همکاری بنیاد لینوکس و دولت اوباما برای بهبود امنیت سایبری

همکاری بنیاد لینوکس و دولت اوباما برای بهبود امنیت سایبری

در طرح اقدام امنیت سایبری ملی یا به طور خلاصه CNAP که به تازگی اعلام شده است، برای بهبود خدمات اینترنتی نظیر استاندارها و نرم افزارهای اپن سورس، کاخ سفید با پروژه ی Core Infrastructure Initiative بنیاد لینوکس همکاری خواهد کرد. این طرح شامل مجموعه اقداماتی برای افزایش قابلیت های امنیت سایبری در دولت فدرال است. جهت آشنایی با جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

کاخ سفید به دنبال استفاده از فناوری های اپن سورس در بسیاری از طرح های آینده ی این کشور است اما هم زمان درباره ی آینده ی جنبش اپن سورس و نابودی آن به دلیل کمبود بودجه نگران است. اگر به دقت اطراف را نظاره کنیم به این نتیجه می رسیم که در واقع این لینوکس و نرم افزار های اپن سورس هستند که دنیا را می چرخانند. شرکت های بزرگ مانند فیس بوک، آمازون، گوگل و توییتر برای تولید محصولات خلاقانه از لینوکس و سایر نرم افزار های اپن سورس استفاده می کنند. حتی در زمینه ی بیگ دیتا، بزرگ ترین بانک ها و مراکز داده از لینوکس و سایر فناوری های اپن سورس استفاده می کنند.

اپن سورس -یا بهتر بگوییم متن باز- نه تنها به پیشرفت های فنی سرعت بخشیده بلکه هزینه های جاری در حوزه های مربوطه را نیز کاهش داده است. در مقابل از توسعه دهندگانی که برخی از مهم ترین پروژه های دنیا مانند OpenSSL، GnuPG، OpenSSH، NTP و ... را پیش می برند، حمایت چندانی صورت نگرفته است. این پروژه های اپن سورس مسیرهای مطرح شده در طرح اجرایی کاخ سفید را می سازند. در همین راستا، دولت اوباما طرح خود برای همکاری با پروژه ی Core Infrastructure Initiative بنیاد لینوکس به منظور حمایت از فناوری های اپن سورس را ارائه کرده است.

CII طرح هایی برای سرمایه گذاری در فناوری های هسته ی اینترنت که اساس و پایه ی اینترنت را تشکیل می دهند دارد. بسیاری از این فناوری ها، پروژه های نرم افزاری اپن سورسی هستند که توسط یک یا تعداد انگشت شماری از توسعه دهندگان، توسعه یافته اند و به زیرساخت های ضروری اینترنت و تجارت مدرن تبدیل شده اند. کاخ سفید به دنبال حل مشکلات سرمایه ای در پروژه های اپن سورس است. جیم زملین مدیر وبگاه Linux.com در این باره می گوید:

اگر قرار است با هم همکاری کنیم، نیاز به حمایت داریم. ما یعنی دولت، کسب و کارها و مردم، نیاز داریم تا به یکدیگر بپیوندیم.

آیا این نگرانی کاخ سفید در ارتباط با آینده ی جنبش متن باز درست است؟ و سوال دیگر این که این جنبش در کشورمان ایران چه وضعیتی دارد؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon