۵ دلیلی که ثابت می‌کند یادگیری برنامه‌نویسی یک انتخاب فوق‌العاده است!

۵ دلیلی که ثابت می‌کند یادگیری برنامه‌نویسی یک انتخاب فوق‌العاده است!

وقتی در جمعی نشسته‌ایم و هر کسی از حرفه‌ٔ خود صحبت می‌کند، زمانی‌که نوبت به یک برنامه‌نویس می‌رسد و خود را یک «برنامه‌نویس» معرفی می‌کند، برخی این سوال را از وی می‌پرسند که «پس هکر هم هستی؟»، برخی دیگر با این سوال به بحث ادامه می‌دهند که «راستی بهترین گیم بازار برای پسرم چیست؟» و سوالاتی از این است! برنامه‌نویسی هم مثل هر چیز دیگری، همواره با یکسری باورهای نادرست همراه بوده است و این در حالی است که کمتر کسی -که خیلی از فناوری سر درنمی‌آورد- با ماهیت این حرفه و مزایای آن آشنایی دارد. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، مزایایی است که پس از برنامه‌نویس شدن برایمان اتفاق خواهد افتاد که غالب آنها فوق‌العاده هستند. پس با سکان آکادمی همراه باشید.

۱. خلق کردن چیزهای جدید!
اگر از برنامه‌نویسان و مختصصان باتجربه سؤال کنید که چه چیزی باعث علاقه و اشتیاق آ‌ن‌ها به کدنویسی شده است، قطعاً همهٔ آن‌ها باهم می‌گویند خلق کردن چیزهای فوق‌العاده و هر آ‌ن‌چه که دوست دارید می‌تواند علت اصلی این اشتیاق باشد! مثلاً می‌توان یک اپ موبایل طراحی کرد که امکان کرایه کردن تاکسی را به شما بدهد یا می‌توانید یک بازی بسازید که بتوانید پرنده‌ها را هرطور که دل‌تان می‌خواهد پرتاب کنید! وقتی مهارت کدنویسی را فرا گرفتید، می‌توانید کدهای خود را به پروژه‌هایی فوق‌العاده تبدیل کنید و لذت ببرید!

۲. درآمد بالا
باید بدانید این‌که فقط به خاطر پول وارد صنعت برنامه‌نویسی شوید، ایده‌ای کاملاً اشتباه است، اما اگر علاقه‌مند هستید و می‌توانید سختی راه را به جان بخرید، به شما قول می‌دهیم درآمد این شغل می‌تواند سر درد و چشم درد حاصل از کدنویسی را جبران کند! درآمد شما در برنامه‌نویسی بستگی به زمینه‌ای دارد که می‌خواهید در آن فعالیت کنید، مثلاً درآمد یک برنامه‌نویس تحت وب با برنامه‌نویس گیم قطعاً متفاوت است. البته در نظر داشته باشید که کیفیت کاری که انجام می‌دهید بسیار مهم است و ملاک درآمد برنامه‌نویسی وابسته به زمینهٔ فعالیت شما نیست، بلکه این تلاش و کیفیت کار شما است که سرنوشت ساز است (البته ناگفته نماند که میانگین درآمد برنامه‌‌نویسان ایران در مقایسه با غرب بسیار ناچیز است!)

۳. فناوری کاربردی
کدنویسی نقش مهمی در بسیاری از تکنولوژی‌های امروز بازی می‌کند؛ از کامپیوترهای عمومی گرفته تا ماشین‌های الکتریکی با فناوری پیشرفته، حضور قدرتمند برنامه‌نویسی را به خوبی می‌توان حس کرد. داشتن دانش برنامه‌نویسی در بسیاری از جاها می‌تواند به شما کمک کند؛ مثلاً ممکن است به صورت اتفاقی مشکلی بوجود بیاید که نیاز به محاسبهٔ سریع داشته باشید، که در این صورت می‌توانید روی خودتان حساب کنید!

۴. کدنویسی ذهن‌تان را فعال خواهد کرد!
باید قبول کنیم که این روز‌ها تکنولوژی‌هایی که ذهن شما را به چالش بکشند و باعث رشد مغز شما بشوند بسیار کم هستند! در‌واقع، بیشتر تکنولوژی‌‌هایی که ما روزانه درگیر آن‌ها هستیم مثل شبکه‌های اجتماعی و بازی‌ها، باعث کند شدن و سستی ذهن ما می‌شوند و علت آن‌هم معلوم است، چون محتوای پوچی دارند و ذهن ما را به چالش نمی‌‌کشند! اما کدنویسی برعکس است و به شدت ذهن شما را به چالش می‌کشد؛ در‌واقع می‌توانید به کدنویسی به عنوان یک ماموریت مهم و پیچیده نگاه کنید که به هوشمندی و خلاقیت نیاز دارد که باید بتوانید مسیرهای مختلفی برای یک مسأله پیدا کنید!

۵. ارتباط با دنیای امروز
در‌واقع، این روزها به هرچیزی که نگاه می‌کنیم، می‌توانیم تأثیر تکنولوژی را به وضوح ببینیم! اگر می‌خواهید به روز باشید یا اصطلاحاً آپدیت بمانید، باید بدانید که یادگیری مبانی کامپیوتر بسیار ضروری است. کدنویسی را شروع کنید و بدانید که لزومی ندارد در ابتدا خود را درگیر مفاهیم بسیار سخت و پیچیده کنید! شک نکنید وقتی کدنویسی را یاد بگیرید، شاهد رشد کیفیت زندگی‌تان خواهید بود! کدنویسی ذهن شما را به شدت به چالش می‌کشد و در آخر نگران درآمد هم نباشید، چون برنامه‌نویسی -همان طور که در بالا اشاره شد- از نظر مالی هم شما را راضی خواهد کرد! اما فراموش نکنید تمام این مواردی که گفتیم میسر نخواهد شد مگر این‌ که سختی راه را به جان بخرید و مصمم در این راه قدم بگذارید!

امیدواریم ۵ دلیلی که در بالا ذکر کردیم به شما کمک کند تا مصمم و با قدرت در این مسیر گام بردارید و اگر احیاناً دل‌سرد شدید، این نکات را به خود یادآوری کنید تا دلایل کافی برای ادامهٔ راه داشته باشید. اگر باز هم مجاب نشده‌اید که برنامه‌نویس شدن خوب است، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ چکیده ی ارائه «ضرورت آموزش برنامه نویسی به کودکان» در اولین گردهمایی بزرگ برنامه نویسان ایران که توسط بهزاد مرادی ارائه شده است، مراجعه نمایید. در این ارائه، مولف به بیان نکات علمی مرتبط با دلایل ضرورت آموزش برنامه‌نویسی برای همهٔ اقشار به خصوص کودکان پرداخته است.

منبع