آیا درست که لپ تاپ خود را Hibernate یا Sleep کنیم یا این که باید آن را Shut Down نماییم؟

آیا درست که لپ تاپ خود را Hibernate یا Sleep کنیم یا این که باید آن را Shut Down نماییم؟

آیا شما هم کامپیوترتان را در طول شبانه روز چندین بار خاموش می کنید؟ یا این که از گزینه های Sleep و Hibernation استفاده می کنید؟ کامپیوتر های مدرن دو امکان اخیر را در اختیار کاربران قرار می دهند بنابراین در استفاده ی مرتب از آن ها نباید تردید کرد. البته نقطه ی مقابل این امر یعنی روشن گذاشتن و به حال خود رها کردن سیستم هم امری غیر معقول به نظر می رسد. برای این که بدانید کدام گزینه بهتر است، در ادامه ی این مقاله با سکان آکادمی همراه شوید.

کامپیوترهای ما حتی برای مواقعی که از آن ها استفاده نمی کنیم هم امکانات مختلفی ارائه می دهند. گزینه های Shut Down ،Sleep ،Hibernation و غیره برای مدتی طولانی از اجزای جدا نشدنی سیستم های ما بوده اند تا جایی که سیستم های مدرن از گزینه های بیشتری مانند خواب دوگانه (Hybrid Sleep) نیز برخوردارند (خواب دوگانه ترکیبی از حالت Sleep و Hibernation است. وقتی که سیستم در این حالت قرار می گیرد، فایل ها (خصوصا فایل های متن و مدارک) که در صفحه باز بودند در فضای داخلی هارد دیسک به طور خودکار ذخیره می شوند. سپس سیستم در حالتی قرار می گیرد که حداقل میزان برق را مصرف کند. در این حالت، اگر به هر دلیل برق سیستم قطع شود فایل ها از دست نمی روند و شما به سرعت می توانید کار خود را ادامه دهید.)

اما سوال های اصلی هم چنان پابرجا است؛ بهتر است از کدام گزینه استفاده کنیم؟ تفاوت اساسی میان Shut Down ،Sleep ،Hibernation و غیره چیست؟ در ادامه به اختصار به توضیح این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

خاموش کردن
در این حالت برق رسانی به تمام اجزای سیستم قطع می شود و برنامه هایی که بر روی سیستم اجرا شده بودند قبل از آغاز فرایند خاموش کردن سیستم، ذخیره نمی شوند. بنابراین دفعه ی بعد که سیستم تان را روشن کردید همه ی برنامه ها و تنظیمات به حالت عادی باز می گردند. به طور معمول، پروسه ی خاموش شدن دستگاه بیشتر از سایر گزینه ها به طول می انجامد.

Sleep (همان Standby در نسخه های پیشین ویندوز)
وقتی سیستم را در این حالت قرار دهید، سیستم وارد حالت کم مصرف می شود و برق رسانی به تمام اجزا به جز RAM قطع می شود و RAM هم این وظیفه را دارا است تا حالت فعلی سیستم را در خود ذخیره کند. وقتی سیستم را مجددا روشن می کنید، تمام برنامه هایی که قبلا در حال اجرا بودند، به فعالیت خود باز می گردند. حالت Sleep در بسیاری از سیستم ها جهت جلوگیری از مصرف بیش از حد برق استفاده می شود.

Hibernation
در این حالت هم همچون خاموش کردن دستگاه، برق سیستم به کلی قطع می شود اما سوالی که مطرح می شود این است که این حالت با خاموش کردن چه فرقی دارد؟ وقتی این گزینه را انتخاب می کنید، قبل از این که برق سیستم به کلی قطع شود، وضعیت کلی آن در قالب یک فایل در فضای هارد دیسک ذخیره می شود و وقتی که سیستم روشن می شود این فایل حالت قبلی سیستم عامل را به آن دیکته می کند. Hibernation از لحاظ مصرف برق نسبت به Sleep برتری دارد. یعنی میزان برق بیشتری صرفه جویی می شود ولی برای روشن کردن سیستم عامل از این حالت، زمان بیشتری نسبت به Sleep لازم است.

خواب دوگانه (Hybrid Sleep)
این حالت ترکیبی از Sleep و Hibernation است و همان طور که قبلا اشاره کردیم، مزیت این حالت موقعی است که مشکل برق رسانی پیش می آید و برق سیستم ناگهانی قطع می شود. در این صورت فایل های شما از دست نمی روند.

راه اندازی سریع (Fast Startup)
این حالت برای نخستین بار پس از انتشار ویندوز 10 معرفی شد و ترکیبی از Hibernation و Shut Down است. مانند Hibernation، وضعیت کلی سیستم در این حالت روی هارد ذخیره می شود با این تفاوت که فقط برنامه هایی مشمول این وضعیت می شوند که با روشن شدن ویندوز به طور خودکار شروع به کار می کنند. برنامه های غیر ضروری مانند ویدئو پلیر یا هر برنامه ی Third Party دیگری شامل این ذخیره سازی نمی شوند. در این حالت سیستم سریع تر از حالت معمولی روشن می شود. سیستم های جدید و مدرن به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند برای مدت طولانی بدون خاموش شدن به کار خود ادامه دهند. البته در این حین به چند نکته باید توجه داشت که در ادامه خدمتتان عرض می کنیم.

مشکلات نرم افزاری 
از لحاظ نرم افزاری، برنامه هایی که شما از آن ها استفاده می کنید به طور خودکار داده هایی اضافی برای خود جمع آوری می کنند و سنگین تر می شوند. ریست کردن کامپیوتر به حل این مشکل کمک می کند و باعث می شود که فایل ها سبک شوند. اگر کامپیوترتان از حافظه ی RAM خوبی برخوردار است، می توان به مدت طولانی تری بدون خاموش کردن از آن استفاده کرد.

از این لحاظ، سیستم هایی که از آن ها به عنوان سرور استفاده می شود مزیت هایی دارند زیرا کافی است فقط چند برنامه ی مشخص در آن ها اجرا شود. این سیستم ها از کامپیوترهای شخصی و رومیزی که لازم است چندین برنامه ی مختلف را نصب و اجرا کنند و کاربر به طور دائم با این برنامه سر و کار دارد، بیشتر روشن می مانند. البته باید این نکته را مد نظر داشت که سیستم عامل این گونه کامپیوترها از قبل برای روشن ماندن به مدت طولانی برنامه ریزی شده اند.

مشکلات سخت افزاری
سخت افزار سیستم از اجزایی قابل تغییر و جدا شدن تشکیل شده است که به مرور زمان و در اثر مجاورت با حرارت، استهلاک پیدا می کنند. ممکن است در این حالت شما متوجه مشکلات نرم افزاری نشوید ولی سخت افزارتان به شدت فرسوده می شود. البته باید فاکتور بسیار مهمی به نام قبض برق را هم در نظر داشته باشید!

پس بالاخره کدام را انتخاب کنیم، Shut Down ،Sleep ،Hibernation؟
به طور خلاصه گفته شد که سیستم های امروزی می توانند روزها بدون خاموش شدن به کار خود ادامه دهند. بدون این که به شما بگویند مثلا برای کامل کردن نصب این برنامه یا آن آپدیت شما باید سیستم را ریست کنید. ولی اگر احساس می کنید که حتی با ریست کردن های مکرر سیستم تان به نرمی و خوش دستی اوایل نیست، به این دلیل است که عمر سخت افزارتان به سر آمده است!

در پایان باید بگوییم همه چیز به انتخاب خودتان بستگی دارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهید هر روز چندین مرتبه کامپیوترتان را روشن و خاموش کنید. به جای این کار می توانید سیستم را در حالت Sleep قرار دهید و هر وقت که خواستید به کارتان ادامه دهید، بلافاصله آن را از جایی که رها کردید، ادامه دهید. اگر هم خواستید که علاوه بر بهره بردن از مزایای Sleep، در مصرف برق هم صرفه جویی کنید، می توانید از Hibernation استفاده کنید. اگر هم میخواهید چند روز به سیستم تان استراحت دهید و از آن استفاده نکنید، حتما آن را خاموش کنید.

لطفا در بخش نظرات تجربیات خود را در ارتباط با Shut Down ،Sleep ،Hibernation و یا سایر گزینه ها در مورد مزایا و معایب هر کدام با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع