چند نکته برای راه اندازی وب‌سایت

چند نکته برای راه اندازی وب‌سایت

یکی از مسائل مهم در راه اندازی وب سایت، برنامه ریزی برای آن است. در این مقاله سکان آکادمی قصد دارد به تعدادی از نکات کلیدی برای راه اندازی یک وب سایت به گونه‌ای که با موفقیت قابل توجهی رو به رو شود اشاره کند. در انتخاب دامین دقت کنید دامینی را باید انتخاب کنید که درک مفهوم آن راحت باشد، از خط فاصله در آن استفاده نشده باشد و راحت به خاطر سپرده شود. حتماً در انتخاب نام دامین، نام دامین رقبای خود را نیز مد نظر قرار دهید چرا که اگر نام دامین شما نزدیک به نام دامین ایشان باشد این احتمال وجود خواهد داشت تا کاربران احتمالی سایت شما به سایت رقیب هدایت شوند. علاوه بر این، سعی کنید نامی که انتخاب می‌کنید برای com و ir باز باشد و حتماً هر دو دامین را به نام خود ثبت کنید زیرا اگر فقط به یکی از این‌ها اکتفا کنید ممکن است رقیبی پیدا شده و با استفاده از ایده اولیه شما دامینی که باز است را ثبت کرده و مبدل به سایتی مشابه سایت شما گردد.

نام برند خود را نادیده نگیرید
تمرکز خود را روی این بگذارید که کاربران چه چیزهایی را باید درباره استارت آپ شما بدانند. علاوه بر اینکه شما که هستید و هدفتان چیست، اطلاعاتی هم پیرامون تیم اجرایی خود در اختیار کاربران قرار دهید. در ضمن مشخص کنید که سایت شما نسبت به رقبا از چه مزیت نسبی برخوردار است. پس از مشخص سازی آن، سعی کنید برگ برنده خود را به بهترین شکل ممکن در معرض دید کاربران قرار دهید.

بدانید که سایت شما چگونه مورد استفاده قرار خواهد گرفت
درباره پلتفرم و چگونگی استفاده کاربران از سایت خود با دقت فکر کنید. استفاده از اینترنتی که مبتنی بر استفاده از صفحات لمسی باشد درحال رشد است. از این رو، روش درست این است که سایت خود را برای تعامل بیشتر با انگشتان بینندگان بهینه کنید. به یاد داشته باشید دانستن چگونگی استفاده کاربران از وب سایت شما می تواند شما را برای ایجاد بهترین تجربه برای کاربران یا همان UX یاری دهد. از سوی دیگر سعی کنید تا سایت شما برای صفحه های نمایش با رزولوشن مختلف بهینه باشد (به عبارت دیگر از طراحی Responsive یا واکنش گرا در آن استفاده شده باشد چرا که این کار خیال شما را راحت خواهد کرد که کاربرانی که با ابزارهای مختلف به سایت شما سر می‌زنند تجربه خوبی از دیدن سایت شما به دست خواهند آورد.)

کپی کاری نکنید
اگر شما خیلی خلاق نیستند و نمی توانید ایده ای نو در اختیار کاربران قرار دهید احتمال موفقیت سایت شما بسیار کم خواهد بود. حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که پیش از شما تقریبا تمامی ایده ها از تئوری به بالفعل در آمده و دیگر جای ایده پردازی نیست. ممکن است که حق با شما باشد و اگر هم اینطور است و قصد دارید که ایده ای که قبلا توسط شخص دیگری اجرا شده است را کپی کنید، سعی کنید حرفی نو برای گفتن داشته باشید. به عبارت دیگر، روش های اجرای ایده را تنوع بخشید، پشتیبانی کاربران را به شکلی اثربخش تر اجرا کنید و در کل ایده های قدیمی را با کیفیت بهتری عملی سازید.

محتوا حرف اول و آخر را می زند
به گفته کارشناسان سئو، Content Is King به این معنی که «محتوای سایت شما حرف اول و آخر را می زند.» تحت هیچ عنوان از سایر سایت ها مطالب، آموزش ها، مقالات و … را کپی نکنید زیرا این کار حداقل دو نقطه ضعف بزرگ دارد: یکی از دید موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و … و دیگر هم از دید کاربران. کپی کاری از این جهت از دید گوگل نقطه ضعف محسوب می شود که گوگل برای سایت هایی که اقدام به کپی کردن مطالب می کنند پنالتی یا جریمه در نظر می گیرد. از دید کاربران هم سایتی که اقدام به جعل مطالب می کند خیلی سایت معتبری نخواهد بود.