گوگل کروم دیگر از فایل‌های فلش پشتیبانی نخواهد کرد

گوگل کروم دیگر از فایل‌های فلش پشتیبانی نخواهد کرد

برای افزایش امنیت، طول عمر بیشتر باتری و زمان سریع‌تر بارگذاری صفحات اینترنت، گوگل در صدد است تا به زودی پشتیبانی از فایل‌های فلش (Flash) در گوگل کروم را حذف کند. بعد از این تغییر که در کروم ورژن 53 ارائه ‌می‌شود، در پشت صحنه، فایل فلش حذف شده و HTML5 جایگزینش می‌شود. اما با آمدن کروم ورژن 55 دیگر از فلش خبری نخواهد بود و به صورت پیش‌فرض از HTML5 در هنگام بارگذاری صفحات وب استفاده خواهد شد. برای جزئیات بیشتر این خبر، با ما در سکان آکادمی همراه باشید.

در ماه می، چنین گزارش شد که قرار است به زودی گوگل HTML5 را به صورت پیش فرض پیاده سازی کند. زمان در نظر گرفته شده برای این پروژه، سه‌ماه آخر سال 2016 همزمان با نسل جدید مرورگر کروم اعلام شد. آنچه که بدیهی هست زمان مورد نظر فرا رسیده است و گوگل بالاخره حذف فایل‌های فلش را از ماه بعد آغاز خواهد کرد.

در ماه پیش رو یعنی سپتامبر، گوگل با عرضه‌ی مرورگر کروم ورژن 53، برای توجه‌ هرچه بیشتر به HTML5 حذف فایل‌های فلش را آغاز می‌کند. در پست‌های نوشته‌شده در بلاگ گوگل، دلایلی همچون بهبود امنیت، کاهش مصرف انرژی و افزایش سرعت بارگذاری برای انجام این تغییر اعلام شده است.

شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که بیشتر از 90 درصد فایل‌های فلش که بر روی وب قرار دارند، در پشت صحنه برای پشتیبانی و انجام اموری نظیر آنالیز صفحه اجرا می‌شوند. با انتقال به HTML5 که هم سبک‌تر و هم سریع‌تر است، کاربران انتظار دارند کاهش مصرف باتری و وب سریع‌تری را تجربه کنند. گوگل این دگرگونی را مانند پیاده سازی تغییری می‌پندارد که در کروم ورژن 42 رخ داد و در آن برخی از فایل‌های فلش به ویژگی Click-to-Play مجهز شدند.

بعدها در اواخر سال 2016 یعنی ماه دسامبر ، همزمان با عرضه‌ی ورژن 55 کروم، HTML5 به صورت پیش‌فرض به کار گرفته خواهد شد. لذا از آن زمان به بعد، فایل های فلش فقط در وب‌سایت‌های ویژه‌ای که فلش را پشتیبانی می‌کنند، قابل اجرا خواهد بود. برای این گونه سایت‌ها هم فعال بودن یا نبودن پشتیبانی از فایل‌های فلش در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت که به‌ راحتی می‌تواند برای افزایش سرعت این قابلیت را غیرفعال کند.

اگر شما همواره اخبار تکنولوژی را دنبال می‌کنید، انجام چنین تغییری برای افزایش کارایی، مسلما شما را متعجب نخواهد کرد. بعد از قدم‌های مشابهی که توسط Edge و Safari برداشته شد، شنیدن چنین خبری دور از انتظار نبود. فلش (Flash) با افتخار وب و صفحات آن را مکان پویایی برای ما ساخت و دروازه‌ای بزرگ برای ورود به مجموعه‌ای از استانداردها و ویژگی های مدرن گشود. اما دیگر زمان آن فرا رسید که ما را ترک کند. روحش شاد و یادش گرامی! :) 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon