گزارش نظرسنجی JetBrains از ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی‌ مورد استفادهٔ دولوپرها

گزارش نظرسنجی JetBrains از ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی‌ مورد استفادهٔ دولوپرها

براساس آخرین نظرسنجی از دولوپرها توسط JetBrains (شرکت عرضه کنندهٔ ابزارهای توسعهٔ نرم‌افزار همچون IntelliJ IDEA همچنین صاحب امتیاز زبان برنامه‌نویسی Kotlin)، آمار و ارقامی در میزان استفاده از ابزارها، زبان‌های برنامه‌نویسی و همچنین سایر تکنولوژی‌های وابسته به‌دست آمده که آگاهی از نتایج این نظرسنجی می‌تواند به‌عنوان چراغ راهی برای دولوپرهای تازه‌کار باشد.

براساس این نظرسنجی، می‌شود گفت که دولوپرها تقریباً همیشه به ابزارهای مربوط به سورس‌کد مانند GitLab ،GitHub و BitBucket اعتماد و تکیه می‌کنند؛ حدود ۴۴٪ از ۵۰۰۰ شرکت‌کننده در این نظرسنجی گفتند که آن‌ها کل روز از این ابزارها استفاده می‌کنند، در‌حالی‌که ۲۵٪ دیگر اشاره کرده‌اند که صرفاً چند بار در روز از این ابزارها استفاده می‌کنند.

حدود ۶۴٪ از شرکت‌کنندگان هم از یک IDE مثل Eclipse یا IntelliJ IDEA به‌طور دائمی استفاده می‌کردند اما درعین‌حال یک ادیتور دسکتاپ کم‌حجم همچون Atom ،Sublime Text یا VS Code نیز برای کارهای سبک در اختیار داشتند.

به‌نظر می‌رسید که دولوپرها از ادیتورهای آنلاین تحت‌کلود (In-Cloud) دوری می‌کنند به‌دلیل این‌که ۵۹٪ اعلام کردند که هیچ‌گاه از این محصولات استفاده نکردند؛ ۵۷٪ هم گفتند که هیچ‌وقت ابزارهای تجزیه‌وتحلیل استاتیک مثل CodeClimate را به‌کار نبرده‌اند و حدود ۵۵٪ هم هرگز به فکر استفاده از ابزارهای بازبینی کد مثل Crucible نیافتاده‌اند.

برخی از این تصمیمات روزانه که در جریان کار گرفته می‌شوند به‌نظر منطقی می‌رسند؛ دولوپرها ممکن است نگران باشند که برای مثال، ادیتورهای تحت‌کلود به اندازهٔ کافی برای استفادهٔ روزانه باکیفیت و قابل‌اعتماد نیستند و در مورد ابزارهای بازبینی کد، دولوپرها شاید نگران هستند که دیگران به کار آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

در خصوص محیط‌های توسعه، ویندوز با ۵۷٪ پیشرو است، بعد از آن macOS با ۴۹٪ و GNU/Linux با ۴۰٪ و سایر محیط‌ها با ۱٪ قرار دارند (حدود ۲۱٪ از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که از ویندوز و گنو/لینوکس به‌طور هم‌زمان استفاده می‌کنند).

حدود ۶۵٪ از پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی گفتند که به‌طور منظم از جاوااسکریپت استفاده می‌کنند که این زبان را در رده‌بندی بالاتر از HTML/CSS با ۶۰٪، جاوا با ۴۷٪، SQL با ۴۲٪ و پایتون با ۳۲٪ از لحاظ میزان استفاده قرار می‌دهد. حدود ۲۶٪ از دولوپرها از جاوا به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی اصلی خود نام بردند و این درحالی است که زبان‌های جاوا‌اسکریپت با ۱۶٪، پی‌اچ‌پی با ۱۲٪ و پایتون با ۱۰٪ در جایگاه‌های بعدی به‌عنوان زبان‌های اصلی دولوپرها قرار داشتند (برای شروع یادگیری رایگان زبان برنامه‌نویسی Java، به دورهٔ آموزش آنلاین Java در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

زبان‌های جدیدتر که درطول سال گذشته جذابیت زیادی برای همه به‌همراه داشته‌اند، هنوز از میزان استفادهٔ قابل‌توجهی بهره نمی‌برند! برای مثال، فقط ۹٪ از پاسخ‌دهنگان به‌طور منظم با سوئیفت -زبان جدید اپل برای ساخت اپلیکیشن‌های iOS و macOS- کد می‌زدند و تنها ۸٪ از Go -زبانی که براساس شاخص ماهانهٔ TIOBE محبوبیتش به‌سرعت درحال افزایش است- استفاده می‌کردند.

از نتایج این نظرسنجی به چه نتیجه‌ای می‌توان رسید؟
دولوپرها با زبان‌ها و پلتفرم‌هایی به کار کردن ادامه می‌دهند که آزموده شده‌اند و قابل‌اعتماد بودنشان اثبات شده است و بزرگترین طرفداران ابزارهای استاندارد هستند حتی اگر بسیاری از آن‌ها مایل باشند از اپلیکیشن‌های بازبینی و تحلیلی دور باشند؛ همچنین لازم به‌ذکر است که چیزی در حدود یک‌سوم دولوپرها هرگز از Unit Test برای اطمینان حاصل کردن از علمکرد سورس‌کد خود استفاده نکرده‌اند!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon