نصب ویراشگر کد Vim روی سیستم‌عامل اوبونتو

نصب ویراشگر کد Vim روی سیستم‌عامل اوبونتو

Vim یک ویراشگر کد کاملاً رایگان است و می‌شود گفت که برای تمامی توزیع‌های لینوکس در دسترس می‌باشد. علیرغم رایگان بودن، این ویرایشگر کد بسیار قدرتمند بوده و از فیچرهای منحصر  به فردی برای دولوپرهای حرفه‌ای برخوردار است. در توزیع اوبونتو، نسخهٔ محدودتری از ویرایشگر Vim نصب است که دست کاربران را به مراتب تنگ‌تر می‌سازد اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست چرا که پکیج‌های تکمیلی این ویرایشگر را نیز به سادگی می‌توان نصب کرد و قابلیت‌های آن را ارتقاء بخشید.

حذف نسخهٔ vim-tiny
برای نصب Vim روی توزیع اوبونتو، می‌بایست ابتدا نسخه‌ای از ویرایشگر Vim در این سیستم‌عامل  تحت عنوان vim-tiny که به صورت پیش‌فرض نصب است را حذف کنیم. برای این منظور، ترمینال را باز کرده و دستور زیر را داخل آن اجرا می‌کنیم:

sudo apt-get remove vim-tiny

نصب نسخهٔ اصلی Vim
پس از آنکه مرحلهٔ قبل با موفقیت انجام شد، حال می‌توانیم به سادگی نسخهٔ اصلی Vim را نصب کنیم. برای این منظور، دستور زیر را وارد ترمینال می‌کنیم:

sudo apt-get install vim

از این پس خواهید توانست از قابلیت‌های منحصر به فرد این نرم‌افزار استفاده نمایید (علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد لینوکس، می‌توانند به دورهٔ آموزش لینوکس در سکان آکادمی مراجعه نمایند).بهزاد مرادی