آیا یادگیری برنامه‌نویسی برای همه لازم و ضروری است؟

آیا یادگیری برنامه‌نویسی برای همه لازم و ضروری است؟

آیا همهٔ صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و استارتاپ‌ها باید برنامه‌نویسی بیاموزند؟ آیا اصلاً کسی هست که لازم نباشد کدنویسی بلد باشد؟ پاسخ شما به این سوالات و سایر سوالات مشابه هرچه که باشد فرق چندانی نمی‌کند چرا که به طور حتم مقالات، ویدیوها، و دیدگاه‌های صاحب‌نظران متخصص متعددی وجود دارد هم‌سو با نظر شما هستند. اما در ویدیویی که چندی پیش توسط وب‌سایت Code.org منتشر شد، چهره‌های برجستهٔ عرصهٔ تکنولوژی مثل بیل گیتس و مارک زاکربرگ در این ویدیو مصاحبه کرده و این در حالی است که پیام این ویدیو این است که تقریباً تمام کودکان باید کدنویسی بیاموزند. اما چرا؟ 

پیش از این در مقالاتی همچون چرا صاحبان ایده می‌بایست ابتدا برنامه‌نویسی یاد بگیرند؟ و یا چرا بعد از زبان فارسی باید بتوانید به یک زبان دیگر (مثلاً جاوا) صحبت کنید؟، در مورد ضرورت یادگیری برنامه‌نویسی توسط اقشار مختلف جامعه صحبت کردیم اما در این مقاله قصد داریم دیدگاه کاملاً متفاوت و در عین حال مخالفی را بررسی کنیم. 

بسیاری از برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای به طور علنی با این نظر مخالفند؛ این برنامه‌نویسان بر این باورند که درست است مهارت‌های تکنیکی می‌توانند به فرصت‌های عالی شغلی در آینده منجر شوند یا سرگرمی جالبی باشند اما اگر کسی به کدنویسی علاقه ندارد، از این‌ که مجبور به آموختن آن شود سودی نخواهد برد! 

کیارا برن در مقاله‌ای در وب‌سایت شرکت فست هشدار می‌دهد که این طرز فکر که آموختن کدنویسی میانبری به ثروتمند شدن است کاملاً غلط می‌باشد؛ او یادآور می‌شود که برای موفقیت از طریق کدنویسی یا باید به آن علاقه بسیار داشت یا باید مشکل به‌خصوصی را از طریقش حل کرد.

متخصصان دیگری می‌گویند که آموختن مهارت برنامه‌نویسی آسان یا سریع نیست، برخلاف آنچه که ویدیوهایی مثل کلیپ بالا ادعا می‌کنند! در همین حین، بسیاری از فعالان صنعت در عرصه‌های غیرتکنیکی بدون هیچ‌گونه آشنایی با کدنویسی بسیار موفق بوده‌اند.

آیا در این رابطه، حد وسطی وجود دارد؟
آیا در نهایت راه فراری از این مجادلهٔ به ظاهر بی‌پایان «کد بنویسم یا ننویسم» وجود دارد؟ خوشبختانه بسیاری از صاحب‌نظران به منظور ایجاد آشتی، نشان داده‌اند که می‌توان همواره حد وسطی را در نظر گرفت. برنامه‌نویسی به نام جان سونمز گفته است که:

آموختن برنامه‌نویسی و انجام آن به صورت حرفه‌ای دو امر مجزا هستند و نباید با هم قاطی شوند!

به عبارت دیگر، مهارت‌های کدنویسی بسیار متنوع هستند؛ وی در این رابطه اعتقاد دارد که اگرچه اکثر مردم تا حدی مهارت نمی‌یابند که کدنویسی به شغل اصلی آن‌ها تبدیل شود، اما وجود آشنایی با مهارت‌های برنامه‌نویسی موجب می‌گردد تا ارتباط میان گروه‌های فنی و غیرفنی آسان‌تر شود و هر دو گروه بهتر و سریع‌تر کار کنند.

لازم نیست همه کدنویسی بیاموزند اما همه باید یک سطح ابتدایی از مهارت‌های فنی را داشته باشند. مثلاً اغلب مردم رمان‌نویس نمی‌شوند در مورد یک رمان اظهار نظر کنند.

پس این سطح ابتدایی از مهارت فنی که همهٔ صاحبان کسب‌وکارها لازم دارند چیست و شامل چه مهارت‌هایی می‌شود؟ وب‌سایت Under30CEO به این سؤال پاسخ داده و 15 مهارت تکنولوژیک ابتدایی لازم برای فعلان کسب‌وکارهای مختلف را در فهرستی ذکر کرد که برخی از این مهارت‌ها شامل قاب‌بندی وب‌سایت، چگونگی آموختن مهارت‌های فنی جدید، و تسلط مقدماتی بر HTML و CSS بودند.

اگر قرار بود شما فهرستی از مهارتهای تکنولوژیک ابتدایی لازم برای فعلان کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها را ذکر کنید، چه مهارت‌هایی را در آن می‌گنجاندید؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع