یک نرم‌افزار از کجا متوجه می شود که روی لپ‌تاپ اجرا می‌شود یا سیستم دسکتاپ؟

یک نرم‌افزار از کجا متوجه می شود که روی لپ‌تاپ اجرا می‌شود یا سیستم دسکتاپ؟

نیاز به توضیح نیست که انواع و اقسام مختلفی از سیستم‌ها برای کسانی که علاقمند به کار با کامپیوترها هستند وجود دارد؛ از لپ‌تاپ و دسکتاپ‌های مختلف گرفته تا سیستم‌های تاور و ورک‌استیشن و این در حالی است که برای ما انسان‌ها، تشخیص تفاوت بین این پلتفرم‌ها -از روی فرم، ابعداد و غیره- بسیار آسان است ولی یک نرم‌افزار چگونه می‌تواند بفهمد که روی چه پلتفرمی در حال اجرا است؟ 

در بحث کارایی، یک لپ‌تاپ و سیستم دسکتاپ هر دو برای انجام کارهای مشابه طراحی شده و سخت‌افزار حدوداً مشابهی نیز دارند. این تفاوت فیزیکی است که باعث می‌شود آن‌ها را در ۲ گروه مجزا از یکدیگر دسته‌بندی کنیم. حال سؤال اینجا است که یک برنامه چگونه یک دسکتاپ و لپ‌تاپ را از هم تشخیص می‌دهد؟

با اطمینان می‌توان گفت که این توانایی وجود دارد از آن‌ جایی که در سیستم‌عامل ویندوز، قابلیت Hibernate فقط در لپ‌تاپ‌ها وجود دارد و در عوض، در سیستم‌های دسکتاپ چیزی تحت عنوان Sleep داریم. پس به راحتی می‌توان گفت که سیستم‌عامل ویندوز قادر تشخیص بین یک کامپیوتر دسکتاپ و لپ‌تاپ است.

حضور یک باتری می‌تواند به یک نرم‌افزار برای تشخیص نوع کامپیوتر کمک کند. همچنین، شناسه‌های اختصاص داده شده به اجزای سخت‌افزاری سیستم نیز می‌توانند اطلاعات لازم را به سیستم‌عامل منتقل کرده تا یک نرم‌افزار با استفاده از این داده‌ها، نوع دیوایس را شناسایی کند. به طور مثال، نوع کامپیوتر را می‌توان با تجزیه و تحلیل شناسهٔ CPU نیز تشخیص داد چرا که پردازنده‌های لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های دسکتاپ با هم تفاوت‌های بسیاری دارند.

منبع