن‌که یک برنامه‌نویس باشند!

Zapier کمتر از ۱ سال بعد، در قالب یک نسخهٔ تجاری‌تر منتشر شد؛ Zapier تسک‌های تجاری خودکار بین قسمت‌های یک نرم‌افزار را انجام می‌داد؛ IFTTT و Zapier درواقع همه را مشتری خود کردند. آن‌ها حتی این امکان را به کاربران خود می‌دادند که چند API را ادغام کرده و نرم‌افزار اختصاصی خود را طراحی کنند.

این دو شرکت مفهوم Integration (اینتگریشن یا ادغام) را ساده‌تر کردند؛ API دیگر یک کلمه و کاری سخت برای دولوپرها نبود، بلکه یک مفهوم تجاری بود و شرکت‌ها نیز تمایل بیشتری به هزینه کردن برای به‌کارگیری از APIها نشان دادند تا تیم توسعهٔ نرم‌افزار آن‌ها بر روی یک محصول کل متمرکز باشند.

در حالی که ایده و مفهوم API رشد می‌کرد، ابزار پیچیده‌تری برای اهداف خاص پدیدار می‌شد. برای مثال شرکت Traider، که اطلاعات آنی و لحظه‌ای بازار بورس را استخراج می‌کرد و یا Clearbit، که اطلاعات دقیقی از مشتریان بالقوه به شرکت‌های تجارت B2B ارائه می‌داد و یا Contentful، که یک CMS است و به شما این امکان را می‌دهد که مطالب خود را در هرجایی قابل‌دسترس و قابل‌رویت کنید.

پیدایش API تغییری اساسی در توسعهٔ نرم‌افزار ایجاد کرد؛ شرکت‌های نوظهور می‌توانستند تمامی انرژی تیم توسعه‌دهندگان شرکت را بر روی یک پروژه متمرکز کنند و برای انجام کارهای خاص، از API‌ها استفاده کنند و این خبری خوش برای شرکت‌های مبتنی بر API بود. تنها کاری که باید انجام می‌دادند، ایجاد یک API با طراحی مناسب و ساده بود تا دولوپرها بقیه کار اصلی را انجام دهند و به این دلیل که شرکت‌های زیادی وابسته به API شدند، APIها نسبت به دیگر نرم‌افزارها، به محصول نسبتا ماندگارتری مبدل شدند.

منبع