گروه تحقیقاتی Stephen Hawking از اَبَرکامپیوتر جدید HPE برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند

گروه تحقیقاتی Stephen Hawking از اَبَرکامپیوتر جدید HPE برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند

شرکت Hewlett-Packard Enterprise، اَبَرکامپیوتر رؤیایی خود به نام HPE Superdome Flex را به دپارتمان ریاضیات دانشگاه کمبریج (مرکز کیهان‌شناسی نظری Stephen Hawking یا به اختصار COSMOS) خواهد داد. در واقع، این اَبَرکامپیوتر به سایر سیستم‌ها در COSMOS ملحق خواهد شد تا داده‌هایی به ارزش 14 میلیارد سال را که توسط COSMOS جمع‌آوری شده‌اند مطالعه کنند و به بررسی ریشه‌های جهان هستی، پدیدهٔ سیاه‌چاله‌ها و کشف ماهیت فضا و زمان بپردازند.

Superdom Flex جدید شرکت HPE نوع متفاوتی از سیستم‌های پردازشی است که حجم بسیار زیادی از اطلاعات را در حافظه‌ای با سرعت بالا قرار می‌دهد؛ این حافظه ظرفیتی معادل 48 ترابایت دارد. قرار دادن این حجم از اطلاعات در حافظه به جای نگاه‌داری آن در سیستم‌های ذخیره‌سازی قدیمی، به سیستم این امکان را می‌دهد که تقریباً در کسری از ثانیه داده‌ها را پردازش کند. در همین راستا، این کمپانی اعلام کرده است که:

این کامپیوتر جدید به مرکز کیهان‌شناسی نظری Stephen Hawking کمک می‌کنه تا رازهای جهان هستی رو کشف کنن.

طبق گزارش‌ها، مرکز COSMOS به دنبال سرنخ‌هایی پنهان در مجموعه‌ داده‌های عظیمی هستند که 14 میلیارد سال اطلاعات را شامل می‌شوند.

Superdom Flex به نوعی پیشگام پلتفرم The Machine (که قادر به مدیریت 160 ترابایت داده در حافظه خواهد بود) متعلق به HPE است که نشان‌دهندهٔ نگرش نهایی HPE به آیندهٔ محاسبات است. شرکت HPE در حال ساخت همهٔ قطعات و اجزاء، از ساخت فرم‌های جدیدی از حافظه گرفته تا روش‌های جدیدی برای اتصال قطعات داخلی یک کامپیوتر به نرم‌افزارهای جدید، برای عملی کردن این هدف است. به گفتهٔ این کمپانی، پلتفرم The Machine هنوز یک نمونهٔ اولیه است اما دیدگاه‌هایی که مهندسان HPE برای توسعهٔ آن گردآوری کرده‌اند، برای ساخت Superdom Flex به کار گرفته شده است.

COSMOS از سال 1997 تاکنون از اَبَرکامپیوترها استفاده می‌کرده است؛ بنابراین عجیب نیست که HPE آخرین و بزرگ‌ترین اَبَرکامپیوتر خود را به آنها تقدیم کند. COSMOS در حال حاضر هم از اَبَرکامپیوتر قبلی HPE استفاده می‌کند و همچنین اَبَرکامپیوتری دارد که توسط SGI (شرکت محاسباتی با کارایی بالا که به HPE در سال 2016 واگذار شد) ساخته شده است. به علاوه اینکه تیم COSMOS شروع به استفاده از بزرگ‌ترین کامپیوتر با حافظه اشتراکی در سال 2014 در اروپا کرده است. این کامپیوتر از تراشه‌های Intel ساخته شده است.

علاوه بر کشف رازهای جهان، کامپیوتر جدید HPE توسط سایر دانشمندان در کمبریج استفاده خواهد شد (مانند دپارتمان بیوفیزیک آزمایشی که در حال ایجاد روش‌های جدیدی برای مطالعهٔ رشد جنین‌ با استفاده از نور است).

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon