عرضهٔ Clear Linux توسط اینتل: آیا توزیع بزرگ دیگری در رابطه با گیمینگ در راه است؟

به لطف پشتیبانی از Steam در توزیع Clear linux اینتل در آینده، قرار است تجربهٔ گیمینگ بهتری روی پلتفرم لینوکس رقم بخورد. با تمرکز فعلی روی ورک‌‌استیشن‌ها و عملکرد سرور، این سیستم عامل در حال حاضر به همراه آخرین نسخه از استک Mesa عرضه می‌شود. اگرچه Clear Linux از حافظۀ گرافیکی اختصاصی و جداگانه پشتیبانی نمی‌کند، اما با سخت افزار اینتل می‌تواند به ساخت سیستم مناسبی برای بازی‌های استیم کمک نماید. برای آشنایی بیشتر با این توزیع، با سکان آکادمی همراه باشید.

سال‌ها پیش هر وقت بحث بازی های PC می‌شد، یاد سیستم‌های ویندوزی به‌ علاوۀ مقدار زیادی رم و گرافیک می‌افتادیم. اگر شما هم از هواداران اپن سورس و لینوکس هستید، نیازی نیست بیش از این توضیح دهیم که چه اتفاقی قرار است بیافتد.

امروزه صحنه کلی در حال تغییر است. به لطف همکاری تولید‌کنندگان سخت‌افزار، توسعه‌دهندگان کرنل لینوکس و استودیوهای بازی‌سازی، گیم‌های بیشتر و بیشتری روی لینوکس عرضه می‌شود. تنها در سال 2016، بیش از 1000 بازی برای استیم عرضه شد که با پشتیبانی لینوکس همراه بود.

طی چند سال گذشته، مرکز تکنولوژی اپن سورس اینتل در حال آماده‌سازی توزیع Clear Linux بود تا بهترین نوع از پشتیبانی لینوکسی را برای سخت‌افزارهای اینتل مبتنی بر کلود رقم بزند. در حالی که Clear Linux بیشتر روی ورک‌استیشن‌ها و عملکرد سرور تمرکز دارد، توسعه‌دهندگان مشغول آوردن پشتیبانی استیم روی این توزیع هستند.

 Clear Linux در حال حاضر با آخرین نسخه از استک Mesa عرضه می‌شود که درایورهای Vulkan را هم در برمی‌گیرد که اخیرا مجموعه‌ای از بازی‌ها هم به آن اضافه شده است. به دلیل اینکه این توزیع لینوکس برای بهترین عملکرد روی سخت‌افزار اینتل بهینه‌سازی شده است، اجرای بازی‌های مختلف روی Clear Linux در آینده جالب توجه خواهد بود.

اما در حال حاضر، Clear Linux فقط گرافیک‌های اصطلاحا Accelerated را پشتیبانی می‌کند و درایورهای اپن سورس متعلق به Radeon و NVIDIA فعلا کارایی ندارد. در نتیجه، Clear Linux احتمالا پیشنهاد خوبی خواهد بود برای اجرای گیم‌های OpenGL/Vulkan که نیازی به گرافیک‌های رده بالا ندارند.

در آیندهٔ نزدیک، امیدواریم Clear Linux پشتیبانی گرافیک‌های اختصاصی را هم اضافه کند و به معنای واقعی کلمه، به توزیعی مخصوص بازی تبدیل شود. آیا شما هم درباره‌ٔ دستاورد توسعه دهندگان Clear Linux هیجان زده شده‌اید؟

“Clear Linux” By Intel — The Next Great Linux Distro For Gaming?

0


مرتضی صمدی

مرتضی صمدی در حال حاضر بیش از هر چیزی دیگری به کسب تجربه فکر می کند تا به محض این که خدمت سربازی اش به پایان رسید، گزینه های کاری به مراتب بهتری برای ورود به بازار کار داشته باشد. مرتصی متولد سال 1371 و دانشجوی رشته ی نرم افزار است. زبان انگلیسی رو با مطالعه زیاد مطالب مختلف فرا گرفته و سکان آکادمی این افتخار را دارد تا از تجربیات وی در این حوزه بهره مند گردد. علاقه ی وی به برنامه نویسی اندروید خیلی زیاده اما بیش از آن، به نوشتار طنز گرایش داشته و امیدوار است روزی طنز را در برنامه نویسی یا برنامه نویسی را در طنز ادغام کرده و محیط دلنشین تری برای یادگیری این مهارت فراهم گرداند. جمله یی که یادآوری آن به مرتضی حس خوبی می ده این است که "اگه تو 30 سالگی پیانو زدن رو شروع کنیم، تو 50 سالگی به احتمال زیاد حرفی واسه گفتن داشته باشیم!" ولی از آنجا که نه پیانو داره و نه 30 سالش شده، فعلا به تمرین سوت می پردازه ...


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)