کاهش محبوبیت iOS: از هر 10 کاربر تلفن همراه، 9 نفر از Android استفاده می کنند!

کاهش محبوبیت iOS: از هر 10 کاربر تلفن همراه، 9 نفر از Android استفاده می کنند!

طبق گزارش اخیر Strategy Analystics درباره ی آمار فروش گوشی های هوشمند در سه ماهه ی سوم 2016، سیستم عامل Android با سهم 87.5% در حال پیشتازی است؛ به این معنی که از هر 10 کاربر گوشی های هوشمند، 9 نفر از ابزار اندرویدی استفاده می کنند. فروش جهانی گوشی های هوشمند افزایش یافته اما این در حالی است که وضعیت برای اپل وخیم شده است. در آخرین گزارش Strategy Analystics که سهم بازار جهانی گوشی های هوشمند در سه ماهه ی سوم 2016 را نشان می دهد، 375.4 میلیون گوشی هوشمند در جهان به فروش رفته است. این آمار شامل دستگاه های اندرویدی، iOS و ویندوز 10 و بقیه سیستم عامل ها نیز می شود.

آمار مشابه سال پیش (سه ماهه سوم 2015) 354.2 میلیون بود و Strategy Analystics از آن به عنوان سریع ترین رشد صنعت گوشی های هوشمند در یک سال قلمداد می کند. این پیشرفت در فروش می تواند به خاطر مقبولیت رو به افزایش گوشی های هوشمند در کشورهای در حال توسعه مثل هند، آفریقای جنوبی، کشورهای خاورمیانه و ... باشد. در سال های اخیر، تولیدکنندگان اسمارتفون در حال رصد کشور هند به عنوان بازاری مستعد برای تولیدات خود بوده و به ساخت دستگاه های مخصوص برای رفع نیاز کاربران هندی پرداخته اند.

328.6 میلیون ابزار اندرویدی در سه ماهه سوم 2016 به فروش رفته که نسبت به 298 میلیون در مدت مشابه سال 2015 از رشد 10.3 درصدی خبر می دهد. اپل اخیرا فروش یک میلیاردمین آیفون خود را اعلام کرد اما آمار فصل سوم 2016 اصلا رضایت بخش نیست! تعداد ابزارهای iOS یی که اپل فروخته 45.5 میلیون بوده که نسبت به آمار 48 میلیونی در سال 2015 نشان از کاهش فروش می دهد. اما آیفون 7 به تازگی عرضه شده و انتظار می رود تاثیر زیادی در مجموع فروش اپل داشته باشد و احتمالا سه ماهه بعدی به کمک آن ها خواهد آمد (به واژه ی احتمالا خوب توجه کنید!)

از لحاظ سهم بازار، اندروید با رکورد 87.5 درصدی برنده بی چون و چرای بازار خواهد بود چرا که از هر 10 کاربر، تقریبا 9 نفر از اندروید استفاده می کنند و نسبت به فصل سوم 2015 با آمار 84.1 درصدی رشد کرده است. بعد از اندروید، iOS قرار دارد که با سهم 12.1 درصدی، نشان از افت فروش نسبت به آمار 13.6 درصدی سه ماهه سوم 2015 دارد. باقی سیستم عامل ها از جمله ویندوز مایکروسافت و تایزن سامسونگ 0.3 درصد سهم داشته اند که این آمار و ارقام در سه ماهه سوم 2015 برابر با 2.3%  بوده است.

حقیقت غیر قابل انکار این است که اکوسیستم اندروید از زمان عرضه، به رشد خیره کننده ی خود که تقریبا ۱۰ سال از آن می گذرد، ادامه داده است. شاید در سال های اولیه، محبوبیت اندروید به خاطر اعتبار Samsung، HTC و Sony بوده ولی در سال های اخیر، بازار اندروید تحت سلطه ابزارهای قیمت پایین شرکت های چینی از جمله Xiaomi، OnePlus، Oppo، Gionee و ... قرار گرفته است و این در حالی است که گوگل همچنین با ساخت Pixel و Pixel XL بازار سخت افزاری را هم نشانه رفته است. Woody Oh مدیر Strategy Analystics می گوید

تولیدکنندگان سخت افزار، جذب سرویس های کم هزینه اندروید و نرم افزار User-friendly آن شده اند. به هر حال، این قضیه باعث ایجاد تعداد زیادی ابزار با سخت افزار مشابه شده که در نهایت باعث ازدحام پلتفرم اندروید و کاهش سود تولیدکنندگان سخت افزار شده است.

به نظر Woody ابزارهای ساخت گوگل یعنی Pixel در حال خوردن از بشقاب سازندگان دیگر اندرویدی هستند! نظر شما در ارتباط با این سیستم عامل محبوب چیست؟

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon