پردرآمدترین مدیرعامل‌های دنیای فناوری چه کسانی هستند؟

پردرآمدترین مدیرعامل‌های دنیای فناوری چه کسانی هستند؟

اگر بخواهیم بدون مقدمه چینی و توضیحات اضافه به این سؤال پاسخ دهیم، باید بگوییم که میزان درآمد آن ها به عوامل متعددی بستگی دارد. بنابراین پاسخ ساده یی به این سؤال وجود ندارد! این درآمد می تواند متغیر باشد و البته هیچ ارتباطی هم به عملکرد شرکت ندارد. طبق گزارشی که Associated Press and Equilar منتشر کرده، مشخص شده که برخی از مدیران عامل در برخی شرکت های بزرگ و موفق درآمدی بسیار کمتر از مدیران عاملان برخی شرکت های کوچک و یا حتی در حال مرگ، دارند.

البته وقتی در مورد درآمد مدیران عامل شرکت های فناوری صحبت می کنیم، نمی توانیم فقط به مقایسه حقوقی که آن ها از شرکت دریافت می کنند بسنده کنیم چرا که حقوق یک مدیر عامل تمام جوانب درآمد او را مشخص نمی کند. به طور مثال اگر چه مدیر عامل فیسبوک (که مارک زاکربرگ باشد) تنها 1 میلیون دلار را به عنوان حقوق خود هر سال دریافت می کند، ولی باید این را هم در نظر گرفت که او سهامی با ارزشی معادل ده ها میلیارد دلار از شرکتش را در اختیار دارد.

این قضیه در مورد مدیر عامل گوگل یعنی لری پیج و مدیر عامل آمازون جف بزوس هم صادق است؛ یعنی آنها حقوق های نسبتاً پایینی دریافت می کنند ولی سهام بسیار ارزشمندی دارند. آمازون سابقه طولانی در پرداخت حقوق کمتر (البته نسبت به دیگر شرکت های بزرگ) به مدیران اجرایی خود دارد. البته آمازون در عوض حقوق کم، سهام واگذار شده زیادی را در اختیار آن ها قرار می دهد. کشف تئوری پنهان در این سیاست هم چندان دشوار نیست. آمازون با این کار مدیران عامل اجرایی خود را به تلاش بیشتر و سخت تر برای شرکتی که آن ها خود در آن سهم دارند، تشویق می کند.

بنابراین حقوق کم و پاداش زیاد در شرکت های موفق در دنیای فناوری چندان چیز عجیبی نیست. البته طبق داده های موجود می توان برخی موارد را هم پیدا کرد که خلاف این قاعده عمل می کنند. به طور مثال مدیر عامل اپل آقای تیم کوک سال قبل حقوقی معادل 10.3 میلیون دلار دریافت کرده است! همچنین بررسی آمار برخی از شرکت های نه چندان موفق هم گاهی می تواند مو را بر تن آدم سیخ می کند. مثلاً مدیر عامل یاهو، ماریسا میر، در سال 2015 درآمدی معادل 36 میلیون دلار داشته است! و این در حالی است که شرکت یاهو رقابت با شرکت های دیگر از جمله گوگل و فیسبوک را سالها پیش واگذار کرده است.

با مقایسه حقوق های مدیران عامل شرکت های مختلف می توان نتیجه گرفت که حقوق این افراد در ایالات متحده آمریکا در سال 2015 به طور متوسط 96.770 هزار دلار بوده است که نسبت به سال قبل 7.7 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، طبق داده ها می توان گفت که پاداش ها و تایم قرارداد آن ها نیز افزایش داشته است (البته داده هایی که مورد بررسی قرار گرفته اند شامل سهام شرکت و دیگر سرمایه هایی که ممکن است در طول یک مدت مشخص واگذار شده باشند، نمی شود.)

به طور کلی، کارمندان استارتاپ های موفق در زمینه فناوری ممکن است با حقوق پایین کار کنند به این امید که هنگام خریداری شدن شرکت یا مشهور شدن آن، بتوانند میلیون ها دلار به دست آورند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon