یک دستگاه نادر Apple 1 به فروش گذاشته شد

یک دستگاه نادر Apple 1 به فروش گذاشته شد

چندی پیش یک دستگاه نادر و کمیاب Apple 1 که شاید در حقیقت یک نمونه اولیه باشد، به مزایده گذاشته شد. مبلغ پیشنهادی برای این دستگاه هم چنان در حال افزایش است که تاکنون به رقم 270 هزار دلار رسیده است اما این در حالی است که روز به روز به قیمت های پیشنهادی افزوده می شود!

این محصول از خیلی جهات با دیگر محصولات اپل تفاوت دارد. متخصصین می‌گویند که احتمالاً این دستگاه یکی از اولین سیستم های Apple بوده است. یکی از متخصصین اپل به نام Core Cohen گفته که این دستگاه را به نوعی می‌توان گام اول اپل در مسیر تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان دانست. Apple 1 که به مزایده گذاشته شده است، شامل دستورالعمل اصلی، یک نوار کاست با زبان برنامه نویسی BASIC و دیگر متعلقات و اسناد است.

Cohen می‌گوید که بیشتر ماشین‌های اولیه توسط Dan Kottke یا Steve Jobs ساخته می‌شدند و احتمال این که این دستگاه توسط خود آقای جابز ساخته شده باشد، بسیار زیاد است چرا که آقای دن ساخت این دستگاه را به یاد نمی‌آورد. به گفته Cohen، او با کارمندان اولیه اپل در مورد دستگاهی که به مزایده گذاشته شده است صحبت کرده است. کاست BASIC که Kotteke خلق کرده است حاوی کلمه «موفق باشید» (Good Luck) به صورت دست نویس می‌باشد.

نکته جالب آن است که صاحب اصلی این دستگاه ناشناخته است. صاحب فعلی این دستگاه آن را در سال 2000 به قیمت 18000 دلار خریداری کرده است.

حدس زدن رقم نهایی پیشنهاد شده برای این دستگاه بسیار دشوار است. از آن جا Apple 1 های دیگر همگی با قیمت‌هایی در حدود 900 هزار دلار به فروش رفتند، انتظار می‌رود که این دستگاه نیز سرنوشتی مشابه داشته باشد. لازم به ذکر است که بخشی از سود این مزایده به جامعه سرطانی‌ها و لیمفومای آریزونا (Leukemia & Lymphoma Society of Arizona) اهدا خواهد شد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon