نصب ویراشگر کد Vim روی سیستم عامل اوبونتو

پیرو رویکرد جدیدی که سکان آکادمی به منظور ارتقاء محبوبیت سیستم عامل متن باز لینوکس در میان کاربران ایرانی اتخاذ کرده است، در این آموزش قصد داریم نحوه نصب ویرایشگر کد Vim روی سیستم عامل لینوکس توزیع اوبونتو را آموزش دهیم. اما پیش از آموزش بهتر است کمی با این ویرایشگر کد آشنا شویم. Vim یک ویراشگر کد کاملاً رایگان است و می‌شود گفت که برای تمامی توزیع‌های لینوکس در دسترس می باشد. علیرغم رایگان بودن، این ویرایشگر کد بسیار قدرتمند نیز می‌باشد. در توزیع اوبونتو، نسخه محدود تری از ویرایشگر Vim قابل نصب است که دست کاربران را به مراتب تنگ تر می‌سازد اما جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که پکیج های تکمیلی این ویرایشگر را نیز به سادگی می‌توان نصب کرد و قابلیت‌های آن را ارتقاء بخشید.

برای نصب Vim روی توزیع اوبونتو مراحل زیر را دنبال کنید:

حذف نسخه vim-tiny در سیستم عامل لینوکس توزیع اوبونتو نسخه‌ای از ویرایشگر Vim تحت عنوان vim-tiny به صورت پیش‌فرض نصب است که ابتدا می بایست آن را حذف کنیم. برای این منظور، پنجره ترمینال را باز کرده و دستور زیر را داخل آن اجرا کنید:

sudo apt-get remove vim-tiny

نصب نسخه اصلی Vim پس از آنکه مرحله قبل با موفقیت انجام شد، حال می‌توانیم به سادگی نسخه اصلی Vim را نصب کنیم. برای این منظور، دستور زیر را مجدد وارد ترمینال کنید:

sudo apt-get install vim

از این پس خواهید توانست از قابلیت‌های منحصر به فرد این نرم‌افزار استفاده نمایید.

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)