کرنل لینوکس 4.9 تاریخ لینوکس را متحول خواهد کرد!

کرنل لینوکس 4.9 تاریخ لینوکس را متحول خواهد کرد!

هسته ی لینوکس جدیدی که قرار است به زودی عرضه شود، احتمالاً از نظر میزان تغییرات اعمال شده، متفاوت‌ترین کرنل لینوکس خواهد بود. البته این چیزی بود که لینوس توروالدز (Linus Torvalds) که توسعه هسته لینوکس را بر عهده داشته است، پس از اعلام خبر عرضه ی هسته ی لینوکس 4.9 در مورد تغییراتی که در نسخه جدید لینوکس ایجاد خواهد شد ابزار کرد. جهت آشنایی با آخرین تغییرات صورت گرفته در هسته ی لینوکس نسخه ی ۴.۹ که به زودی به بازار عرضه خواهد شد، با سکان آکادمی همراه باشید.

علاوه بر این، لینوس در میان صحبت‌هایش به این موضوع هم اشاره کرد که ممکن است کرنل 4.9 با پشتیبانی بلند مدت یا اصطلاحا LTS عرضه گردد. می‌شود انتظار داشت که تا پایان ماه دسامبر سال جاری میلادی، توسعه ی این نسخه از کرنل به مرحله نهایی خود برسد و شاید تا پیش از شروع سال جدید -سال ۲۰۱۷- این نسخه جدید را هم بتوانیم امتحان کنیم.

لینوس توروالدز یک ماه پیش لینوکس کرنل 4.8 را عرضه کرد. این نسخه از لینوکس از میان 8 کاندیدای انتشار (Release Candidate) دیگر انتخاب شده بود. عرضه این نسخه باعث شد راه برای عرضه نسخه بعدی لینوکس یعنی لینوکس کرنل 4.9 باز شود و همین طور هم شد. چند روز پیش توروالدز در یکی از پست‌های گوگل پلاس خود علاوه بر صحبت در مورد لینوکس 4.9، تاریخ عرضه نسخه آزمایشی لینوکس 5.0 را نیز اعلام کرد. توروالدز طبق زمان بندی عرضه نسخه آزمایشی، لینوکس 4.9 موسوم به rc2 را عرضه کرد و گفت که لینوکس 4.9 نسخه مهمی محسوب می‌شود:

هنوز آمار و ارقام را محاسبه نکرده ام ولی به نظرم این نسخه بیش‌ترین میزان تغییرات را خواهد داشت.

به غیر از این توروالدز اشاراتی هم به عرضه پشتیبانی بلند مدت لینوکس 4.9 داشت و همچنین از جامعه ی اپن سورس خواست که در فرآیند آزمایش شرکت کنند و در بهتر کردن نسخه نهایی که قرار است عرضه شود به آن‌ها کمک برسانند. احتمالاً شما هم مشتاق هستید که بدانید در لینوکس 4.9 چه چیزهایی تغییر کرده اند. تغییرات در نسخه جدید لینوکس کرنل شامل موارد زیر هست:

- پشتیبانی بهتر از AMDGPU
- درست کردن DRM اینتل
- پشتیبانی بهتر از Rapberry Pi
- تغییرات Xen و KVM
- پشتیبانی برای پشته‌های (Stack) مجازی (vmap) کرنل
- اضافه شدن پشتیبانی برای 29 ماشین ARM دیگر
- پشتیبانی از حسگر های سازگار با اینتل (Intel Integrated Sensor Hub)
- تغییر p-state برای عملکرد بهترIntel Atom
- پشتیبانی از کلیدهای محافظت از حافظه

البته به غیر از موارد بالا، تغییرات و بهبودهای بسیار دیگری هم در نسخه جدید لینوکس می‌شود دید. لینوکس 4.9 به احتمال زیاد تا ماه دسامبر امسال (یعنی آذر ماه) عرضه می‌شود. تا آن موقع کسانی که مشتاق هستند می‌توانند کاندیداهای انتشار را از سایت kernel.org بگیرند و امتحان کنند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon