10 روند برتر طراحی سایت در سال 2015

10 روند برتر طراحی سایت در سال 2015

همزمان با تحول در حوزه ی تکنولوژی، نیازها و خواسته های کاربران نیز تغییر می یابد. صنعت طراحی سایت، صنعت متمایزی است که خیلی سریعتر از آنچه که می توان تصور کرد، خود را با این تغییرات وفق می دهد. در چند سال گذشته، روند طراحی وب سایت بطور مداوم تکامل یافته و آینده ای روشن نیز پیش روی طراحان وب سایت قرار گرفته و خواهد گرفت. اگرچه پیش بینی روندهای آتی در طراحی وب کار آسانی نیست، ولی می توان روند فعلی را تحلیل نموده و داده های کافی برای پشتیبانی از ادعاهایی که در این مورد می شود، بدست آورد. برای پیش بینی روند طراحی وب در سال 2015، دسته ای از وب سایت های موفق در زمینه ی طراحی را بررسی کرده و نظرات طراحان تاثیر گذار بر صنعت طراحی وب را نیز جویا شده ایم. در ادامه 10 روند برتر طراحی وب در سال 2015 را با شما به اشتراک می گذاریم. پس با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

1. اسکرول بیشتر، کلیک کمتر
طراحی باید تعاملی پویا بین وب سایت و کاربر ارائه نماید. این امر قطعاً با قرار دادن لینک های زیاد در صفحه اصلی حاصل نمی شود. در حال حاضر روند طراحی سایت به سمت قرار دادن اسکرول بیشتر و کلیک کمتر است. کاربران تمایل دارند تا در همان صفحه اصلی در مورد شما یا شرکت شما اطلاعاتی بدست آورند، بنابراین پیش نمایشی از تمام کارهای شما باید مستقیما در صفحه اصلی قرار گیرد. به همین خاطر است که این روزها قالب های تک صفحه ای بوت استرپ، متقاضیان زیادی دارد. البته در چنین طرحی انتظار می رود تا سلسله مراتب محتوا به خوبی مشخص شود. در واقع بیشتر مخاطبان صفحه اول را اسکرول می کنند تا تمام محتوای آن را مشاهده کنند و در تحقیقی که توسط ربکا گوردن انجام یافت معلوم گردید که "تمام کاربران صفحه اول را اسکرول می کنند".

2. متن کمتر، تصاویر بیشتر
در طراحی سایت بهتر است به جای متن از آیکون ها استفاده شود. این موضوع بدان معنا نیست که روند طراحی وب  به سمت حذف کامل متن پیش می رود، بلکه باید تا جای ممکن بجای متن از آیکون ها استفاده شود. جمله ی معروفی وجود دارد که "یک تصویر گویای هزاران کلمه است"، طراحان وب نیز بر این اساس بجای استفاده از متون ساده و قدیمی، از آیکون ها و نمودارهای گرافیکی استفاده می کنند تا محتوای ارائه شده برای کاربران جالب و قابل فهم باشند اما در عین حال به دلیل عدم وجود آیکون های استاندارد ممکن است ابهاماتی در این زمینه وجود داشته باشد.

3. تایپوگرافی بزرگتر و ضخیم (Bold) تر
زیبابی کلی یک وب سایت به فونت هایی که طراح بکار می برد بستگی دارد. به نظر می رسد در سال 2015 متونی با تایپوگرافی بزرگتر و ضخیم تر بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. علاوه بر این، تاکید زیادی در مورد استفاده از تایپوگرافی منحصر بفرد و با تاثیر دیداری بهتر وجود دارد.

در روزهای آغازین طراحی وب، تایپوگرافی مخصوص کسانی بود که هزینه های زیادی برای طراحی وب سایت خود صرف می کردند. اما امروزه با گوگل فونت و تایپ کیت، تایپوگرافی مقرون به صرفه ای را می توان برای متون سایت انجام داد. این روند به طراحان اجازه می دهد تا از تایپوگرافی منحصر بفرد و آزادی عملی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنند.

4. طراحی وب بصورت سازگار با موبایل
پیش از  این هم گفتیم که موتور جستجوگر گوگل در نظر دارد تا امتیازی برای وب سایت های سازگار با موبایل در نظر بگیرد، بنابراین اگر وب سایتی سازگار با دستگاه موبایل باشد، امتیاز بیشتری برای قرار گرفتن در صفحات اول نتایج جستجو خواهد داشت و طراحان سایت باید این موضوع را مد نظر قرار دهند. بنابراین طراحی یک رابط کاربری یکپارچه که از تمام دستگاه ها قابل دسترسی باشد، ضروری به نظر می رسد. امروزه با عرضه تلویزیون ها و ساعت ها هوشمند به بازار، لزوم به کارگیری طراحی واکنش گرا یا Responsive به بخشی اساسی در طراحی وب مبدل شده است.

5. طراحی فلت و متریال
بسیاری از طراحی های متریالی که گوگل به تازگی پیشنهاد داده است، و یا حداقل برخی از آنها مطمئناً در روند طراحی اپلیکیشن های مختلف وب و موبایل در سال 2015 بازتاب خواهند داشت. اما طراحی فلت در سال 2015 ظهور کرده و به زودی می توان آن را در میان اپلیکیشن های موبایل و وب سایت ها یافت. طراحی متریال گوگل احساس استفاده آسان را در دستگاه های مختلف بوجود می آورد. در حال حاضر، بسیاری از برنامه های طراحی متریال وجود دارند که به زودی به  این حرکت جدید خواهند پیوست.

6. تصویر پس زمینه ی بزرگ 
تصاویر پس زمینه بزرگ و با کیفیت، همراه با تایپوگرافی خوب و همچنین اسکرول، جدیدترین روند طراحی وب در سال 2015 است. روشی قدرتمند و زیبا که نظر طراحان بسیاری را جلب کرده است و این جذابیت در سال 2015 نیز ادامه خواهد یافت. در حال حاضر، بسیاری از طراحان از تصاویر پس زمینه ی غنی و پویا به عنوان تصویر پس زمینه ی وب سایت ها استفاده می کنند و این کار در سال 2015 نیز ادامه خواهد یافت (برای مشاهده تاثیر استفاده از تصاویر پس زمینه بزرگ، به صفحه اصلی سایت سکان آکادمی مراجعه نمایید.)

7. تاثیرگذاری بر انسان
کیفیت تجربه ای که کاربر در حین استفاده از وب سایت کسب می کند, علاوه بر تکنولوژی به موارد مربوط به انسان و روش تعاملی افراد نیز بستگی دارد. تصویر بزرگ و تایپوگرافی قدرتمند، اما همراه با تصاویر منحصر بفردی که با دست کشیده شده اند، روند طراحی در سال 2015 است. استفاده از چنین طرح های دست ساز و تایپوگرافی، تاثیر زیادی بر کاربران خواهد گذاشت.

8. ویدئوی پس زمینه
استفاده از ویدئو در مقایسه با تصویر یا متن، احساسات و نیات را بهتر می تواند نمایش دهد. با افزایش قابلیت اتصال به اینترنت و بهبود خدمات، می توان بدون داشتن هیچ گونه نگرانی، برای پس زمینه ی وب سایت از ویدئو استفاده کرد (اگرچه به نظر می رسد که طراحان ایرانی می بایست محدودیت های سرعت اینترنت در ایران را هم مد نظر قرار دهند چرا که اگر کاربری با اینترنت کم سرعت به سایتی مراجعه کند که از یک ویدیو به عنوان پس زمینه هوم پیج آن استفاده شده است، ممکن است با مشکل لود شدن سایت مواجه شده و به همین خاطر از سایت خارج گردد.) ویدئوهایی داستان سرایی در صفحه اول باعث انتقال شعار برند به روشی واقعی تر می شود که در سال 2015 این امر به اوج خود خواهد رسید.

9. دکمه های (Button) نامرئی
دکمه های نامرئی جایگزینی برای دکمه های پیش فرض در وب سایت ها هستند و بصورت یکپارچه با تصویر بزرگ پس زمینه و سبک رنگ آن، ادغام می شوند. در سال 2015 این دکمه های نامرئی شیک و حرفه ای در تعداد زیادی از وب سایت ها قرار گرفته اند. این مورد قطعاً یکی دیگر از روندهای طراحی نوظهور در سال 2015 است. به طور کلی، منظور از این دست دکمه ها، دکمه هایی است که به جای استفاده از رنگ یکپارچه برای تمای سطح دکمه، صرفا برای حاشیه و متن قرار گرفته روی دکمه رنگی در نظر گرفته شده به طوری که رنگ یا تصویر پس زمینه از زیر دکمه پیدا است که مسلما چنین کاری به جذابیت طراحی سایت خواهد افزود.

10. داستان سرایی از طریق محتوای غنی و تعاملی
در حال حاضر، داستان سرایی روشی صمیمی با استفاده از محتوای رسانه ای غنی در وب است. تصاویر، فیلم ها و یا انیمیشن، محتوای احساسی جذاب و دلگرم کننده از اجزای وب سایت ها در سال 2015 است. گفتن داستانی در پشت یک برند یا محصول می تواند بازدیدکنندگان وب سایت را متقاعد کند که با شما همراه باشند. دلبستگی عاطفی که با طراحی پیشرفته حاصل می شود، بی نظیر است. همانند سایت شرکت تسلا، استفاده از داستان سرایی تعاملی برای انتقال بخشی از پیام به بازدیدکنندگان، جایگاه پایدار و محکمی در روند طراحی وب در سال 2015 دارد.

موارد مطرح شده فقط تعدادی از پیش بینی ها برای طراحی سایت در سال 2015 است که از طریق مطالعه و تجزیه و تحلیل بدست آمده اند. به نظر شما وب سایت های موفق چه ویژگی های دیگری دارند که می توان از آنها به عنوان روندهای نو در طراحی وب سایت نام برد؟ نظرات خود را در این مورد با خوانندگان سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon