نقد و بررسی سیستم مدیریت محتوای وردپرس نسخه 4.1

نقد و بررسی سیستم مدیریت محتوای وردپرس نسخه 4.1

سیستم مدیریت محتوای Wordpress یک از CMS های محبوب و بسیار پرکاربرد در میان کاربرانی است که بدون داشتن مهارت های مرتبط با طراحی سایت و برنامه نویسی می توانند به سادگی سایت، وبلاگ، فروشگاه آنلاین و ... را طراحی کرده و با استفاده از هزاران پلاگین رایگانی که برای آن در وب وجود دارد، قابلیت های سایت خود را ارتقاء بخشند. وردپرس 4.1 با نام "دینا" در روز درگذشت خواننده جاز، دینا واشنگتون، به صورت رسمی عرضه شد. در این مقاله به بررسی تغییرات این نسخه از وردپرس خواهیم پرداخت پس با سکان آکادمی همراه باشید.

چگونه می توانم این نسخه از وردپرس را دریافت کنم؟
پس از وارد شدن به داشبورد مدیریت وردپرس با پیامی رو به رو می شوید که از شما می خواهد تا وردپرس خود را به نسخه 4.1 آپدیت کنید که با کلیک روی این لینک به صفحه ای هدایت می شوید که از آنجا می توانید آپدیت را به سادگی دانلود کنید. توجه داشته باشید که پیش از آپدیت به نسخه جدید برای بررسی سازگاری قالب و افزونه های وردپرس، آن را از پیش روی محیط لوکال کامپیوتر خود تست کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

معرفی قالب جدید 2015
وردپرس 4.1 در سال جدید قالب پیش فرض تازه خود با نام Twenty Fifteen را معرفی کرد. تمرکز در طراحی این قالب وبلاگ نویسی است و از فونت Noto گوگل استفاده می کند. این فونت بیش از سی خط را پوشش می دهد و برای کار کردن در چندین زبان توسعه داده شده است و به وردپرس برای رسیدن به هدف بزرگ خود یعنی بین المللی شدن بیش از پیش این سیستم مدیریت محتوا کمک می کند.

تمرکز روی قابلیت جدید Distraction Free Writing
وردپرس به عنوان یک پلتفرم نشر محتوا شناخته می شود و تعجبی ندارد که در تولید نسخه های جدید به امکانات تولید محتوا همیشه توجه ویژه ای می شود. در این نسخه از وردپرس به اصلاح قابلیت Distraction Free Writing که از قبل وجود داشت پرداخته است. کاربران یا واقعا این قابلیت را دوست دارند یا از آن متنفر هستند اما این تغییر نشان می دهد که تیم وردپرس همیشه در حال تصحیح کردن قابلیت های نشر این سیستم هستند.

این قابلیت باعث می شود تا تمرکز شما کاملا به مطلبی که می نویسید جمع باشد و دیگر عناصر موجود در داشبورد باعث حواس پرتی شما نشوند. تصویر متحرک بالا به خوبی این قابلیت منحصر به فرد را نشان می دهد. اگر از این قابلیت خوشتان نمی آید می توانید آن را غیر فعال کنید.

به روز رسانی در قسمت پشتیبانی از زبان ها
در نسخه 4.0 وردپرس می توانستید در هنگام نصب، زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید و این احتمالا یکی از قابلیت های قوی وردپرس است و این قابلیت زمانی خود را بهتر نشان می دهد که می توان پس از نصب نیز زبان ورپرس را تغییر داد. در حال حاضر در وردپرس 4.1 می توان از بین 40 زبان مختلف یکی را انتخاب کرد و این تعداد همواره در حال افزایش است. اگر می خواهید زبان وردپرس را عوض کنید به راحتی از قسمت کلی تنظیمات این کار امکان پذیر است.

افزونه های پیشنهادی
از وردپرس 4.0 با سیستم جدیدی در نصب افزونه آشنا شدیم که امکان مرور افزونه های مختلف بصورت کاشی هایی در صفحه که اطلاعات افزونه مانند تعداد دانلود، امتیازات، آخرین آپدیت و سازگاری با نسخه وردپرس به ما می داد. در وردپرس 4.1 این قابلیت گسترش یافته و بخشی به نام افزونه های پیشنهادی به وجود آمده است که افزونه هایی را به نمایش می گذارد که سایتهای مشابه سایت شما از آن استفاده می کنند.

قابلیت Log Out همه جانبه
در این قابلیت که در بخش تنظیمات پروفایل وجود دارد، شما به سادگی خواهید توانست تمامی Session هایی که در سایر سیستم ها باز مانده اند را اصطلاحا Kill کنید که با استفاده از این قابلیت، امنیت سایت شما به مراتب بیشتر خواهد شد. اضافه شدن Vine به oEmbed  Vine پلتفرمی است که اجازه می دهد تا ویدئوهای کوتاه 6 ثانیه ای را آپلود کنید. Vine در وردپرس 4.1  به لیست پشتیبانی های oEmbed اضافه شده است.

نوار ابزار تراز کردن تصاویر 
در ورپرس 4.1 نوار جدیدی برای تراز بندی تصاویر ایجاد شده است که احتمالا همه کاربران از این اقدام وردپرس قدردانی خواهند کرد. این تغییر با اینکه خیلی جزئی است اما به کاربران جدیدتر حس بهتری در کار کردن با تصاویر می دهد و اقدام خیلی بزرگی برای کار با تصاویر است. نظر شما چیست؟ آیا وردپرس می تواند با این اقدامات اخیر خود گوی سبقت را از CMS هایی همچون جوملا و دروپال برباید و در دنیا حرف اول را بزند یا خیر؟ نظرات خود را با سایر خوانندگان وبلاگ سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon