پس از تصمیم اوراکل مبنی بر اپن‌سورس کردن Java EE، این نسخه از جاوا به بنیاد اکلیپس منتقل شد

پس از تصمیم اوراکل مبنی بر اپن‌سورس کردن Java EE، این نسخه از جاوا به بنیاد اکلیپس منتقل شد

اوراکل بنیاد اکلیپس را به عنوان خانهٔ جدید نسخهٔ اینترپرایز پلتفرم جاوا (Java EE) برگزید. این تصمیم با مشارکت IBM و Red Hat که خود از بزرگ‌ترین حامیان این پلتفرم هستند، اتخاذ شد.

پیش از این در مقاله‌‌ای تحت عنوان تصمیم اوراکل برای انتقال نسخهٔ Java EE به جامعهٔ اپن‌سورس گفتیم که اوراکل در صدد است تا Java EE را تحویل جامعهٔ اپن‌سورس دهد. در همین راستا، David Delabassée از ترویج‌‌کنندگان تأثیرگذار نرم‌افزارهای اوراکل در مطلب وبلاگی خود در این باره نوشت:

بنیاد اکلیپس در خصوص Java EE و فناوری‌های مرتبط با آن تجربه و مشارکتی قوی داره و این مسئله کمکمون می‌کنه تا Java EE رو به‌ سرعت متحول کنیم و در جهت تکامل این پلتفرم، پروسه‌هایی مطلوب نظر جامعه Java EE رو پدید بیاریم و پروژه‌های مکملی همچون میکروپروفایل رو بهبود بدیم. ما مشتاق این همکاری هستیم.

Mike Milinkovich، مدیرعامل بنیاد اکلیپس، هم نسبت به جابه‌جایی اخیر خوش‌بین است و آن را همان چیزی می‌داند که Java EE بدان نیاز داشت. به گفتهٔ وی، مدل اپن‌‌سورس بارها و بارها خود را به اثبات رسانده و نشان داده است که بهترین راه برای بروز خلاقیت و ایجاد مشارکت‌های موفقیت‌آمیز است. به زعم وی، هرچه کسب‌وکارها به سمت مدل مبتنی بر کلود حرکت کنند، این واقعیت بیش از پیش عیان می‌شود که Java EE به خلاقیت پرشتاب‌تری نیاز دارد.

میلینکوویچ سپردن جاوا به بنیاد اکلیپس را برای وندورها نیز که الزاماً همیشه از فرصت مطلوب برای مشارکت برخوردار نبوده‌اند، موقعیتی عالی توصیف کرد. در واقع، تمام تلاش‌ها معطوف به این است که بین اشخاص، شرکت‌های کوچک، کسب‌وکارها و وندورهای بزرگ مشارکتی آزاد شکل بگیرد. این کار، پلتفرم قابل اطمینانی را در دسترس مجموعه‌های فوق قرار می‌دهد که بر اساس مشارکت پیش می‌رود و شتاب‌بخشی به نوآوری‌های مورد نیاز آن نیز مورد حمایت واقع می‌شود.  

به گفتهٔ میلینکوویچ، تمام فرآیندهایی که پروژه‌های اکلیپس جهت دریافت تأیید پشت سر می‌گذارند، شامل حال Java EE نیز خواهد شد. انتظار وی این است که Java EE به پروژه‌ای سطح بالا تبدیل شود که خود دربردارندهٔ مجموعهٔ بزرگی از پروژه‌های کوچک‌تر است. در حال حاضر، Java EE شامل حدود ۴۰ نوع JSR است (Java Specification Request یا به اختصار JSR به درخواست‌های تغییر و بهبود در زبان جاوا و لایبرری‌های وابسته به آن اطلاق می‌گردد).  

اوراکل قصد دارد لایسنس فناوری‌های Java EE و نیز فناوری‌های مربوطه در GlassFish را که تاکنون تحت رهبری اوراکل بود به بنیاد اکلیپس واگذار کند؛ این لایسنس مواردی همچون پیاده‌سازی‌های رفرنس‌، کیت‌های سازگاری فناوری (TCK) و مستندسازی پروژه‌های وابسته را شامل می‌شود. اوراکل همچنین قصد دارد این بار با نامی جدید برای پلتفرم جاوا برندسازی کند که البته این نام هنوز مشخص نشده است!

زمان جابه‌جایی نیز هنوز معلوم نیست، اما اوراکل مایل است این کار هرچه زودتر و پس از کامل شدن Java EE 8 اتفاق بیفتد تا انتقال سریع پلتفرم (به بنیاد اکلیپس) تسهیل شود. آقای دلاباسه تعهد کرده است که طی دورهٔ جابه‌جایی، اوراکل به پشتیبانی خود از دارندگان لایسنس‌های فعلی Java EE ادامه خواهد داد. لازم به ذکر است که حتی آن دسته از صاحبان لایسنس که به Java EE 8 مهاجرت می‌کنند هم مشمول حمایت اوراکل هستند و پشتیبانی اوراکل از نسخه‌های موجود WebLogic Server و همچنین Java EE 8 در نسخهٔ آتی WebLogic Server نیز تداوم خواهد یافت.

دلاباسه معتقد است که طرح اخیر، آن‌ها را قادر خواهد ساخت به پشتیبانی خود از استانداردهای کنونی Java EE ادامه دهند و محیط بازتری برای آن فراهم کنند. به گفتهٔ وی «کارهای بیشتری باید انجام بشه، اما معتقدیم که مسیرمون درسته.»

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به نظر شما آیا این اقدام اوراکل به خاطر تهدیدی است که از طرف جامعهٔ اپن‌سورس احساس می‌کند یا دلیل دیگری دارد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon