چه‌طور یک خطای سادهٔ برنامه‌نویسی باعث زیان ۲.5 میلیون دلاری یک بانک شد؟

چه‌طور یک خطای سادهٔ برنامه‌نویسی باعث زیان ۲.5 میلیون دلاری یک بانک شد؟

باگ‌های برنامه‌نویسی به عنوان بخشی لاینفک از فرایند توسعهٔ نرم‌افزار هستند. گاهی‌اوقات این باگ‌ها صرفاً منجر به ایجاد تجربهٔ کاربری بدی در اپلیکیشن می‌شوند و گاهی هم ضررهای مالی جبران‌ناپذیری روی دست مشتری می‌گذارند.

Commonwealth Bank of Australia اخطاریهٔ تخلفی به ارزش 180 هزار دلار را پرداخت کرده و کسری بودجه به ارزش ۲.۵ میلیون دلار حواله بیش از اعتبار موجودی‌های شخصی را نیز جبران کرد! مشکل به‌وجود آمده به دلیل خطای برنامه‌نویسی سیستم‌های مالی این بانک بوده به طوری که هزینهٔ زندگی و مسکن مشتریان در محاسبات صفر در نظر گرفته شده‌ بود! 

این خطای برنامه‌نویسی نقشی محوری در پذیرش حواله بیش از اعتبار درخواست‌هایی که باید با آنها مخالفت می‌شده داشته است و نتیجه اینکه کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC) جریمهٔ سنگینی را به بانک تحمیل کرده‌ است. به گفتهٔ این کمیسیون: 

این بانک ۹۵۷۷ درخواستی را که باید با‌ آنها مخالفت می‌شده و ۱۱۵۲ درخواست دیگر را که باید محدودیت بیشتری داشته‌ باشند را تأیید کرده‌ است و به طور کلی، مشتریان که تحت‌تأثیر این خطا بوده‌اند چیزی در حدود ۲٪ کل مشتریان می‌باشند.

چه‌ خطای برنامه‌نویسی باعث چنین زیانی شده‌است؟ 
بررسی‌ها نشان‌ داده‌ که این اشتباه بزرگ، بین جولای 2011 تا سپتامبر 2015 حساب‌ها را تحت‌تأثیر قرار داده‌ است. وقتی درخواست‌های مشتریان بررسی شد، معلوم شد که هزینهٔ زندگی و مسکن مشتریان کلاً محاسبه نشده‌ است! به عبارت دیگر، این مقدار ۰ وارد شده بود که قطعاً کمتر از هزینهٔ واقعی مشتریان بوده است.

در نهایت، برای جبران خطای برنامه‌نویسی، این بانک از کمیسیون مربوطه دخواست کرد تا کسری سنگین 2.5 میلیون دلاری را جبران کند. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon