ابرکامپیوتر اچ پی 8000 بار سریع‌تر از کامپیوترهای من و شما!

ابرکامپیوتر اچ پی 8000 بار سریع‌تر از کامپیوترهای من و شما!

پروژۀ The Machine که شرکت HP روی آن کار می‌کند، مربوط به ایجاد و توسعهٔ انواع جدیدی از سرورها است که بر اساس معماری پردازش حافظه-محور ساخته خواهند شد. در این روش پردازنده ازطریق یک منبع حافظه مشترک و بزرگ به دیتای مورد نیاز خود دسترسی دارد و انتقال اطلاعات از طریق فوتونیک ها (نور) انجام می‌شود. نمونهٔ اولیهٔ این ابرکامپیوتر جدید ساخت HP به وضوح اشاره می‌کند که زمان آن رسیده تا تصورات‌مان دربارۀ نحوۀ عملکرد پردازنده‌ها در آینده را تغییر دهیم به این دلیل که The Machine ابرکامپیوتری مبتنی بر معماری محاسبات حافظه محور است. اما آنچه این ابرکامپیوتر را متمایز ساخته است، سرعت اجرای محاسبات باورنکردنی آن است به طوری که طبق ادعاهای مهندسین شرکت HP، این ابرکامپیوتر چیزی در حدود ۸۰۰۰ بار  سریع‌تر از کامپیوترهای من و شما است! برای آشنایی با سخت‌افزار منحصر به فرد، با سکان آکادمی همراه باشید.

شرکت HP اولین بار در سال 2014 راجع به این پروژهٔ جاه‌طلبانه نکاتی را بیان کرده بود؛ معماری مرسوم در محاسبات، از الکترون‌ها برای انتقال اطلاعات بهره می‌برد که برای انتقال دیتا از یک پردازنده به دیگری روش کندی است. The Machine متدی به عنوان فوتونیک‌ها را پیاده سازی می‌کند که برای انتقال داده‌ها بین هسته‌های پردازنده و منبع حافظه مشترک که برای تمامی پردازنده‌ها قابل دسترسی است، از نور استفاده خواهد کرد و این در حالی است که به کارگیری منبع حافظه مشترک نیاز به جابجایی داده بین یک پردازنده و دیگری را هم برطرف می‌نماید.

تکنولوژی Memristor حافظه‌ای غیرفرار و جایگزینی منحصر به فرد برای حافظه‌های کنونی است.

همچنین در خصوص دسترسی به حافظه هم قضیه متفاوت است. برای مثال، در مورد اتصال سرورها به یک حافظه DRAM فرار، خواندن دیتا از دیسک ذخیره سازی و ذخیره اطلاعات در کش (که نوعی حافظۀ فرار است) صورت می‌گیرد (حافظۀ فرار با قطع جریان الکتریکی، اطلاعات آن از بین می‌رود اما در حافظۀ غیرفرار این مشکل وجود ندارد.) نمونۀ اولیۀ The Machine از حافظۀ DRAM استفاده می‌کند ولی در آینده از حافظه‌های غیر فرار و با ویژگی تغییر فاز استفاده خواهد شد که بر اساس تکنولوژی Memristor ساخته می‌شوند (در حال حاضر این تکنولوژی در مرحله توسعه قرار دارد) Memristor با ورود به بازار واسط‌های حافظه مانند DRAM، کش و ... را از میدان به در خواهد کرد.

The Machine توانایی این را دارا است تا اجرای دستورات را 8000 بار سریع‌تر از سیستم‌های امروزی به انجام برساند به طوری که قرار است به عنوان راه‌حلی برای دیتاسنترها مورد استفاده قرار گیرد ولی پردازش حافظه محور احتمالا جای خود را در اپلیکیشن‌های مختلف و ابزارهای مصرفی باز خواهد کرد و تاثیر زیادی بر جریان IoT (اشیاء اینترنتی) خواهد گذاشت.

منبع


مرتضی صمدی