یک نرم افزار از کجا متوجه می شود که روی لپ تاپ اجرا می شود یا سیستم دسکتاپ؟

یک نرم افزار از کجا متوجه می شود که روی لپ تاپ اجرا می شود یا سیستم دسکتاپ؟

نیاز به توضیح نیست که انواع و اقسام مختلفی از سیستم ها برای کسانی که علاقمند به کار با کامپیوترها هستند وجود دارد؛ از لپ تاپ و دسکتاپ های مختلف گرفته تا سیستم های تاور و ورک استیشن! و این در حالی است که برای ما انسان ها، تشخیص تفاوت بین این پلتفرم ها -از روی فرم، ابعداد و غیره- بسیار آسان است ولی یک نرم افزار چگونه می تواند بفهمد که روی چه پلتفرمی در حال اجرا است؟ برای یافتن پاسخ به این سوال، با سکان آکادمی همراه باشید.

در بحث کارایی، یک لپ تاپ و سیستم دسکتاپ هر دو برای انجام کارهای مشابه طراحی شده و سخت افزار حدودا مشابهی نیز دارند. این تفاوت فیزیکی است که باعث می شود آن ها را در ۲ گروه جدا، دسته بندی کنیم. ولی این تفاوت فیزیکی برای انسان ها قابل رویت است؛ حال سوال اینجا است که یک برنامه چگونه یک دسکتاپ و لپ تاپ را از هم تشخیص می دهد؟

با اطمینان می توان گفت که این توانایی وجود دارد از آن جایی که در سیستم عامل ویندوز، قابلیت Hibernate فقط در لپتاپ ها وجود دارد ولی در سیستم های دسکتاپ Sleep یافت می شود. پس به راحتی می توان گفت که سیستم عامل ویندوز قادر به رسم خط بین یک دسکتاپ و لپ تاپ است.

حضور یک باتری می تواند به یک نرم افزار برای تشخیص نوع کامپیوتر کمک کند. همچنین، ID های اختصاص داده شده به اجزای سخت افزاری سیستم، می توانند اطلاعات لازم را به سیستم عامل منتقل کرده تا یک نرم افزار با استفاده از این داده ها، نوع دستگاه را شناسایی کند. نوع کامپیوتر را می توان با تجزیه و تحلیل ID سی پی یو نیز تشخیص داد چرا که پردازنده های لپ تاپ و سیستم های دسکتاپ با هم تفاوت های بسیاری دارند.

 

منبع