MOCAS: قدیمی‌ترین برنامهٔ کامپیوتری دنیا که هنوز هم کار می‌کند!

MOCAS: قدیمی‌ترین برنامهٔ کامپیوتری دنیا که هنوز هم کار می‌کند!

MOCAS که در سال ۱۹۵۸ توسط وزارت دفاع ایالات متحده برای پیگیری قرارداد‌ها و پرداخت‌ها استفاده می‌شد، قدیمی‌ترین برنامهٔ در حال کار در دنیای نرم‌افزار به حساب می‌آید؛ پس از گذشت این همه سال، MOCAS هنوز هم با بهره‌گیری از پردازندهٔ مرکزی IBM 2098 مدل E-10 سوابق و اطلاعات این سازمان را پیگیری می‌کند و در یک کلام، برنامه‌ای کاربردی است.

امروزه کامپیوترها به بخش لاینفک زندگی روزمرهٔ ما تبدیل شده‌اند؛ ما از آن‌ها در محل کار استفاده می‌کنیم، نسخه‌های کوچک شدهٔ آن‌ها را در جیب خود داریم، از تماشای برنامه‌های سرگرم‌کننده توسط آن‌ها لذت می‌بریم و …

اگر یک برنامه‌نویس یا دولوپر هستید، احتمالاً دانش بیشتری در مورد کامپیوتر و زبان‌های برنامه‌نویسی دارید اما آیا می‌دانید قدیمی‌ترین زبان برنامه‌نویسی فعال در جهان کدام است؟ همان‌طور که گفتیم، بیش از ۵۰ سال پیش وزارت دفاع ایالات متحدهٔ آمریکا یک سیستم مدیریت قرارداد مبتنی بر کامپیوتر را راه اندازی کرد؛ این برنامه مکانیزاسیون خدمات ادارهٔ قرارداد (Mechanization Of Contract Administration Services) یا به اختصار MOCAS نام گرفت.

با به‌کارگیری یکی از مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی آن زمان تحت عنوان COBOL، برنامهٔ MOCAS همچنان در حال کار است که رابط‌ کاربری اصلی این برنامه شامل کیبورد و کارت‌های پانچ قدیمی می‌شد اما در سال‌های بعد این سیستم به مانیتور‌های صفحه سبز یا همان مونوکروم‌ها ارتقاء پیدا کرد که بسیار شبیه ترمینال امروزی بودند و بیشتر توسط شرکت‌های هواپیمایی، بانک‌ها و شرکت‌های مخابراتی استفاده می‌شدند.

با گذشت زمان، رابط‌های کاربری جدیدی برای کار با MOCAS ساخته شدند که همین باعث افزایش طول عمر این سیستم شد؛ حتماً فکر می‌کنید که چرا به‌جای ساخت رابط‌های کاربری جدید، یک سیستم جدید را به عنوان جایگزین این سیستم قدیمی توسعه نداده‌اند؟ البته تلاش‌های متعددی برای انجام این کار صورت گرفت اما در نهایت به دلایل مشخصی مانند هزینه‌ها و پیچیدگی انتقال اطلاعات بین دو سیستم با شکست مواجه شدند!

امروزه این سیستم ۳۴۰۰۰۰ قرارداد و تعهدات گوناگون با ارزشی معادل ۱.۳ میلیارد دلار را مدیریت می‌کند و این در حالی است که MOCAS با بهره‌گیری از IBM 2098 مدل E-10 با تنها ۶ گیگابایت رم، ۳۹۷ میلیون دستور را در هر ثانیه اجرا می‌کند! مجلهٔ تکنولوژی MIT نوشته است که MOCAS قدیمی‌ترین برنامهٔ کامپیوتری مورد تأیید آن‌ها است. 

منبع