۱۰ قابلیت مفید گیت‌هاب که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید

۱۰ قابلیت مفید گیت‌هاب که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید

امروزه Github به مکانی تبدیل شده که برنامه نویسان و طراحان با هم در آن فعالیت کرده، با هم همکاری می کنند، به هم کمک می کنند و باگ های یکدیگر را رفع می کنند. می توانید از این سرویس آنلاین برای به اشتراک گذاشتن پروژه های متن باز و کدهای زبان های برنامه نویسی مختلف استفاده کنید. همچنین Github یک اپلیکیشن برای هر دو سیستم عامل Windows و OS X منتشر کرده است تا از آن طریق بتوانید بیش از پیش Github را با محیط کارهای خود ادغام کنید. اما Github بیش از آنچه که به نظر می رسد امکانات در اختیار کاربرانش قرار داده است. تعدادی از امکانات آن پشت این رابط کاربر پسند پنهان شده اند که اغلب کاربران آن ها را نمی شناسند. بنابراین ما در این مقاله به بررسی ده قابلیتی که هر کاربری از Github باید اطلاع داشته باشد می پردازیم.

1- قابلیت کشیدن و رها کردن کرد در Gist
Gist یکی از امکانات بسیار خوب Github است که اجازه به اشتراک گذاری بلوک های کد را به هر کسی می دهد. شما همچنین می توانید در بین تعداد زیادی از بلوک های کد زبان های مختلف برنامه نویسی به جستجو بپردازید. استفاده از Gist بسیار ساده است. اما آیا می دانستید که شما می توانید به طور مستقیم کدها را از طریق کشیدن و رها کردن فایل اضافه کنید؟ فقط کافی است تا فایل را گرفته و در صفحه Gist رها کنید تا بلافاصله کدها کپی شوند. این کار خیلی در زمان شما صرفه جویی می کند.

2- ساخت یک فولدر با استفاده از رابط وب
در حالی که خیلی از ما با استفاده از اپلیکیشن دسکتاپ Github به ویرایش فضای اکانت خود می پردازیم، توسعه دهندگان این وب اپلیکیشن قابلیتی به نام WebFlow را ایجاد کرده اند که با استفاده از آن می توانید به مدیریت فضای قرار گرفته در اختیارتان بپردازید.

3- استفاده از کوتاه کننده لینک Git
امروزه خیلی مردم دوست دارند تا تصاویر، اوضاع و احوال زندگی و اخبار را در توییتر به اشتراک بگذارند. همچنین ممکن است بخواهید مخازن خود در Github را به اشتراک بگذارید. اما استفاده از لینک های کامل غیر ممکن بوده زیرا بعضا بیش از 140 کاراکتر طول دارد! در بسیاری از موارد می توانید از کوتاه کننده های دیگر URL مانند Bit.ly و Goo.gl استفاده کنید اما چرا از امکانات خود Github استفاده نکنیم؟ با استفاده از Git.io می توانید لینک های مخازن خود را کوتاه کنید.

4- فایل یاب
علاوه بر ساخت فایل های جدید شما می توانید به سادگی در مخازن به جستجو بپردازید. این قابلیت در محیط این وب اپلیکیشن آشکار نیست زیرا با استفاده از میانبرهای صفحه کلید به نمایش در می آید. با استفاده از کلید T می توانید آن را فعال کنید و با نشانه بالا می توانید روی فایل ها جابجا شوید یا با استفاده از وارد کردن یک اسم به دنبال آن فایل بگردید.

5- استفاده از اموجی های Github
اموجی ها آیکون های کوچکی هستند که یک عبارت (عمدتا یک چهره) را به تصویر می کشند. در شبکه های اجتماعی مردم بیشتر از اموجی ها برای بیان حالات خود استفاده می کنند. همچنین شما می توانید از آن ها در Github استفاده کنید.

6- استفاده از رابط Command Line
در حالی که خیلی از کاربران از رابط گرافیکی استفاده می کنند اما هنوز هم کسانی هستند که رابط های Command Line را ترجیح می دهند. در اینجا است که Github CLI به کار می آید. لیستی از امکانات کامل آن را می توانید از اینجا زیر مشاهده کنید.

7- لینک دادن به خطوط
بعضی اوقات شما نیاز دارید که به خط خاصی از کدهای درون یک فایل اشاره کنید. Github به شما این امکان را می دهد تا با اضافه کردن L# و گذاشتن یک عدد یا بازه عددی به جای حرف L این کار را انجام دهید.

8- فهرست کار
اکنون شما می توانید با استفاده از نشانه های  [ ]- یا [x]- اقدام به ساخت لیستی از چک باکس ها بپردازید. به این نکته توجه داشته باشید که چک باکس فقط در لیستی از آیتم ها ایجاد می شود و حتماً علامت [ ] باید با علامت – همراه باشد.

9- نقشه، CSV و اجرای گرافیکی سه بعدی
Gihub از فرمت CSV نیز پشتیبانی می کند و اگر شما یک فایل با این فرمت را وارد کنید Github آن را به داده های جدولی تعاملی تبدیل می کند و حتی به شما این امکان را می دهد تا با آن به جستجو بپردازید. به غیر از CSV آن فایل های نقشه و سه بعدی را نیز پردازش می کند.

10-Octodex را دریافت کنید
احتمالا تا به حال نمی دانستید که Github دارای مجموعه ای متفاوت از کاراکتر خود تحت عنوان Octocat است. Octodex مجموعه ای خلاقانه و متفاوت از کاراکتر مخصوص این سایت است و می توانید از آن برای مصارف مختلف استفاده کنید. برای نمونه، تصویری که برای این مقاله در نظر گرفته شده است یکی از آن ها است.