پرداخت بیش از 400 میلیون دلاری برای خرید استارتاپ Nervana Systems توسط اینتل

پرداخت بیش از 400 میلیون دلاری برای خرید استارتاپ Nervana Systems توسط اینتل

اینتل قصد دارد استارتاپ Nervana Systems که ارائه دهنده ی سرویس های Deep Learning (یادگیری عمیق) است را خریداری کند به این امید که هوش مصنوعی موج بعدی تغییرات در نحوه عملکرد دیتاسنترها باشد. مبلغی که این غول تولید تراشه قرار است بپردازد نامشخص است ولی با پرس و جو از منابع مختلف که در مورد این معامله خبر داشته اند مشخص شده که ارزش چنین معامله ای در حدود 408 میلیون دلار باید باشد که واقعا برای یک استارتاپ 48 نفره خیلی خوب به نظر می رسد.

معاون ارشد اینتل Jason Waxman گفته است که حرکت به سمت هوش مصنوعی می تواند حرکت به سمت محاسبات ابری را کوچک جلوه دهد. به گفته ی او، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می تواند دنیای ما را از حالتی که مردم با استفاده از چند دستگاه به اینترنت متصل می شوند به دنیایی که در آن میلیون ها دستگاه به اینترنت متصل هستند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، تغییر دهد. این ماشین ها حجم بسیار زیاد تری از داده ها را می توانند غربال کرده و پردازش کننده که هیچ کسی قادر به انجام آن نیست.

شیوه کار Nervana برای یک شرکت ساخت تراشه مانند اینتل، جذابیت خاصی دارد. در واقع  اینتل نمی خواهد به ساخت نرم افزارهایی که بهتر از چیپ های گرافیکی دیگر شرکت ها بهتر عمل می کنند بسنده کند. این شرکت قصد دارد یادگیری ماشینی را به خدمت بگیرد و رویه شرکت را به کلی دگرگون سازد!

در حال حاضر شرکت Nervana توسط محقق سابق Qualcomm یعنی Naveen Rao اداره می شود و در جذب سرمایه توانسته است 25 میلیون دلار به دست آورد. به علاوه، این شرکت توانسته با In-Q-tel نیز عقد قرارداد کند. Rao گفته است که این قرارداد هیچ گونه مانعی برای جذب سرمایه بیشتر و حفظ استقلال به وجود نیاورده است. به گفته ی او، جذب سرمایه برای آن ها مشکل اصلی محسوب نمی شده است و در واقع این کار نسبتاً آسان بوده است. هر چند که فروش شرکت به اینتل یکی از موفقیت هایی بوده است که شاید تصورش را هم نمی کرد.

اینتل در زمینه دیتاسنترها نیز همانند کسب و کار تولید تراشه، برتری اش را نسبت به رقبا حفظ کرده است. البته وضعیت این شرکت در بخش موبایل کاملا برعکس است. این شرکت پس از آن که انقلاب گوشی های هوشمند را از دست داد، اکنون مبلغ زیادی را در زمینه اینترنت اشیاء سرمایه گذاری می کند.

Waxman بر این اعتقاد است که همیشه موج های بعدی انقلابی وجود دارند. تاکنون هیچ کسی محاسبات خود را از پردازنده مرکزی به کلاینت سایت و سپس به محاسبات ابری تغییر نداده است. او معتقد است که این تغییر نه تنها انقلاب بعدی را در پی خواهد داشت بلکه موج قبلی تغییرات را هم کوچک جلوه خواهد داد.

وقتی شرکت های بزرگ در مورد ایجاد موج بعدی انقلاب فناوری صحبت می کنند، همه چیز بسیار کلیشه ای و تکراری به نظر می رسد. زمانی که بحث در مورد هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می شود، معمولاً اغراق و بزرگ نمایی زیادی می شود. ولی به هر حال چیزی که در واقعیت در حال اتفاق افتادن است، بخشی از این اغراق ها را به واقعیت نزدیک کرده است و حتی در برخی موارد از آن چه ما تصور می کنیم پا را فراتر گذاشته اند. به گفته ی Waxman:

یادگیری ماشینی در Google، Baidu و ... به واقعیت پیوسته است. این شرکت ها از یادگیری عمیق در کارهای خود استفاده می کنند و این موضوعات دیگر فقط یکسری فرضیات نیستند.

فروش Nirvana همچنین حاکی از چالشی بزرگ برای استارتاپ Playground Global که توسط خالق اصلی سیستم عامل اندروید -اندی روبین- راه اندازی شده که خود یکی از سرمایه گذاران Nervana بوده است می باشد. دیگر سرمایه گذاران شامل Data Collective، DFJ، Lux Capital و Allen & Co بوده اند.

Steve Jurvetson که از اولین سرمایه گذاران Nervana بوده است گفته که او جذب پیش زمینه منحصر به فرد موسسین این استارتاپ شده بود. به گفته ی وی "این افراد گروهی هستند که مسیر معمولی را برای رسیدن به هدف طی نمی کنند." 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon