چه عواملی دولوپرها را به مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس ترغیب می‌کند؟

چه عواملی دولوپرها را به مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس ترغیب می‌کند؟

به نظر شما چه عاملی باعث می‌شود تا دولوپرها کار کردن روی پروژه‌های اپن‌سورس را به عنوان شغل خود انتخاب کنند؟ آنچه مسلم است اینکه در پاسخ به این سؤال باید گفت دلیل اصلی این گروه از دولوپرها هر چیزی که باشد، پول و کسب درآمد نیست! 

طبق نظرسنجی‌های سال ۲۰۱۶ مشاغل اپن‌سورس که با مشارکت وب‌سایت‌های Dice و Linux Foundation روی ۴۵۰۰ دولوپر صورت گرفت، تنها ۲٪ از دولوپرهای حرفه‌ای اپن‌سورس حقوق و مزایا را بهترین بخش شغل خود می‌دانستند و این در حالی است که ۳۱٪ از پاسخ‌دهندگان به خاطر کار کردن روی پروژه‌های جالب اپن‌سورس و ۱۸٪ به خاطر تعامل با به‌روزترین فناوری‌ها از این حوزه استقبال کرده بودند و در عین حال ۱۷٪ نیز اعلام کرده بودند که همکاری با کامیونیتی جهانی بهترین بخش از شغل آن‌ها است.

این توسعه‌دهندگان حرفه‌ای اپن‌سورس کدام فناوری را حیاتی‌تر ارزیابی کرده‌اند؟
تقریباً ۵۰٪ از پاسخ‌دهندگان به پرسشنامه‌های این نظرسنجی فناوری‌های کلود نظیر اپن‌اِستک را انتخاب کرده بودند، ۱۹٪ گزینهٔ کانتینرها، ۱۶٪ گزینهٔ نرم‌افزارهای امنیتی، ۹٪ فناوری‌های تحت شبکه و ۵٪ هم گزینهٔ «سایر» را انتخاب کرده بودند (برای آشنایی بیشتر با مفهوم کانتینر، به مقالهٔ Container (کانتینر) چیست و چه تفاوت‌هایی با Virtual Machine (ماشین مجازی) دارد؟ مراجعه نمایید.) 

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد حتی با وجود اینکه بحث درآمد محرک اصلی برای بسیاری از این متخصصان نبوده، اما کارفرمایان برای جذب کارشناسان ماهر به مسائل مالی تکیه می‌کنند. ۷۹٪ از مدیران منابع انسانی عنوان کرده‌اند که شرکت‌های مربوطه برای نگاه داشتن کارمندان از حربهٔ افزایش حقوق و مزایا استفاده کرده‌اند و ۴۴٪ آن‌ها عنوان کرده‌اند که شرکت‌ها فقط حقوق توسعه‌دهندگان ماهر در کامیونیتی اپن‌سورس را افزایش داده‌اند در حالی که ۴۳٪ مزایایی همچون دورکاری و ساعات کاری منعطف را پیشنهاد کرده‌اند.  

روش‌های متعددی وجود دارد که می‌توانند برای ترغیب و ایجاد انگیزه در توسعه‌دهندگان مفید باشند و در عین حال که میزان درآمد یکی از محرک‌های اصلی برای بسیاری از توسعه‌دهندگان نیست، اما ۳۱٪ از متخصصان حرفه‌ای اپن‌سورس عنوان کرده‌اند که برای حقوق بیشتر ممکن است یک موقعیت کاری را رها کنند و ۱۹٪ نیز اعلام کرده‌اند که یک فرصت شغلی را برای داشتن زندگی کاری متعادل‌تر با موقعیت دیگر جایگزین می‌کنند. گرچه درست است که کار کردن روی پروژه‌های جالب اپن‌سورس در این نظرسنجی از دیگر عوامل مهم بوده است، اما باید به خاطر داشت که نتایج نشان داد حرفه‌ای‌ها از درآمد خود در این رابطه نمی‌گذرند!

حال به نظر شما چه دلیلی وجود دارد که تعداد توسعه‌دهندگان ایرانی که روی پروژه‌های اپن‌سورس کار می‌کنند به اندازهٔ سایر کشورهای مترقی دنیا نیست و سؤال دیگر اینکه آیا فرهنگ اپن‌سورس آن‌طور که باید و شاید در جامعهٔ توسعه‌دهندگان ما فراگیر شده است؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon