۶ زبان برنامه‌نویسی جدید که می توان در سال ۲۰۱۶ آموخت!

۶ زبان برنامه‌نویسی جدید که می توان در سال ۲۰۱۶ آموخت!

اگر می خواهید یک زبان برنامه نویسی جدید یاد بگیرید، زبان‌های برنامه نویسی جدیدی مثل Swift و Go با تغییرات فراوان و عملکرد بهتر نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی واقعا به هدف زده اند! با وجودی که زبان‌های HTML و Java و JavaScript و ++C و ... ستون اصلی توسعه ی IT دنیای کنونی هستند، باز هم شاهد بوجود آمدن زبان های برنامه نویسی جدیدی هستیم که بعضی از آن ها حتی غیرعادی و بی‌معنی هستند مثل TrumpScript و بقیه هم مثل Emojicode شادند! در سال‌های اخیر، بعضی زبان‌های مهم ظاهر شدند و در جهان تکنولوژی تاثیر بسزایی گذاشتند و به دلیل سادگی و کاربرپسند بودن، موفق شده اند از بیشتر زبان‌های قدیمی پیشی بگیرند. برای آشنایی با برخی از مهم ترین آن ها، با سکان آکادمی همراه باشید.

ما در سکان آکادمی دائما اخبار مرتبط با زبان های برنامه نویسی مختلف را پوشش می دهیم. اگر چه که توصیه می کنیم یک توسعه دهنده باید به یک زبان اصلی تسلط کامل داشته باشد اما این هرگز بدان معنا نیست که تجربه کردن زبان های جدید را باید کنار گذاشت. در همین راستا، لیستی از زبان های برنامه نویسی تاثیرگذار در سال ۲۰۱۶ را با برخی جزئیات که می توانند در تصمیم گیری شما برای انتخاب یکی از آن ها ایفای نقش کنند معرفی می کنیم.

Go
لیست زبان‌های برنامه نویسی جدید رو با زبان Go یا Golang شروع می کنیم. گو یک زبان برنامه‌نویسی اپن سورس است که توسط ۳ نفر از کارمندان شرکت گوگل به نام‌های رابرت گریسمر، راب پایک و کن تامپسون در سال ۲۰۰۹ وارد عرصه برنامه‌نویسی شد. گو از زبان‌های برنامه نویسی معروفی چون Java و  C مشتق شده است.

گو نماد و نشانه‌های مختصری را برای ساده‌تر شدن و قابل خوانا بودن کدها پیشنهاد می کند. طراحان این زبان پیچیدگی های موجود در زبان سی پلاس پلاس را اولین انگیزه‌ برای نوشتن این زبان مطرح کرده‌اند.

لایبرری استاندارد این زبان هم نقش پررنگی در سهولت زبان ایفا می‌کند. این زبان برنامه‌نویسی ساده بیشتر وظایف را فقط با استفاده از لایبرری استاندارد انجام می دهد. کنار هم قرار دادن، سرعت زبان‌های دینامیک همچون پایتون و امنیت سی پلاس پلاس، گو را به یک ابزار بی عیب و کامل برای ساختن سیستم‌های سطح بالا تبدیل کرده است.

Swift
اپل زبان برنامه‌نویسی سوئیفت را در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل (WWDC) در سال ۲۰۱۴ به عنوان جایگزینی برای زبان Objective-C معرفی کرد. سوئیفت، اساساً در جهت امنیت بیشتر و مدیریت بهتر حافظه طراحی و ایجاد شده است.

شرکت اپل در دسامبر ۲۰۱۵، سوئیفت را تحت لیسانس آپاچی به صورت اپن سورس منتشر کرد. از زمان انتشار، سوئیفت رشد قابل توجهی داشته و به یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی تبدیل شده است. شما با یادگیری سوئیفت، علاوه بر آن که قدرت کدنویسی اپلیکیشن برای گسترش اکوسیستم اپل را خواهید داشت، نوید بخش آینده یی روش خواهد بود.

Rust
زبان برنامه نویسی راست در سال ۲۰۱۵ توسط موزیلا طراحی شد. راست در مطالعه توسعه دهندگان StackOverflow 2016 به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی انتخاب شد. راست به عنوان جایگزینی برای سی پلاس پلاس توسط موزیلا توسعه داده شد به طوری که این زبان جدیدی با تاکید بر ایمنی، کنترل استفاده از حافظه و همزمانی طراحی شده است.

زبان برنامه نویسی راست از یک پروژه شخصی توسط Graydon Hoare به وجود آمد که او هم مثل بنیانگذار زبانGo،  از ++C دل خوشی نداشت و از پیچیدگی های آن گریزان بود. زبان راست توانسته ساپورت تعداد زیادی از توسعه دهندگان و لایبرری ها را به دست آورد.

Julia
زبان برنامه‌نویسی جولیا برای کمک به ریاضیدانان و دانشمندان داده پژوهی طراحی شد. جولیا یک زبان تخصصی سطح بالا و پویا جهت انجام محاسبات عددی می باشد. مهمترین ویژگیهای آن سادگی در نصب، یادگیری و کاربری، سرعت بالا در انجام محاسبات و توانمندی‌های به روز و گسترده در کاربردهای متنوع آمار، ریاضیات و محاسبات مهندسی می باشد. جولیا به آرامی توسعه دهندگان بیشتری را به خود جلب می کند و هر ۹ ماه نرخ رشدش ۲ برابر می شود. به نظر می رسد که در آینده یی نه چندان دور، زبان برنامه نویسی جولیا به عنوان یکی از گران ترین مهارت ها در صنعت خدمات مالی دیده شود.

Hack
هک زبان برنامه نویسی دیگری است که توسط فیسبوک در سال ۲۰۱۴  ابداع شد. پیش از این شبکه ی اجتماعی فیسبوک مبتنی بر زبان PHP بود که بخش های قابل توجهی از این سیستم به مرور زمان با زبان هک ریفکتور شده اند.

فیسبوک همچنین یک نسخه اپن سورس از این زبان برنامه‌نویسی را به عنوان بخشی از پلتفرم HHVM منتشر کرده است. براي اجراي کدهای نوشته شده با زبان هک، نياز به ماشين مجازی فيسبوک موسوم به Hip Hop يا Facebook’s HHVM خواهید داشت. در حال حاضر هم نسخه ی اپن سورس این زبان برنامه‌نویسی در اختیار عموم قرار گرفته است. 

Scala
اسکالا نسبت به ۶ زبان‌ برنامه‌نویسی بالا، زبان برنامه‌نویسی قدیمی‌تری است. اسکالا جزو زبان‌های برنامه نویسی دشوار برای یادگیری است اما اگر کسی بتواند سختی یادگیری این زبان را بر خود هموار کند، مسلماً ارزشش را خواهد داشت.

اسکالا توسط پروفسور مارتین اودرسکی است که خالق  Genericهای جاوا و از برترین توسعه دهندگان کامپایلر javac می‌باشد؛ این زبان در سال ۲۰۰۳ طراحی و به مرور توسط ایشان و جامعه اسکالا بهبود و توسعه داده شده است. اگر چه که گفته می شود اسکالا زبان پیچیده یی است، اما این ویژگی‌های پیچیده‌اش به شما اجازه ی نوشتن کدهای بهتر و اثربخش تری را می‌دهد. این زبان برنامه‌نویسی شی‌ء گرا و فانکشنال اجازه ی نوشتن کدهای مقیاس پذیر را به توسعه دهندگان می‌دهد. هدف از ایجاد اسکالا طراحی یک جاوای بهینه‌تر بوده که امروزه این زبان مورد تقاضای بسیاری از شرکت‌‌های بزرگ است.

طی سال‌های اخیر توجه شرکت‌ها و موسسات بیشتری به سمت اسکالا جذب شده است. بلوغ اسکالا باعث شده تا نه تنها شرکت‌های پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات همچون  لینکدین و توییتر، بلکه شرکت‌های ریز و درشت بسیاری که تنها مصرف کنندگان محصولات فناوری هستند نیز به استفاده از این زبان و بستر منحصر به فرد آن روی بیاورند. 

نمونه مشهور استفاده کننده اسکالا، شبکه ی اجتماعی توییتر است. توییتر در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که بخشی از این شبکه ی اجتماعی را از زبان روبی به سمت اسکالا تغییر داده است و قصد دارد تمام آن را با اسکالا ریفکتور کند. نمونه ی مشهور دیگر، روزنامه Guardian است که در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که از جاوا به سمت اسکالا مهاجرت خواهند کرد.

حال نوبت به نظرات شما می رسد؟ به نظر شما یادگیری کدام یک از زبان های فوق نوید بخش آینده ی مالی بهتری برای توسعه دهندگان چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران خواهد بود؟ می توانید نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon