چرا تغییرات اخیر بنیاد لینوکس، خبر بدی برای طرفداران لینوکس و کامیونیتی اپن سورس است؟

چرا تغییرات اخیر بنیاد لینوکس، خبر بدی برای طرفداران لینوکس و کامیونیتی اپن سورس است؟

تا قبل از تغییرات اخیر بنیاد لینوکس، این بنیاد به اعضایش اجازه می داد که دو عضو هیئت مدیره را انتخاب کنند و از این طریق به این اطمینان می رسیدند که صدای کامیونیتی لینوکس در جلسات هیئت مدیره شنیده می شود. این بنیاد اخیرا در یک اقدام عجیب این موضوع را نادیده گرفته و تصمیم دارد که از شرکت ها به جای همه ی کامیونیتی بهره بگیرد. برای آشنایی با جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

بنیاد لینوکس به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی در زمینه ی فناوری تاسیس شد تا توسعه و همکاری در لینوکس را ارتقا ببخشد و از آن پشتیبانی کند. بنیاد لینوکس حامی مالی پروژه های موسس لینوکس -لینوس توروالدز- است و از فناوری های متن باز پشتیبانی می کند. تغییر جدید بنیاد لینوکس در شیوه ی انتخاب نمایندگانش، جنجالی در لینوکس و کامیونیتی متن بازش ایجاد کرده است. قبل از پرداختن به این تغییر بزرگ که توسط Mattew Garrett، فعال اجتماعی و مشارکت کننده ی هسته ی لینوکس آشکار شده است، نحوه ی انتخاب هیئت مدیریه ی بنیاد را در گذشته بررسی می کنیم.

تاکنون اعضای هیئت مدیریه ی بنیاد لینوکس چطور انتخاب می شدند؟
- ده نفر از اعضای Platinum با حق عضویت سالانه 500000 دلار
- سه نفر از اعضای Gold با حق عضویت سالانه 100000 دلار
- یک نفر از اعضای Silver با حق عضویت سالانه بین 5000 تا 20000 دلار بسته به اندازه ی شرکت
- و دو نفر از شخصیت حقیقی با حق عضویت سالانه 99 دلار

مسلما بنیاد لینوکس به سرمایه های اعضای سه گروه اول برای ادامه ی فعالیت در زمینه ی رواج لینوکس و متن باز نیاز دارد. به علاوه، انتخاب دو نفر از شخصیت های حقیقی سبب می شد که دیدگاه های کامیونیتی در تصمیم گیری های هیئت مدیره، تاثیرگذار باشد.

تغییر در نحوه ی حضور کامیونیتی در هیئت مدیره ی بنیاد
Matthew Garrett اخیرا از این تغییر بزرگ پرده برداشته است. پس از اصلاح آیین نامه ها، قانون انتخاب دو نفر از اعضای هیئت مدیره از میان شخصیت های حقیقی، نادیده گرفته شده است. طبق آیین نامه های جدید، هیچ عضو وابسته ای در انتخاب مدیران شرکت نخواهد کرد.

این تغییر، تعریف اعضای وابسته و مزایای آن را نیز تغییر داده است. این اعضا که تا سال گذشته با عنوان "اعضای انفرادی" شناخته می شدند، می توانستند در تصمیم گیری برای انتخاب مدیران بنیاد لینوکس و تعیین جهت بنیاد، مشارکت کنند. این تغییر، موقعیت ضعیف تری تحت عنوان "حامی فردی" را ایجاد کرده تا حق رای دادن اعضای انفرادی را سلب کند.

این تغییرات پس از اعلام تصمیم Karen Sandler، مدیر اجرایی Software Freedom Conservancy مبنی بر عضویت در هیئت مدیره ی بنیاد لینوکس اتفاق افتاد. این سازمان بر روی اجرای  GPL کار می کند. بنیاد لینوکس در گذشته تمایلی به اجرای GPL نشان نداده است و SFC نیز یک دعوی قضایی علیه یکی از اعضای بنیاد مبنی بر تخلف در قوانین GPL مطرح کرده است.

البته شاید هم زمانی این دو رویداد، کاملا اتفاقی باشد اما به نظر می رسد که بنیاد لینوکس دیگر تمایلی به حضور اعضای کامیونیتی در هیئت مدیره ندارد. این اقدام، پرسش هایی در زمینه ی بنیاد و تمایلش برای همکاری با شرکت ها مطرح می کند. این اقدام منفی، کامیونیتی لینوکس را که نقشی مهم در نوشتن بخشی از هسته ی لینوکس و ارتقاء آن بازی می کند، نادیده گرفته است.

نظر شما درباره ی این تغییر بزرگ در سیاست های بنیاد لینوکس چیست؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon