Sailfish OS مبتنی بر لینوکس، سیستم عامل موبایل رسمی روسیه می شود

Sailfish OS مبتنی بر لینوکس، سیستم عامل موبایل رسمی روسیه می شود

شرکت فنلاندی Jolla موفق شده تا سیستم عامل Sailfish لینوکسی خود را به عنوان سیستم عامل موبایل رسمی دولت روسیه معرفی کند. با بهره برداری از هسته ی اپن سورس لینوکس، انتظار می رود تا شاهد پر شدن بازار های روسی با Sailfish OS در سال ۲۰۱۷ باشیم. جولا همچنین در تلاش برای گسترش فعالیت هایش در کشور های در حال توسعه مانند برزیل، چین، هند و آفریقای جنوبی می باشد. برای آشنایی بیشتر با سیستم عامل Sailfish، با سکان آکادمی همراه باشید.

اخیرا، دولت روسیه سخت در تلاش برای تشویق توسعه دهندگان نرم افزاری برای پایان دادن به انحصار شرکت های آمریکایی بوده است. این کشور بارها و بارها نارضایتی خود را از اجرای اندروید و iOS روی ۹۵ درصد از گوشی های هوشمند روسیه بیان کرده است.

در یک حرکت مشابه، Sailfish OS شرکت نرم افزاری جولا به عنوان «تنها سیستم عامل موبایل در روسیه که در شرکت های دولتی و پروژه های همراه خود استفاده می شود» پذیرفته شده است. جالب است بدانیم که شرکت سامسونگ نیز در تلاش برای به دست آوردن چنین جایگاهی با سیستم عامل اختصاصی خود تحت عنوان «تایزن» در کره ی جنوبی است. به هر حال، این پروسه ی مهاجرت به سیستم عامل Sailfish در سال ۲۰۱۷ آغاز می شود.

برای کسانی که خیلی با این شرکت فنلاندی آشنا نیستند، بایستی بگوییم که شرکت Jolla Ltd -سازنده این سیستم عامل- یک شرکت فنلاندی تلفن همراه است که توسط کارمندان سابق نوکیا تشکیل شده است. سیستم عامل Sailfish بر پایه لینوکس و سیستم اپن سورس Mer Core UI جولا است. از آن جایی که Sailfish OS با سیستم عامل اندروید گوگل سازگار است، برتری قابل توجهی نسبت به دیگر گزینه های اندرویدی برخوردار است.

لازم به ذکر است در حالی که جولا این سیستم عامل را اپن سورس معرفی می کند، عناصر خاصی از این سیستم بسته می باشند. این شرکت می گوید که قصد دارد بسیاری از کامپوننت های آن را اپن سورس کند ولی به نظر می رسد که کمبود منابع، در حال تبدیل شدن به یک مسئله بزرگ برای این شرکت است.

سیستم عامل Sailfish در روسیه توسعه داده شده است و دارای مجوز توسط یک شرکت تولیدی محلی به نام Open Mobile Platform Ltd است که در حال حاضر شروع به تشکیل جامعه توسعه دهنده سیستم عامل های موبایلی در روسیه کرده است. جالب است بدانیم که با توجه به رویکرد این شرکت، می توان یک نسخه ی سفارشی از این سیستم عامل را با توجه به نیاز مشتریان توسعه داده و در اختیار ایشان قرار داد.

جدا از این پیروزی بزرگ در روسیه، جولا در تلاش برای جایگزینی سیستم عامل تلفن همراه در کشور های چین، آفریقای جنوبی، هند و برزیل نیز می باشد. به نظر شما روزی می رسد که در ایران نیز شاهد یک سیستم عامل اختصاصی برای ابزارهای هوشمندی همچون موبایل و تبلت باشیم؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع