گوگل برای سوءاستفاده از نتایج جستجوهایش 2.4 میلیارد یورو جریمه شد!

گوگل برای سوءاستفاده از نتایج جستجوهایش 2.4 میلیارد یورو جریمه شد!

اتحادیۀ اروپا با جریمۀ گوگل به مبلغ 2.4 میلیارد یورو (اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم 2.424.495.000 یورو که معادل با تقریباً 2.7 میلیارد دلار آمریکا می‌باشد)، ضربۀ سنگینی به این غول فناوری زد؛ دلیلی که از طرف اتحادیۀ اروپا برای این جریمه ارائه شده این است که شرکت گوگل در هنگام نمایش پیشنهادات در نتایج جستجو، سیستم خرید و مقایسۀ محصول خود را نسبت به دیگر رقبا در اولویت قرار داده است!

گوگل برای اولین بار سیستم مقایسه و خرید محصول خود را با نام Froogle در بازار اروپا در سال 2004 لانچ کرد؛ نام این سیستم بعدها در سال 2008 به Google Product Search تغییر یافت و درنهایت در سال 2013 گوگل دوباره نام این سرویس را تغییر داد و آن‌را Google Shopping نام‌گذاری کرد.

نحوۀ کار این سیستم به‌نوعی است که کاربر می‌تواند هنگام کار با آن، قیمت محصولات مختلف را در سایت‌های فروشگاهی مختلف مانند آمازون و ای‌بی مشاهده و مقایسه کند؛ طبق اخبار منتشر شده از اتحادیۀ اروپا، در سال 2008 بود که گوگل توجه زیادی به توسعۀ سرویس مقایسۀ خرید خود در بازار اروپا کرد.

اتحادیۀ اروپا گفته است که گوگل قانون ضد ترویج آن‌ها را شکسته و از تسلط خود بر بازار استفاده کرده است تا از رقبا پیشی بگیرد؛ در زیر خلاصۀ نتایج تحقیقاتی را آورده‌ایم که سال‌ها طول کشیده است و در اخبار منتشرۀ اروپایی موجود است:
- گوگل به‌طور سیستماتیک به سیستم مقایسۀ خرید خود جایگاه برجسته‌ای داده است.
- گوگل در نتایج جستجوی خود، رتبۀ سیستم مقایسۀ خرید رقبایس را پایین آورده است.

اتحادیهٔ اروپا از گوگل خواست حداکثر تا 90 روز سوءاستفادهٔ خود را قطع کند و درصورت مشاهدهٔ ادامهٔ چنین سوءاستفاده‌ای، جریمۀ بعدی به اندازۀ 5 درصد از حجم کل معاملات روزانۀ شرکت آلفابت (شرکت مادر گوگل) درنظر گرفته خواهد شد. در همین راستا، رئیس بخش سیاست‌های رقابتی گوگل (Margrethe Vestager) در این مورد گفته است:

استراتژی گوگل برای سرویس مقایسۀ خرید خود تنها این نیست که بخواهد با بهبود بخشیدن محصول خود و بهتر کردن آن از محصولات رقبا، مشتریان رو جذب کنه.

وی گفت که گوگل از تسلط خود بر بازار استفاده کرده است اما فقط به‌عنوان یک موتور جستجو! اما به‌نظر می‌رسد که گوگل از رقابتی که براساس شایستگی و نوآوری باشد جلوگیری کرده است و رقبای خود را انکار کرده است؛ مهمتر از همه این‌که گوگل مشتریان اروپایی را از داشتن یک حق انتخاب عالی و استفاده از سیستم مقایسۀ محصول نوآور و دارای مزایا محروم کرده است.

درعین‌حال، گوگل هیچ‌کدام از این اتهامات را قبول نکرد و اظهار داشته که همیشه سعی داشته است تا نتایج جستجو برای کاربران این موتور جستجو به‌راحتی قابل استفاده باشد. Kent Walker مشاور عمومی و معاون ارشد گوگل، در طی بیانیه‌ای گفته است:

وقتی شما می‌خواین خرید آنلاین انجام بدید، دنبال این هستین که محصول موردنظر خود رو راحت و به‌سرعت پیدا کنین و از طرفی تبلیغ‌کنندگان سعی دارن تا مشابه همان محصولی که شما دنبالش هستید رو به شما پیشنهاد بدن و به همین دلیله که گوگل تبلیغات نمایش می‌ده تا کاربران رو به هزاران تبلیغ مرتبط وصل کنه به‌طوری‌که برای هر دو طرف قابل استفاده باشه. درنهایت احترام، ما با رأی دادگاه که درمورد گوگل صادر شده مخالفیم و تصمیمات کمیسیون اروپایی رو با جزئیات کامل بررسی می‌کنیم و همچنین ما درمورد سرویس مقایسۀ خرید گوگل، روبه‌جلو نگاه می‌کنیم و به پیش خواهیم رفت.

 به‌نظر شما آیا واقعاً گوگل دست به چنین سوء‌استفاده‌ای زده است و بازی را به نفع خود تمام کرده است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon