چه چیزی در سال 2017 در ارتباط با جستجوی صوتی Trend بود؟

چه چیزی در سال 2017 در ارتباط با جستجوی صوتی Trend بود؟

امروزه شاهد رشد روزافزون جستجوی صوتی و محبوب‌تر شدن آن در میان کاربران هستیم و این در حالی است که به نظر می‌رسد این صنعت به‌ سمت کسب محبوبیت بیشتری در میان کاربران در حرکت است. در همین راستا، آژانس بازاریابی دیجیتال Stonetemple در مطالعه‌ای موردی که در سال 2017 انجام داد، به‌ بررسی چگونگی استفادۀ کاربران ایالات متحده از دستورات صوتی پرداخت که در ادامه به بررسی نتایج این مطالعه نگاهی خواهیم انداخت.

تمایل به استفاده از دستورات صوتی
این‌طور به‌ نظر می‌رسد که جستجوی صوتی هنوز به یک امر پذیرفته شده در مکان‌های عمومی تبدیل نشده و افراد ترجیح می‌دهند در مکان‌های عمومی، حتی اگر با دوستان خود در یک رستوران و یا با همکاران خود در محل کار باشند، از سایر روش‌های جستجو استفاده کنند. نتایج این بررسی نشان داد افرادی که از دستورات صوتی استفاده می‌کنند اغلب ترجیح می‌دهند این روش جستجو را هنگامی که در خانه تنها هستند، هنگامی که با دوستان خود در خانه هستند و یا هنگامی که در دفتر کار خود تنها می‌باشند، به‌ کار ببرند (موقعیت حضور در رستوران با دوستان و حضور در محل کار با همکاران، جایگاه‌های بعدی را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.)

محبوبیت روش‌های متنوع جستجو
جستجو در مرورگر موبایل محبوب‌ترین روش جستجو در میان کاربران موبایل در سال 2017 بود و پس از آن استفاده از اپ‌های موتور جستجو قرار گرفت و جستجوی صوتی نیز جایگاه سوم را از نظر میزان محبوبیت به خود اختصاص داد.

دستورات صوتی برای چه منظوری استفاده می‌شوند؟
طبق نظر شرکت‌کنندگان، دستورات صوتی در موارد مختلفی به کار می‌روند. این بررسی نشان داد اغلب افرادی که از این روش استفاده می‌کنند، عمدتاً آن‌ را به‌ منظور برقراری تماس، جستجوی آنلاین، تایپ متن و جهت‌یابی در نقشه به کار می‌برند.

دلایل روی آوردن به جستجوی صوتی
سرعت موضوعی است که بیش از 71% افراد شرکت‌کننده در این پژوهش از آن به‌ عنوان اصلی‌ترین دلیل علاقۀ خود به استفاده از دستورات صوتی یاد کرده‌اند. در واقع، اغلب افراد به‌ دلیل سریع بودن این روش از آن استفاده می‌کنند و دلایل مهم بعدی عبارتند از:

- پاسخ سؤال مطرح شده در جستجوی صوتی برای کاربر خوانده می‌شود 
- در این روش نیازی به تایپ کردن نیست

چه انتظاری از دستیار شخصی خود دارید؟
در چند سال اخیر، شاهد ظهور دستیاران هوشمند در موبایل‌ها، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دسکتاپ بوده‌ایم و اگرچه که این دستیار‌ها هنوز در مراحل اولیۀ توسعۀ خود هستند، اما به‌ نظر می‌رسد روند گسترش استفاده از آن‌ها در آینده شتاب بیشتری بگیرد. شرکت‌کنندگان در این پژوهش در پاسخ به این سؤال که چه انتظاری از دستیار شخصی خود دارند، اکثراً مواردی همچون ارائۀ نتایج بیشتر (به‌ نحوی که دیگر نیازی به مراجعه به سایر اپ‌ها و وب‌سایت‌ها نباشد) و تعامل بیشتر با سایر اپلیکیشن‌ها را به‌ عنوان مهم‌ترین انتظارات خود مطرح نموده‌اند.

دستیار شخصی شما تا چه حد قادر به درک دستورات است؟
شاید هنوز نگرانی‌هایی در مورد درک صحیح دستورات صوتی توسط دستیار شخصی وجود داشته باشد اما به‌ نظر می‌رسد که اغلب کاربران از سطح درک آن نسبتاً راضی هستند. اغلب شرکت‌کنندگان در این مطالعه از واژگان «خیلی خوب»، «خوب» و «نَه خیلی بد» برای توصیف سطح درک دستیار شخصی خود استفاده کرده‌اند.

آیا دستورات صوتی آزاردهنده است؟
هرچند جستجوی صوتی روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود، اما همهٔ افراد به استفاده از دستورات صوتی علاقمند نبوده و ظاهراً درصد بالایی از کاربران این روش را آزاردهنده تلقی می‌کنند (به‌ ویژه هنگامی که توسط دیگران استفاده شود!) البته این موضوع ممکن است با نامأنوس بودن نسبی این تکنولوژی مرتبط باشد؛ همواره مقاومت جامعه در برابر تغییر، موضوعی است که نمی‌توان آن را در مورد تکنولوژی‌های جدید نادیده گرفت.

سخن پایانی
استفاده از دستورات صوتی در حال فراگیرتر شدن است و کاربران در جستجوهای روزانۀ خود روزبه‌روز تمایل بیشتری به این روش جستجو پیدا می‌کنند. سرعت بالا و امکان شخصی‌سازی از جمله موارد روی آوردن کاربران به این تکنولوژی بوده و برای مأنوس‌تر شدن آن در جامعه، تنها گذر زمان است که می‌تواند کارساز باشد.

دیدگاه شما چیست؟ آیا شما هم از از دستورات صوتی در موبایل و یا کامپیوتر خود استفاده کرده و با آن احساس راحتی می‌کنید؟ بیشتر در چه مکان‌ها و موقعیت‌هایی ترجیح می‌دهید از جستجوی صوتی استفاده کنید و آیا استفادۀ سایرین از دستورات صوتی برای شما آزاردهنده است؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon