چرا برچسب بهترین ریلیس را می‌توان روی Ubuntu 16.04 LTS زد؟

چرا برچسب بهترین ریلیس را می‌توان روی Ubuntu 16.04 LTS زد؟

نسخه ی Ubuntu 16.04 LTS که با نام Xenial Xerus به بازار عرضه خواهد شد، ششمین نسل از محبوب‌ترین توزیع سیستم عامل متن باز گنو/لینوکس است که در تاریخ بیست و یکم آوریل سال جاری میلادی -2016- به بازار عرضه خواهد شد. در این مقاله با سکان آکادمی همراه باشید تا با قابلیت‌هایی که به این نسخه اضافه شده‌اند بیشتر آشنا شوید.

شرکت Canonical را می‌توان به عنوان توسعه ی دهنده ی اصلی توزیع اوبونتو قملداد کرد و این شرکت با شعار «ماموریت ما، در دسترس قرار دادن نرم افزارهای متن باز به افراد سراسر دنیا است. از نظر ما، بهترین راه ارتقاء نوآوری این است که به افراد نوآور فناوری های مورد نیازشان را داد!» تمام تلاش خود را به کار بسته تا در نسل ششم از توزیع اوبونتو، تغییراتی بنیادین را اعمال کند.

شاید بتوان گفت که این نسخه از توزیع اوبونتو بهترین ریلیس در سال‌های اخیر باشد چرا که قابلیتی تحت عنوان Spyware در نسخه ی 16.04 غیر فعال خواهد گردید. ریچارد استالمن -موسس و مدیر بنیاد نرم افزارهای آزاد- در سال 2012 به مدیران شرکت کانونیکال به خاطر قابلیت Spyware اخطار داده بود به طوری که برچسب «جاسوس» روی توزیع اوبونتو خورده بود چرا که اگر کسی در دسکتاپ این سیستم عامل شروع به جستجو می کرد، اطلاعات جستجوی وی برای شرکت سازنده ارسال می شد.

جالب است بدانید که در نسخه های جدیدتر این توزیع از سیستم عامل گنو/لینوکس، شرکت کانونیکال این قابلیت را توسعه داده به طوری که جستجوهای اینترنتی کاربران نیز رصد می شدند. به عبارت دیگر، کاربران به جای نصب یک سیستم عامل، یک جاسوس روی دستگاه خود نصب می‌کردند و همین قضیه منجر به نارضایتی های جدی آقای ریچارد استالمن گردید. خبر خوشحال کننده این که شرکت کانونیکال قول داده تا در ریلیس ششم از این توزیع، دیگر به هیچ وجه اطلاعات جستجوی کاربران را به سرورهایش منتقل نکند تا شرکت های دیگری همچون آمازون بتوانند از این داده‌ها استفاده کنند.

در نسخه های جدید این توزیع شاهد قابلیتی بودیم که اگر کاربر شروع به سرچ چیزی می کرد، نتایجی هم از سرویس های آنلاین در نتایج جستجوی کاربر نمایش داده می‌شد که جامعه ی اپن سورس خیلی رضایتمندی خود را از این قابلیت نشان نداد! به همین خاطر، در نسخه ی Ubuntu 16.04 lTS قابلیت Online Search غیر فعال است اما اگر شما از علاقمندان این قابلیت بوده باشید، به راحتی از طریق بخش تنظیمات می‌توانید آن را فعال سازید.

نظر شما چیست؟ اگر شما هم از علاقمندان توزیع اوبونتو سیستم عامل گنو/لینوکس هستید و از این سیستم عامل استفاده می کنید، می توانید دیدگاه خود در ارتباط با این سیستم عامل را با افرادی که هنوز ویندوزی هستند و به سیستم عامل های متن باز روی نیاورده اید به اشتراک بگذارید. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon