نگاهی به چگونگی شکل‌گیری فلسفهٔ اپن‌سورس

نگاهی به چگونگی شکل‌گیری فلسفهٔ اپن‌سورس

زمانی که شرکت Netscape سورس‌کد مرورگرش تحت عنوان Netscape Communicator را در اختیار عموم گذاشت، مباحث جدیدی در جامعهٔ دولوپرها شکل گرفت و جستجو برای یافتن اصطلاحی اختصاصی برای توصیف این رویکرد جدید آغاز شد و این در حالی بود که در آن زمان اصطلاح Free Software وجود داشت اما این اصطلاح یکی از ملاک‌های سنجش نرم‌افزارها بر اساس قیمت‌شان بود.

در تاریخ سوم فوریهٔ 1998، برای اولین بار کلمهٔ Open Source (متن‌ باز) توسط Christine Peterson که در آن زمان مدیر اجرایی Foresight در پالوآلتو بود ثبت شد. همچنین پس از ملاقاتی که وی با Eric Raymond داشت، او از شرکت Foresight برای انتخاب نامی که بتواند این ایده را به‌ خوبی منتقل کند درخواست کمک کرد. به گفتۀ وی:

قرار داشتن سورس‌کد در دست مردم به‌ معنای بی‌ارزش بودنش نیست بلکه به معنی آزادیِ عمل در استفاده و بهره‌گیری از اون نرم‌افزار هست.

حاضرین در آن جلسه افرادی صاحب‌نام در جامعهٔ دولوپرها بودند و از اسم و ایده‌های جدید استقبال می‌کردند به طوری که در نهایت اصطلاح Open Source در آن جمع مطرح شد و توانست توافق اکثریت را به دست آورد. در همان روزها بود که دنیای اپن‌سورس شکل گرفت و افرادی مانند Tim O’Reilly و Bruce Peren نقش مهمی در توسعه و ارتقای آن داشتند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon